Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Nasze społeczności

Reklama

Przelicz waluty

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Reklama

Jan Dziedziczak w Berlinie
Posted by

Jan Dziedziczak w Berlinie

Wiceminister Jan Dziedziczak z wizytą w Berlinie

– Musimy wspólnie pochylić się nad realizacją Traktatu z 1991 r. w tej jego części, która mówi o równości praw obu grup narodowych w Polsce i w Niemczech oraz o zobowiązaniach państw w takich dziedzinach jak edukacja czy dostęp do mediów – powiedział sekretarz stanu w MSZ Jan Dziedziczak 16 listopada podczas specjalnego wieczoru na cześć Polonii i Polaków w Niemczech w siedzibie niemieckiego MSZ.

Uroczysty wieczór dla niemieckiej Polonii odbył się na zaproszenie ministra spraw zagranicznych Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera, który wyraził podziękowania środowiskom polonijnym za sprawowanie funkcji ambasadorów i pośredników w relacjach miedzy Polską a Niemcami. Podkreślił także, że strona niemiecka poważnie traktuje sprawy Polonii, zwłaszcza w obszarze nauczania języka polskiego.

– Będziemy rozmawiać o przyszłości polsko-niemieckiego Okrągłego Stołu, a więc o kształcie przyszłego dialogu politycznego i eksperckiego naszych rządów o sytuacji mniejszości niemieckiej w Polsce oraz Polonii w Niemczech – zaznaczył w swoim przemówieniu wiceminister Dziedziczak, nawiązując do zaplanowanego na 24 listopada kolejnego spotkania w Berlinie. Odnosząc się do prac Okrągłego Stołu stwierdził, że „kilka problemów udało nam się dzięki niemu rozwiązać. Chcielibyśmy go wykorzystać także do dokonania przełomu w sprawach edukacyjnych dotyczących Polaków w Niemczech„.

Z kolei Dietmar Woidke, premier Brandenburgii i koordynator niemiecko-polskiej współpracy międzyspołecznej i przygranicznej zaznaczył, że Polacy mieszkający w Niemczech „w istotnym stopniu wzbogacają ten kraj. Choć w wielu obszarach współpraca realizowana jest wzorowo, to w jednej kwestii musimy nadrobić zaległości: dotyczy to nauczania języka polskiego w niemieckich szkołach”.

Spotkanie z Polonią poprzedziła Polsko-Niemiecka Konferencja Partnerstw Samorządowych. W spotkaniu przedstawicieli polskich miast, powiatów i gmin z okazji jubileuszu 25-lecia polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy wzięło udział kilkuset samorządowców. Wśród tematów debaty i warsztatów znalazły się m.in. doświadczenia współpracy, koncepcje kształcenia, działania na rzecz wspierania nauki języka w kraju zamieszkania oraz wyzwania integracji. W swoich wystąpieniach rządowi koordynatorzy współpracy społecznej i przygranicznej Jakub Skiba, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji oraz Dietmar Woidke, premier Brandenburgii odnieśli się m.in. do wyzwań związanych z nauczaniem języka polskiego w niemieckim systemie szkolnym.

Ambasador Andrzej Przyłębski wziął udział w dyskusji panelowej „Polsko-niemieckie partnerstwa samorządowe: W jakich obszarach współpraca układa się pomyślnie? Jakie są plany na przyszłość?”. Dyskusję poprowadziła Cornelia Pieper, Konsul Generalna RFN w Gdańsku. Na podium zasiedli także Georg Huber – Przewodniczący Niemieckiej Sekcji CEMR, Paweł Adamowicz – Prezydent Gdańska, ambasador Thomas Ossowski – współprzewodniczący Polsko-Niemieckiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Regionalnej I Przygranicznej.

 

Źródło: Ambasada RP w Berlinie (berlin.msz.gov.pl)
Fot: berlin.msz.gov.pl

0 0 719 23 listopada, 2016 News, Polityka, Wydarzenia 23 listopada, 2016

Dodaj komentarz

Reklama

Pogoda

My na Twitterze

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w niemieckich realiach. Gdy przybyliśmy do Niemiec napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim są Niemcy. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Niemiec. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Niemczech. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.

Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Niemczech
obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualneNiemcy.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.