Bariery technologiczne dla osób niepełnosprawnych

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Nasze społeczności

Reklama

Przelicz waluty

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Reklama

Bariery technologiczne dla osób niepełnosprawnych
Posted by

Bariery technologiczne dla osób niepełnosprawnych

Strony publiczne niedostępne dla osób niepełnosprawnych

 

O tym, że niepełnosprawni są grupą szczególnie narażoną na dyskryminację i wykluczenie społeczne nikogo już nie trzeba przekonywać. W kontekście barier infrastrukturalnych problem niepełnosprawnych naświetlany jest coraz wyraźniej. Wciąż jednak zbyt mało mówi się o barierach technologicznych, które mogą powodować wśród nich wykluczenie cyfrowe.

Coś jednak drgnęło. To za sprawą międzynarodowego standardu WCAG 2.0, czyli szczegółowych wytycznych dotyczących ułatwień w dostępnie do treści publikowanych w Internecie. Mocą Rozporządzenia Rady Ministrów standard ten stał się obowiązkowy do wdrożenia na wszystkich stronach publicznych do końca maja 2015 r.

W cyberprzestrzeni osoby z dysfunkcjami natrafiają na wiele barier technicznych, które zarówno utrudniają, jak i często po prostu uniemożliwiają, dostęp do zasobów stron internetowych. Z tego też względu, aktualne przepisy niejako wymuszają na podmiotach realizujący zadania publiczne dostosowanie swoich serwisów internetowych do standardu WCAG 2.0.

Dostosowanie stron publicznych do WCAG 2.0 to ogromne wsparcie osób niepełnosprawnych w dostępie do informacji zamieszczanych w Internecie zapewnia Jakub Król, koordynator IT projektu Otwórz stronę.

Jacy użytkownicy najczęściej natrafiają na bariery w dostępie do treści zawartych na stronach internetowych?

Problem najczęściej dotyka osób mających trudności w wizualnym odbiorze treści, słabo widzące, mające zaburzenia w widzeniu kolorów czy niewidome. Bariera pojawia się także w przypadku użytkowników obsługujących komputer za pomocą samej myszy, klawiatury czy głosowo (np. niepełnosprawni ruchowo trwale lub tymczasowo, niewidomi). Łatwo to sprawdzić wystarczy odłączyć mysz i za pomocą klawisza TAB spróbować dotrzeć do wybranej informacji na stronie swojego urzędu. Kłopot pojawia się także w przypadku rozumienia treści i dotyka najczęściej osoby dyslektyczne. Do tego język specjalistyczny za pomocą którego publikowane są treści – często okazują się niezrozumiałe dla przeciętnego użytkownika.

Podmioty realizujące zadania publiczne jaka jest ich rola w tym zakresie?

W dobie społeczeństwa informacyjnego tworząc czy prowadząc stronę internetową należy mieć na uwadze wszystkich użytkowników, szczególnie tych niepełnosprawnych, dążąc do minimalizacji zjawiska wykluczenia cyfrowego. Zapewnienie wszystkim obywatelom łatwego i szerokiego dostępu do informacji winno być jednym z najważniejszych obowiązków do spełnienia przez podmioty realizujące zadania publiczne. – przekonuje Sylwia Mazurek z projektu OtwórzStronę.pl.

A realizacja tego zadania nie przysparza zbyt wielu trudności. Możliwa jest choćby dzięki takim projektom jak otworzstrone.pl. Obejmuje on zarówno profesjonalny audyt strony oraz dostosowanie jej do wymaganego standardu WCAG 2.0 wykonane przez zespół specjalistów od narzędzi IT dla osób niepełnosprawnych z Fundacji Media 3.0. Zainteresowane instytucje publiczne i organizacje pozarządowe dodatkowo liczyć mogą na dofinansowanie kosztów wiążących się z tym wdrożeniem.

Strona projektu prowadzonego przez Fundację Media 3.0: www.otworzstrone.pl

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.
Fot: freeimages.com

1 0 1112 08 lutego, 2016 News, Rozmaitości 8 lutego, 2016

Dodaj komentarz

Reklama

Pogoda

My na Twitterze

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w niemieckich realiach. Gdy przybyliśmy do Niemiec napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim są Niemcy. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Niemiec. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Niemczech. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.

Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Niemczech
obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualneNiemcy.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.