Nie będzie zmian w płacy minimalnej w Niemczech

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w niemieckich realiach. Gdy przybyliśmy do Niemiec napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim są Niemcy. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Niemiec. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Niemczech. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.

Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Niemczech
Nie będzie zmian w płacy minimalnej w Niemczech
Posted by

Nie będzie zmian w płacy minimalnej w Niemczech

Żadnych zmian w płacy minimalnej w Niemczech

 

Podczas kwietniowego szczytu koalicji rządzącej minister pracy Andrea Nahles (SPD) przedstawiła dokument „Bestandsaufnahme Einführung des allgemeinen Mindestlohnes in Deutschland Frühjahr 2015” podsumowujący pierwsze sto dni obowiązywania ustawy o płacy minimalnej w wysokości 8,50 EUR.

Z opublikowanych danych wynika, że dotychczasowe obawy ekonomistów dotyczące licznych zwolnień z powodu zwiększenia kosztów pracy, nie sprawdziły się. Podobnie prognozowany wzrost cen, głównie w branży usługowej, również nie był taki bolesny dla konsumentów. Wprowadzenie płacy minimalnej zostało określone przez minister jako wzorowy model, który nie wymaga żadnych zmian.

Przedstawiciele partii koalicyjnych podczas dyskusji zarzucili minister, że ustawa wprowadza nadmierną biurokrację wynikającą z obowiązku dokumentowania przez przedsiębiorców czasu pracy, w tym działalność w ramach tzw. mini-job. Jednak wniosek o zmniejszenie pułapu wynagrodzenia, przy którym prowadzona jest ewidencja z 2958 EUR do 1900 EUR, został odrzucony. Minister nie dostrzegła dodatkowych problemów w prowadzeniu dokumentacji, a zmianę limitu finansowego i wykluczenie kontroli pracowników na niepełnych etatach uznała za zagrożenie dla właściwego funkcjonowania ustawy. Jedynie propozycja doprecyzowania warunków działalność na zasadzie wolontariatu została skierowana do dalszego wyjaśnienia. Kolejnych konsultacji w sprawie płacy minimalnej partia SPD nie przewiduje.

Wciąż pozostaje nie rozwiązana kwestia płacy minimalnej dla kierowców przy przewozach tranzytowych przez Niemcy, która wywołała ogromne kontrowersje również w Polsce. Problem został m.in. poruszony podczas ostatnich polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych z udziałem premier Ewy Kopacz i kanclerz Angeli Merkel, a ministrowie Władysław Kosiniak-Kamysz i Andrea Nahles zapowiedzieli dalszą roboczą współpracę. Przeciwko niemieckim regulacjom zaprotestowało 17 państw Wspólnoty i sprawa została skierowana do Komisji Europejskiej, ponieważ przepisy łamią zasady obowiązujące na jednolitym rynku. Od końca stycznia przepisy dotyczące płacy minimalnej dla zagranicznych kierowców zostały zawieszone, a postępowanie o naruszenie unijnego prawa przewidziane na połowę maja zostało przesunięte na dalszy termin.

 

Źródło: berlin.trade.gov.pl
Fot: freeimages.com

0 Możliwość komentowania Nie będzie zmian w płacy minimalnej w Niemczech została wyłączona 1181 27 maja, 2015 Biznes, News 27 maja, 2015

Pomagamy

Wirtualne Niemcy to portal poświęcony tematyce Niemiec. Znajdziecie tutaj mnóstwo przydatnych informacji, wszystko to co jest związane z życiem w Niemczech. Praca w Niemczech, Polacy w Niemczech, pomoc w Niemczech to główne zagadnienia, które publikujemy w serwisie.Zapraszamy do lektury!WirtualneNiemcy.pl
Portal Informacyjny dla Polaków w Niemczech
info@wirtualneniemcy.pl
obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualneNiemcy.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.