Delegacja Senatu w Niemczech

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Nasze społeczności

Reklama

Przelicz waluty

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Reklama

Delegacja Senatu w Niemczech
Posted by

Delegacja Senatu w Niemczech

Delegacja Senatu i Marszałek Senatu z wizytą w Niemczech

Marszałek Senatu wraz z delegacją w dniach 21 – 22 kwietnia 2016 r. przebywa z wizytą w Niemczech. Delegacja Senatu gości w tym kraju na zaproszenie przewodniczącego Bundesratu, premiera Saksonii Stanisława Tillicha. Jest to pierwsza oficjalna wizyta, której przewodniczy marszałek Stanisław Karczewski.

W składzie delegacji są senatorowie: Marek Rocki, przewodniczący senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej, Jan Dobrzyński, wiceprzewodniczący tej komisji, oraz jej członkowie Dorota Czudowska i Marek Pęk.

W czwartek delegacja przebywała w Dreźnie. W  Kancelarii Premiera Kraju Związkowego Saksonii  marszałek spotkał się  z premierem tego landu Stanisławem Tillichem. Tematem spotkania były m.in. kwestie polityki migracyjnej i pomocy humanitarnej dla uchodźców. Premier Saksonii zwrócił uwagę na fakt, iż do Niemiec napłynęło 1,2 mln uchodźców, co stanowi duże obciążenie dla samorządów. W piątek planowane jest spotkanie premierów landów z kanclerz Angelą Merkel w tej sprawie. Marszałek Senatu podtrzymał stanowisko Polski: nasz kraj przyjmie uchodźców, ale nie emigrantów. Zadeklarował gotowość do udzielenia pomocy humanitarnej, o ile zajdzie taka potrzeba. Stanisław Karczewski poinformował przy tym, że w Polsce żyje wielu Ukraińców, którzy dobrze się asymilują i wypełniają luki na polskim rynku pracy.

Marszałek Senatu spotkał się też z ministrami Saksonii: ds. sprawiedliwości, Sebastianem Gemkowem oraz ds. środowiska i rolnictwa, Thomasem Schmidtem. Rozmawiano o konieczności zapewnienia bezpieczeństwa, szczególnie w perspektywie zbliżającego się szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży. Marszałek Karczewski przekazał, że środowiska rolnicze w Polsce postulują zrównanie wysokości dopłat bezpośrednich dla rolników w krajach UE.

Marszałek Senatu uczestniczył także w otwarciu wystawy Kulturzug (Pociąg Kultury) w Szkole Wyższej Sztuk Pięknych. Polska delegacja złożyła wizytę  w parlamencie tego kraju związkowego i krótko uczestniczyła w obradach. Marszałek Karczewski rozmawiał tam z przewodniczącym parlamentu Saksonii Matthiasem Rößerem. Delegacja Senatu  zwiedziła ponadto Muzeum Kraszewskiego w Dreźnie.

Tego samego dnia późnym popołudniem w Berlinie senatorowie spotkali się  z Polonią. Marszałek był tam pytany m.in. o to, czy jego zdaniem Polska jest celem ataku międzynarodowego związanego z sytuacją wokół TK. Przywołano w tym kontekście m.in. niedawno przyjętą przez Parlament Europejski rezolucję dotyczącą sytuacji wokół polskiego Trybunału oraz artykuły na ten temat w niemieckich mediach. Marszałek przekonywał, że polskie władze chcą prowadzić dialog z opozycją i „mają wiele propozycji” rozwiązania sporu. Według niego spór wokół TK został wywołany przez PO, a PiS musi znaleźć rozwiązanie.

Pytany o kwestię wsparcia dla Polonii, m.in. w zakresie pomocy prawnej i szkół, marszałek powiedział, że organizacje polonijne są i będą wspierane przez Senat; jednak – jak zaznaczył – Polska nie może wyręczać w niektórych sprawach innych krajów.

W czasie spotkania poruszono też kwestię uregulowania statusu Polonii niemieckiej, który – zdaniem uczestników spotkania – nie wyjaśnia całkowicie kwestii realizacji zobowiązań Niemiec wobec tej mniejszości. Przedstawiciele Polonii niemieckiej skarżyli się, że np. w sprawie oświaty polskiej są odsyłani raz do władz krajowych, a raz do landów. Przekonywali, że niezbędna jest debata nad realizacją polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy, obowiązującego od 25 lat.

Marszałek Senatu przypomniał, że od 2016 r. Senat dysponuje środkami na opiekę nad Polonią. Poinformował, że wyciągnął pierwsze wnioski z konsultacji, które Senat prowadzi z organizacjami polonijnymi od marca. Według S. Karczewskiego z nadesłanych odpowiedzi wynika, że „najbardziej palącym” problemem jest nauka języka polskiego w innych krajach. Ponadto – jego zdaniem – ważną kwestią jest „ochrona dobrego wizerunku Polski w świecie”. Marszałek zapowiedział też, że niedługo skończą się prace nad ustawą zapewniającą Senatowi koordynację działań dotyczących wspierania Polonii.

W piątek delegacja Senatu gości w Bundesracie. Marszałek będzie rozmawiał z przewodniczącym Bundesratu Stanisławem Tillichem oraz z ministrem spraw zagranicznych Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem. Głównym tematem rozmów będzie zbliżający się szczyt NATO w Warszawie, kwestie dotyczące bezpieczeństwa, migracji i uchodźców oraz organizacja Światowych Dni Młodzieży. Ponadto marszałek zapowiedział, że poruszy tematy współpracy między parlamentami Polski i Niemiec oraz 1050. rocznicy chrztu Polski.

 

Źródło: Senat Rzeczypospolitej Polskiej, Ambasada RP w Berlinie (berlin.msz.gov.pl)
Fot: MSZ/A.Napierała (berlin.msz.gov.pl)

1 0 835 22 kwietnia, 2016 News, Polityka, Wydarzenia 22 kwietnia, 2016

Dodaj komentarz

Reklama

Pogoda

My na Twitterze

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w niemieckich realiach. Gdy przybyliśmy do Niemiec napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim są Niemcy. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Niemiec. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Niemczech. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.

Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Niemczech
obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualneNiemcy.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.