Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w niemieckich realiach. Gdy przybyliśmy do Niemiec napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim są Niemcy. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Niemiec. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Niemczech. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.

Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Niemczech
Jan Dziedziczak w Berlinie
Posted by

Jan Dziedziczak w Berlinie

Wiceminister Jan Dziedziczak z wizytą w Berlinie

– Musimy wspólnie pochylić się nad realizacją Traktatu z 1991 r. w tej jego części, która mówi o równości praw obu grup narodowych w Polsce i w Niemczech oraz o zobowiązaniach państw w takich dziedzinach jak edukacja czy dostęp do mediów – powiedział sekretarz stanu w MSZ Jan Dziedziczak 16 listopada podczas specjalnego wieczoru na cześć Polonii i Polaków w Niemczech w siedzibie niemieckiego MSZ.

Uroczysty wieczór dla niemieckiej Polonii odbył się na zaproszenie ministra spraw zagranicznych Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera, który wyraził podziękowania środowiskom polonijnym za sprawowanie funkcji ambasadorów i pośredników w relacjach miedzy Polską a Niemcami. Podkreślił także, że strona niemiecka poważnie traktuje sprawy Polonii, zwłaszcza w obszarze nauczania języka polskiego.

– Będziemy rozmawiać o przyszłości polsko-niemieckiego Okrągłego Stołu, a więc o kształcie przyszłego dialogu politycznego i eksperckiego naszych rządów o sytuacji mniejszości niemieckiej w Polsce oraz Polonii w Niemczech – zaznaczył w swoim przemówieniu wiceminister Dziedziczak, nawiązując do zaplanowanego na 24 listopada kolejnego spotkania w Berlinie. Odnosząc się do prac Okrągłego Stołu stwierdził, że „kilka problemów udało nam się dzięki niemu rozwiązać. Chcielibyśmy go wykorzystać także do dokonania przełomu w sprawach edukacyjnych dotyczących Polaków w Niemczech„.

Z kolei Dietmar Woidke, premier Brandenburgii i koordynator niemiecko-polskiej współpracy międzyspołecznej i przygranicznej zaznaczył, że Polacy mieszkający w Niemczech „w istotnym stopniu wzbogacają ten kraj. Choć w wielu obszarach współpraca realizowana jest wzorowo, to w jednej kwestii musimy nadrobić zaległości: dotyczy to nauczania języka polskiego w niemieckich szkołach”.

Spotkanie z Polonią poprzedziła Polsko-Niemiecka Konferencja Partnerstw Samorządowych. W spotkaniu przedstawicieli polskich miast, powiatów i gmin z okazji jubileuszu 25-lecia polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy wzięło udział kilkuset samorządowców. Wśród tematów debaty i warsztatów znalazły się m.in. doświadczenia współpracy, koncepcje kształcenia, działania na rzecz wspierania nauki języka w kraju zamieszkania oraz wyzwania integracji. W swoich wystąpieniach rządowi koordynatorzy współpracy społecznej i przygranicznej Jakub Skiba, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji oraz Dietmar Woidke, premier Brandenburgii odnieśli się m.in. do wyzwań związanych z nauczaniem języka polskiego w niemieckim systemie szkolnym.

Ambasador Andrzej Przyłębski wziął udział w dyskusji panelowej „Polsko-niemieckie partnerstwa samorządowe: W jakich obszarach współpraca układa się pomyślnie? Jakie są plany na przyszłość?”. Dyskusję poprowadziła Cornelia Pieper, Konsul Generalna RFN w Gdańsku. Na podium zasiedli także Georg Huber – Przewodniczący Niemieckiej Sekcji CEMR, Paweł Adamowicz – Prezydent Gdańska, ambasador Thomas Ossowski – współprzewodniczący Polsko-Niemieckiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Regionalnej I Przygranicznej.

 

Źródło: Ambasada RP w Berlinie (berlin.msz.gov.pl)
Fot: berlin.msz.gov.pl

0 0 743 23 listopada, 2016 News, Polityka, Wydarzenia 23 listopada, 2016

Dodaj komentarz

Pomagamy

Wirtualne Niemcy to portal poświęcony tematyce Niemiec. Znajdziecie tutaj mnóstwo przydatnych informacji, wszystko to co jest związane z życiem w Niemczech. Praca w Niemczech, Polacy w Niemczech, pomoc w Niemczech to główne zagadnienia, które publikujemy w serwisie.Zapraszamy do lektury!WirtualneNiemcy.pl
Portal Informacyjny dla Polaków w Niemczech
info@wirtualneniemcy.pl
obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualneNiemcy.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.