Nagroda Polsko-Niemiecka wręczona w Berlinie

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Nasze społeczności

Reklama

Przelicz waluty

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Reklama

Nagroda Polsko-Niemiecka wręczona w Berlinie
Posted by

Nagroda Polsko-Niemiecka wręczona w Berlinie

Tegoroczne Forum Polsko-Niemieckie odbyło się pod hasłem „Przyszłość europejskiej polityki wschodniej”. Otworzyli je szefowie MSZ Polski i Niemiec.

 

– Forum jest symbolicznym pomostem pomiędzy naszymi krajami. Pokazujemy młodemu pokoleniu, jak dobra może być nasza współpraca w polityce międzynarodowej – podkreślił minister Grzegorz Schetyna w Berlinie, gdzie uczestniczył w Forum Polsko-Niemieckim. Podczas wizyty rozmawiał z szefem dyplomacji Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem, a także spotkał się z Polonią.

Tegoroczne Forum Polsko-Niemieckie odbyło się pod hasłem „Przyszłość europejskiej polityki wschodniej”. Otworzyli je szefowie MSZ Polski i Niemiec. – Jestem przekonany, że każda inicjatywa w Unii Europejskiej, jeśli zyska wspólne poparcie Niemiec i Polski, ma większe szanse na realizację – stwierdził Frank-Walter Steinmeier. – Otwarcie rozmawiamy także o tym, co nas dzieli i dzięki temu wspólnie znajdujemy rozwiązania – powiedział minister Grzegorz Schetyna.

Organizatorem odbywającego się po raz 17. Forum jest Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, przy współpracy Ministerstw Spraw Zagranicznych obu państw. W trakcie imprezy ministrowie wręczyli Nagrodę Polsko-Niemiecką. W tym roku została przyznana Międzynarodowemu Domowi Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu oraz Centrum Edukacji i Spotkań w Trebnitz.

Ministrowie Schetyna i Steinmeier rozmawiali także o konflikcie ukraińsko-rosyjskim, realizacji postanowień ze szczytu NATO w Newport, Europejskiej Polityce Sąsiedztwa oraz polityce dwustronnej. – Polska i Niemcy tak samo oceniają sytuację na Ukrainie, w tym także kwestię sankcji wobec Rosji – stwierdził minister Schetyna. Przypomniał o interwencji ministrów spraw zagranicznych Trójkąta Weimarskiego w lutym br. na Ukrainie: – To była najskuteczniejsza interwencja polityków zagranicznych w Kijowie, dzięki niej przeszliśmy do następnego etapu. Szef niemieckiej dyplomacji dodał natomiast: – Nasze kraje mogą nieść odpowiedzialność za Europę.

Podczas pobytu w Berlinie minister Schetyna spotkał się też z przedstawicielami organizacji i środowisk polonijnych. Rozmowa dotyczyła stanu realizacji postanowień Okrągłego Stołu o sytuacji Polonii i Polaków w Niemczech oraz mniejszości niemieckiej w Polsce.

Marcin Wojciechowski

Rzecznik Prasowy MSZ

Forum Polsko-Niemieckie

Forum Polsko-Niemieckie zostało powołane w 1976 r., na podstawie „Wspólnego Oświadczenia o rozwoju stosunków pomiędzy Rzeczpospolitą Ludową a Republiką Federalną Niemiec”. Stanowi płaszczyznę dialogu elit politycznych i społecznych. W cyklicznie odbywających się spotkaniach uczestniczą osobistości życia politycznego, gospodarczego i społecznego z obu krajów. Poprzednia edycja Forum odbyła się 29 listopada 2012 r. w Warszawie. Była poświęcona polityce energetycznej.

Nagroda Polsko-Niemiecka

Nagrodę Polsko-Niemiecką ustanowiły rządy Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Federalnej Niemiec na mocy artykułu 35 Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 17 czerwca 1991 roku. Wręczana jest od 1993 r., a jej celem jest uhonorowanie wybitnych osobistości oraz instytucji szczególnie zasłużonych dla stosunków polsko-niemieckich. Laureatów wyłania Komitet Nagrody, w którym zasiada po pięciu członków ze strony polskiej i niemieckiej, powołanych przez Ministrów Spraw Zagranicznych na 5-letnią kadencję.

Poprzedni laureaci:

1993 – Tadeusz Mazowiecki i Willy Brandt (pośmiertnie)

1994 – Stanisław Stomma i Marion Dönhoff

1995 – Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie nad Odrą oraz Collegium Polonicum w Słubicach

1996 – Polsko-Niemieckie Stowarzyszenie Naukowo-Kulturalne i Stowarzyszenie Wspierające Pobyty Naukowe Studentów Polskich w Niemczech

1997 – Polsko-Niemiecki Klub Dziennikarzy „Pod Stereo-Typami”

1998 – „Tygodnik Powszechny” i Towarzystwo im. Anny Morawskiej z Magdeburga

1999 – Krzysztof Skubiszewski i Hans-Dietrich Genscher

2000 – Dzieło im. Maksymiliana Kolbego i Polsko-Niemieckie Towarzystwo Zdrowia Psychicznego (1998 r.)

2001 – Fundacja Św. Jadwigi oraz Towarzystwo Niemiecko-Polskie w Saksonii oraz Nagroda Specjalna dla Andrzeja Szczypiorskiego (pośmiertnie)

2002 – Polsko-Niemiecka Komisja Podręcznikowa

2003 – Robert Traba, przewodniczący Wspólnoty Kulturowej „Borussia” i Hans Koschnick, były burmistrz Bremy

2004 – prof. Anna Wolff-Powęska i kierowany przez nią w latach 1990-2004 zespół Instytutu Zachodniego w Poznaniu oraz prof. Klaus Ziemer i kierowany przez niego w latach 1998-2004 zespół Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie

2005 – abp Alfons Nossol, biskup opolski

2008 – Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego i „Akcja Znak Pokuty – Służba dla Pokoju” (Aktion Sühnezeichen Friedensdienste e.V.)

2009 – Małgorzata Łukasiewicz i Karl Dedecius oraz Nagroda Specjalna: były Prezydent RP Lech Wałęsa i były Prezydent RFN Richard von Weizsäcker

2010 – prof. dr hab. Jerzy Buzek, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego i dr Hans-Gert Pöttering, przewodniczący Fundacji Konrada Adenauera, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego

2011 – Miasto Wrocław i polsko-niemieckie Gimnazjum w Loeknitz

2013 – Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie i Albrecht Lemp

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony berlin.msz.gov.pl
Fot: berlin.msz.gov.pl

2 0 1059 25 listopada, 2014 News, Wydarzenia 25 listopada, 2014

Dodaj komentarz

Reklama

Pogoda

My na Twitterze

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w niemieckich realiach. Gdy przybyliśmy do Niemiec napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim są Niemcy. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Niemiec. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Niemczech. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.

Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Niemczech
obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualneNiemcy.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.