Kieszonkowe w Niemczech

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w niemieckich realiach. Gdy przybyliśmy do Niemiec napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim są Niemcy. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Niemiec. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Niemczech. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.

Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Niemczech
Kieszonkowe w Niemczech
Posted by

Kieszonkowe w Niemczech

Tylko co czwarty polski rodzic daje swoim dzieciom regularne kieszonkowe. To drugi najniższy wynik uzyskany w międzynarodowym badaniu „Finansowy Barometr ING”

 

Regularne kieszonkowe daje swoim pociechom 23% rodziców z Polski. Daleko nam pod tym względem do Niemców (54%), ale także Turków (54%) czy Austriaków (44%). Polacy za to częściej niż w większości krajów przekazują dzieciom pieniądze w razie potrzeby – tak deklaruje 38% polskich rodziców. Te nawyki wynieśliśmy prawdopodobnie z domu – regularnie kieszonkowe dostawał w dzieciństwie mniej niż co piąty dorosły Polak (18%). To najniższy wynik wśród trzynastu badanych krajów.

Głównym powodem, dla którego dajemy dzieciom kieszonkowe, to nauka odpowiedzialności za pieniądze (59%). Dopiero w dalszej kolejności Polacy wskazują na umożliwienie dzieciom kupna rzeczy, które potrzebują (45%). 73% Polaków przekazujących dzieciom pieniądze zauważyła, że ich pociechy lepiej zarządzają finansami, a 81% respondentów z Polski uważa, że dzięki kieszonkowemu ich dziecko zrozumiało wartość pieniądza.

Polscy rodzice są ostrożni w finansowym nagradzaniu dzieci za pomocą regularnego kieszonkowego. Tak było w czasach, kiedy sami byli dziećmi i tak również wychowują obecnie swoje pociechy. Z badania „Finansowy Barometr ING” wynika, że w Polsce odsetek rodziców dających regularnie dzieciom kieszonkowe jest drugim najniższym ze wszystkich badanych krajów. Rodzice przekazują pieniądze dzieciom, ale nieregularnie i na konkretne potrzeby. Pod tym względem jesteśmy podobni do innych krajów o niskich dochodach.

Takie postępowanie naszym zdaniem uczy odpowiedzialności za pieniądze i podstawowych zasad planowania finansowego oraz samodzielności poza domem. Cieszy, że w Polsce liczba rodziców tak uważających jest wyższa od średniej z całej próby trzynastu krajów. Można więc powiedzieć, że polscy rodzice są ostrożni w finansowym wynagradzaniu dzieci, ale to nie przeszkadza im wymagać od nich ciężkiej pracy w zakresie edukacji. Dane Eurostatu pokazują, że w Polsce odsetek osób w wieku 15-39 lat, które posiadają wyższe wykształcenie jest wysoki. Pod tym względem dorównujemy tak bogatym krajom jak Szwecja, Norwegia i wyglądamy lepiej niż Niemcy, Czechy albo Dania czy Holandia – powiedział Rafał Benecki, główny ekonomista ING Banku Śląskiego.

Zaskakujące jest, że korzyści z kieszonkowego w zakresie edukowania najmłodszych zgłaszają głównie te kraje, w których przeważa dawanie kieszonkowego „na żądanie”. A przecież wydawałoby się, że podstawą nauki oszczędzania jest regularne otrzymywanie przez dzieci małych kwot i powstrzymywanie się od wydania ich na drobnostki. Budująca jest natomiast popularność odpowiedzi, że kieszonkowe uczy dzieci zarządzania pieniędzmi. Można liczyć, że obecnie dorastające pokolenie nie będzie się musiało przekonywać na własnej skórze o konieczności oszczędzania na podstawie takich epizodów jak globalny kryzys finansowy – powiedział Grzegorz Ogonek, ekonomista ING Banku Śląskiego

„Finansowy Barometr ING” to cykliczne badanie realizowane dla Grupy ING przez grupę badawczą IPSOS. Badanie zostało zrealizowane w trzynastu krajach m.in. w Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Holandii i Turcji. Ostatnia edycja badania została przeprowadzona w lutym i marcu 2014 r. Wzięło w niej udział ponad 12 403 respondentów, w tym 980 z Polski.

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony infoWire.pl
Fot: freeimages.com

1 Możliwość komentowania Kieszonkowe w Niemczech została wyłączona 1291 17 października, 2014 Biznes, News 17 października, 2014

Pomagamy

Wirtualne Niemcy to portal poświęcony tematyce Niemiec. Znajdziecie tutaj mnóstwo przydatnych informacji, wszystko to co jest związane z życiem w Niemczech. Praca w Niemczech, Polacy w Niemczech, pomoc w Niemczech to główne zagadnienia, które publikujemy w serwisie.Zapraszamy do lektury!WirtualneNiemcy.pl
Portal Informacyjny dla Polaków w Niemczech
info@wirtualneniemcy.pl
obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualneNiemcy.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.