Debata w Berlinie o Trybunale Konstytucyjnym

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w niemieckich realiach. Gdy przybyliśmy do Niemiec napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim są Niemcy. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Niemiec. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Niemczech. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.

Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Niemczech
Debata w Berlinie o Trybunale Konstytucyjnym
Posted by

Debata w Berlinie o Trybunale Konstytucyjnym

Dyskusja o Trybunale Konstytucyjnym

Z inicjatywy Ambasadora Andrzeja Przyłębskiego i środowisk polonijnych, w niedzielę 30 października, odbyła się w Berlinie debata poświęcona dyskusji wokół Trybunału Konstytucyjnego z udziałem wybitnych polskich konstytucjonalistów: prof. Lecha Morawskiego oraz prof. Bogusława Banaszaka.

Prelegenci wskazali na genezę kryzysu Trybunału Konstytucyjnego w Polsce. Prof. Bogusław Banaszak w obszernym wywodzie przedstawił analizę przepisów oraz zwyczajów konstytucyjnych, w którym zaznaczył, iż weryfikacja wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego należy do Sejmu. Sejm mógł więc uznać wybór sędziów przez izbę poprzedniej kadencji za nieprawidłowy. Prof. Lech Morawski przeanalizował kwestię wyboru sędziów i funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego z perspektywy filozoficzno-prawnej. Doceniając dorobek konstytucjonalizmu niemieckiego, zwrócił uwagę na nieuprawnione i nieuzasadnione próby ingerencji ze strony wielu ośrodków w Niemczech, a także instytucji europejskiej. Wskazał na wielość tradycji prawniczych w Europie, podkreślając, że polska tradycja konstytucyjna, począwszy od Konstytucji 3 maja, przeniknięta jest silnie duchem republikanizmu. Zwrócono także uwagę na stronniczy i nieobiektywny przekaz nt. kryzysu Trybunału Konstytucyjnego rozpowszechniany przez niemieckie media.

W ramach spotkania odbyła się dyskusja z publicznością. Wśród gości znaleźli się m.in. profesorowie prawa konstytucyjnego z Berlina, Frankfurtu nad Odrą oraz przedstawiciele polskich i niemieckich mediów.

Wkrótce zamieścimy na stronie zapis wideo ze spotkania.

 

Źródło: Ambasada RP w Berlinie (berlin.msz.gov.pl)
Fot: berlin.msz.gov.pl

2 Możliwość komentowania Debata w Berlinie o Trybunale Konstytucyjnym została wyłączona 766 02 listopada, 2016 News, Polityka, Wydarzenia 2 listopada, 2016

Pomagamy

Wirtualne Niemcy to portal poświęcony tematyce Niemiec. Znajdziecie tutaj mnóstwo przydatnych informacji, wszystko to co jest związane z życiem w Niemczech. Praca w Niemczech, Polacy w Niemczech, pomoc w Niemczech to główne zagadnienia, które publikujemy w serwisie.Zapraszamy do lektury!WirtualneNiemcy.pl
Portal Informacyjny dla Polaków w Niemczech
info@wirtualneniemcy.pl
obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualneNiemcy.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.