Czy Polacy potrafią być rodzicami

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w niemieckich realiach. Gdy przybyliśmy do Niemiec napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim są Niemcy. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Niemiec. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Niemczech. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.

Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Niemczech
Czy Polacy potrafią być rodzicami
Posted by

Czy Polacy potrafią być rodzicami

Być rodzicem – o czym należy pamiętać, gdy pojawia się dziecko

Powiększenie rodziny to niewątpliwie ważne i oczekiwane z niecierpliwością wydarzenie. Nic więc dziwnego, że świeżo upieczeni rodzice nie widzą świata poza swoim maleństwem, gdy wreszcie pojawi się na świecie. W ferworze nowych obowiązków i radości z nimi związanych, należy jednak pamiętać o kilku rzeczach pod kątem obecnych i przyszłych finansów całej, powiększonej rodziny.

Rejestracja i becikowe

Po urodzeniu dziecka rodzice zobligowani są do załatwienia szeregu tzw. urzędowych spraw związanych z narodzinami dziecka. Chodzi tu m.in. o rejestrację dziecka (nadanie numeru PESEL) i jego zameldowanie. Warto także pamiętać, że z tytułu urodzenia dziecka państwo wypłaca jednorazowe świadczenie, tzw. becikowe. Przysługuje ono matce, ojcu lub opiekunowi prawnemu dziecka. Warunkiem uzyskania becikowego jest dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekraczający kwoty 1922 zł/netto. Dochód ustala się tak jak w przypadku ubiegania się o zasiłek rodzinny. Świadczenie to, podobnie jak wszystkie inne zapomogi rodzinne, jest wolne od podatku dochodowego. Do samego wniosku o becikowe należy dołączyć m.in.: zaświadczenie lekarskie wystawione przez lekarza lub położną potwierdzające pozostawanie kobiety pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu; akty urodzenia wszystkich dzieci będących w składzie rodziny; dowód osobisty wnioskodawcy; zaświadczenie urzędu skarbowego o dochodzie za rok każdego pełnoletniego członka rodziny. Szczegółowe informacje na temat wymaganych dokumentów można uzyskać w jednostce zajmującej się wypłatą świadczeń rodzinnych w gminie, w której się mieszka.

W miejscu pracy

Nie każdy wie, że rodzice, których pracodawca zapewnia grupowe ubezpieczenie na życie, powinni sprawdzić, czy gwarantuje ono wypłatę świadczenia z tytułu urodzenia dziecka. Jeżeli tak, to należy złożyć specjalny wniosek, który przeważnie dostępny jest w dziale kadr lub księgowości w firmie. Niezbędny jest również odpis aktu urodzenia dziecka oraz kopia dokumentu tożsamości matki. Na wypłatę świadczenia czeka się mniej więcej od dwóch dni do dwóch tygodni, a jego kwota jest zależna od składek odprowadzanych w ramach ubezpieczenia.

Warto również wiedzieć, że grupowe ubezpieczenia na życie mogą zabezpieczać finansowo rodzinę na wypadek choroby pociechy. Zazwyczaj dają one możliwość wypłaty jednorazowego świadczenia z tytułu ciężkiego zachorowania dziecka. Jakie choroby objęte są ochroną dokładnie definiują ogólne warunki ubezpieczenia.

Indywidualne ubezpieczenie dla malucha i rodziny

Zakładając rodzinę dorośli stają przed trudnym zadaniem wychowania i edukacji dzieci. Chcąc zapewnić dzieciom idealne warunki do rozwoju rodzice niejednokrotnie muszą zaangażować w ten cel duże środki finansowe. Aby zapewnić dziecku lepszy start w dorosłe życie bez konieczności rezygnacji z własnych marzeń oraz planów, można wykupić dla dziecka tzw. ubezpieczenie posagowe (np. „W trosce o pewną przyszłość”). Pozwala ono na bezpieczne gromadzenie kapitału, który w przyszłości zasili rachunek dziecka. Systematycznie wpłacane środki czekają do momentu, kiedy dziecko osiągnie wskazany w umowie wiek, np.: pełnoletniość. W ten sposób na starcie w dorosłe życie dziecko będzie zabezpieczone finansowo.

Na rynku dostępne są również rozwiązania dla całej rodziny. Na przykład ING Życie posiada w ofercie ubezpieczenie „Sposób na Przyszłość”, które można elastycznie dopasować do konkretnych wydarzeń w życiu rodziny, takich jak np. narodziny dziecka. Co więcej w ramach tej polisy można ubezpieczyć nawet 10 osób. Do umowy podstawowej gwarantującej ubezpieczenie na życie można dobrać umowy dodatkowe. Dla wygody i korzyści klienta zostały skompletowane w pakiety według głównych potrzeb – zdrowotny, wypadkowy i dziecięcy. Ponadto jest to ubezpieczenie łączące ochronę z możliwością inwestowania, tak aby gromadzić środki finansowe np. na studia dziecka czy jego pierwsze mieszkanie.

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony infoWire.pl
Fot: freeimages.com

2 Możliwość komentowania Czy Polacy potrafią być rodzicami została wyłączona 1023 06 stycznia, 2017 News, Zdrowie 6 stycznia, 2017

Pomagamy

Wirtualne Niemcy to portal poświęcony tematyce Niemiec. Znajdziecie tutaj mnóstwo przydatnych informacji, wszystko to co jest związane z życiem w Niemczech. Praca w Niemczech, Polacy w Niemczech, pomoc w Niemczech to główne zagadnienia, które publikujemy w serwisie.Zapraszamy do lektury!WirtualneNiemcy.pl
Portal Informacyjny dla Polaków w Niemczech
info@wirtualneniemcy.pl
obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualneNiemcy.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.