Dla Polski najistotniejsze teraz będą dane makroekonomiczne z Niemiec

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w niemieckich realiach. Gdy przybyliśmy do Niemiec napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim są Niemcy. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Niemiec. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Niemczech. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.

Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Niemczech
Dla Polski najistotniejsze teraz będą dane makroekonomiczne z Niemiec
Posted by

Dla Polski najistotniejsze teraz będą dane makroekonomiczne z Niemiec

Elżbieta Mączyńska (Polskie Towarzystwo Ekonomiczne): Polska ma szansę na 3-proc. wzrost gospodarczy w tym i przyszłym roku

Prognozy rządu i międzynarodowych instytucji zakładają około 3,5-proc. wzrost gospodarczy w bieżącym i przyszłym roku. Niepewna sytuacja międzynarodowa zarówno w gospodarce, jak i polityce może jednak sprawić, że wszystkie obecne prognozy okażą się przeszacowane. Zdaniem prof. Elżbiety Mączyńskiej, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, bardziej prawdopodobne jest tempo 3-proc.

– Polska jest krajem o ogromnych i wciąż jeszcze niewykorzystanych możliwościach, ale światowe zagrożenia oczywiście w pełni dotyczą także naszego kraju – tłumaczy w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. – I teraz potrzeba bardzo mądrej polityki, nastawionej na inkluzję, czyli maksymalne włączanie wszystkich zasobów ludzkich i materialnych, żeby następował wzrost – dodaje.

Jak podkreśla Elżbieta Mączyńska, jeśli nie nastąpią nieoczekiwane wydarzenia, to w 2015 roku polskie PKB urośnie około o 3 proc.

To dość ostrożne prognozy, gdyż w założeniach do przyszłorocznego budżetu opublikowanych w czerwcu przewidywany jest wzrost gospodarczy za 2015 rok na poziomie 3,4 proc., a na przyszły rok – 3,8 proc. Z kolei Międzynarodowy Fundusz Walutowy zakłada w obydwu latach wzrost dla Polski na poziomie 3,5 proc.

Oczy polityków i ekonomistów wciąż jednak są zwrócone w stronę Chin. Jeśli w dalszym ciągu tamtejsza gospodarka będzie hamować, to z pewnością odbije się to na ekonomii europejskich krajów. Dla Polski najistotniejsze w tym wypadku będą dane makroekonomiczne z Niemiec, gdzie trafia ponad 27 proc. eksportu znad Wisły.

To właśnie dane z niemieckiej gospodarki były w ostatnich tygodniach wyjątkowo niepokojące. Na początku października opublikowano dane za sierpień, w którym zamówienia na towary produkowane w Niemczech zmniejszyły się o 1,8 proc. w porównaniu z lipcem. Produkcja przemysłowa spadła o 1,2 proc., eksport natomiast skurczył się o 5,2 proc, czyli najwięcej od 2009 roku. Ceny producentów we wrześniu spadły mocniej niż oczekiwano. Pogorszyły się też nastroje wśród analityków i inwestorów instytucjonalnych. Obrazujący je indeks ZEW spadł w październiku do poziomu 1,9 z przeszło 12 we wrześniu (prognoza 6).

Oprócz zewnętrznej sytuacji gospodarczej wpływ na PKB Polski w 2016 roku mogą mieć również nieoczekiwane zjawiska polityczne i społeczne.

– Jest wiele zagrożeń i znaków zapytania, na przykład imigracyjnych i demograficznych. Sytuacja nie jest również najlepsza pod względem bezpieczeństwa międzynarodowego, dlatego trudno o stanowczą odpowiedź – uważa prof. Elżbieta Mączyńska. – Myślę jednak, że wciąż mamy szansę na ten około trzyprocentowy wzrost PKB w przyszłym roku – dodaje.

Źródło: materiały pochodzą ze strony agencji informacyjnej Newseria Inwestor
Fot: inwestor.newseria.pl

3 0 790 23 października, 2015 Biznes, News 23 października, 2015

Dodaj komentarz

Pomagamy

Wirtualne Niemcy to portal poświęcony tematyce Niemiec. Znajdziecie tutaj mnóstwo przydatnych informacji, wszystko to co jest związane z życiem w Niemczech. Praca w Niemczech, Polacy w Niemczech, pomoc w Niemczech to główne zagadnienia, które publikujemy w serwisie.Zapraszamy do lektury!WirtualneNiemcy.pl
Portal Informacyjny dla Polaków w Niemczech
info@wirtualneniemcy.pl
obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualneNiemcy.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.