Nastroje w niemieckiej gospodarce - monachijski instytut ifo

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Nasze społeczności

Reklama

Przelicz waluty

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Reklama

Nastroje w niemieckiej gospodarce – monachijski instytut ifo
Posted by

Nastroje w niemieckiej gospodarce – monachijski instytut ifo

Dobre nastroje w niemieckiej gospodarce (Ifo-Index)

 

Indeks klimatu gospodarczego renomowanego instytutu monachijskiego ifo dla niemieckiej gospodarki wzrósł z poziomu 108,2 w październiku br. do 109,0 punktów w listopadzie br. Analitycy oczekiwali pogorszenia tego wskaźnika.

Po raz pierwszy od 50 lat USA stały się głównym kierunkiem niemieckiego eksportu wypierając Francję. Wartość eksportu do USA wyniosła w pierwszej połowie 2015 r. 56 mld EUR, co oznacza wzrost o 24%. Intensyfikacji eksportu na ten rynek służy słabe euro oraz dobre perspektywy rozwoju amerykańskiej gospodarki, w tym zapotrzebowanie na dobra inwestycyjne. Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) przewiduje na 2015 rok wzrost produktu krajowego brutto USA o 2,5%, a na rok 2016 na poziomie 3,0%.

Po latach kryzysu witalność odzyskuje strefa euro, gdzie również odnotowuje się większy popyt na towary „Made in Germany”. W pierwszym półroczu sprzedano na ten rynek towary o wartości 220 mld EUR (wzrost o 5%). Wśród krajów strefy euro największą dynamikę niemieckiego eksportu odnotowano do Hiszpanii, dokąd wyeksportowano w pierwszym półroczu 2015 r. towary o wartości 19,5 mld EUR, co oznacza wzrost o 11%.

Czynnikami wzrostu niemieckiej gospodarki pozostają m.in. utrzymujący się wewnętrzny popyt konsumpcyjny oraz poziom inwestycji związany z przezwyciężeniem fali imigracyjnej.

Optymizm udziela się również branży motoryzacyjnej pomimo skandalu w koncernie samochodowym Volkswagen związanym z zaniżaniem emisji spalin.

Mniej optymistycznie rysuje się perspektywa rozwoju w handlu detalicznym, gdzie w najbliższych 6 m-cach należy oczekiwać spadku obrotów.

Więcej informacji:

http://www.handelsblatt.com/politik/konjunktur/nachrichten/ifo-index-steigt-ueberraschend-gute-stimmung-in-der-wirtschaft/12632168.html?nlayer=News_1985586

Źródło: germany.trade.gov.pl
Fot: freeimages.com

2 0 671 25 listopada, 2015 Biznes, News 25 listopada, 2015

Dodaj komentarz

Reklama

Pogoda

My na Twitterze

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w niemieckich realiach. Gdy przybyliśmy do Niemiec napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim są Niemcy. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Niemiec. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Niemczech. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.

Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Niemczech
obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualneNiemcy.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.