Konsultacje polityczne w Berlinie

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w niemieckich realiach. Gdy przybyliśmy do Niemiec napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim są Niemcy. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Niemiec. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Niemczech. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.

Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Niemczech
Konsultacje polityczne w Berlinie
Posted by

Konsultacje polityczne w Berlinie

Sytuacja Polaków w Niemczech była głównym tematem spotkania polskiej delegacji z ministrem spraw wewnętrznych Thomasem de Maiziere w czwartek w stolicy Niemiec. Polskiej delegacji przewodniczył minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki. W spotkaniach udział wzięła podsekretarz stanu w MSZ Henryka Mościcka-Dendys.
Polska i Niemcy kontynuują dialog w formule Okrągłego Stołu, którego celem jest wyrównanie dysproporcji w zakresie praw przysługujących polskiej społeczności w RFN i mniejszości niemieckiej w Polsce.

W najbliższym czasie realizacją postanowień „Wspólnego Oświadczenia Okrągłego Stołu z czerwca 2011 r.” zajmą się grupy robocze z udziałem ekspertów i strony społecznej. Przygotują one kolejne plenarne posiedzenie Okrągłego Stołu zaplanowane na 2016 rok.

W trakcie pobytu w Berlinie wiceminister Henryka Mościcka-Dendys wspomniała o przygotowaniach do obchodów 25.lecia polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy, które również odbędą się w przyszłym roku. – Liczymy, że do tego momentu uda się osiągnąć kolejne postępy – stwierdziła podsekretarz stanu.

W trakcie spotkania ministrowie skupili się na omówieniu kwestii nauczaniu języka polskiego, jako języka kraju pochodzenia w Niemczech. Minister Halicki zaznaczył, że dla polskiej strony jest to priorytetem. Polska delegacja przedstawiła ponadto swoje oczekiwania dotyczące zarówno nauczania w systemie szkół publicznych, jak i zajęć prowadzonych przez organizacje polonijne.

Kolejnym istotnym tematem rozmów był remont Domu Polskiego w Bochum, siedziby Centrum Dokumentacji Historii i Kultury Polaków w Niemczech oraz Związku Polaków w Niemczech, który ma zostać sfinansowany z budżetu federalnego i landu Nadrenii Północnej-Westfalii. Według informacji strony niemieckiej prace modernizacyjne powinny rozpocząć się w przyszłym roku. Odpowiednie środki zostały zarezerwowane w projekcie budżetu federalnego, który ma zostać przyjęty przez Bundestag po wakacyjnej przerwie.

Źródło: materiały pochodzą ze strony msz.gov.pl

Fot: freeimage.com

0 0 975 08 lipca, 2015 News, Polityka 8 lipca, 2015

Dodaj komentarz

Pomagamy

Wirtualne Niemcy to portal poświęcony tematyce Niemiec. Znajdziecie tutaj mnóstwo przydatnych informacji, wszystko to co jest związane z życiem w Niemczech. Praca w Niemczech, Polacy w Niemczech, pomoc w Niemczech to główne zagadnienia, które publikujemy w serwisie.Zapraszamy do lektury!WirtualneNiemcy.pl
Portal Informacyjny dla Polaków w Niemczech
info@wirtualneniemcy.pl
obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualneNiemcy.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.