Niemcy uczą się sztuki bartnictwa

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w niemieckich realiach. Gdy przybyliśmy do Niemiec napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim są Niemcy. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Niemiec. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Niemczech. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.

Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Niemczech
Niemcy uczą się sztuki bartnictwa
Posted by

Niemcy uczą się sztuki bartnictwa

Polacy będą uczyć Niemców sztuki bartnictwa, dawnej techniki pszczelarstwa leśnego.

 

Projekt na rzecz przywracania tego tradycyjnego zajęcia, które zniknęło z Europy, zainicjowała organizacja ekologiczna WWF Polska. Jej przedstawiciel i polscy bartnicy, przeszkolą niemieckich kandydatów do bartniczego fachu. Projekt ma na celu nie tylko odtworzenie bartniczych tradycji, ale przede wszystkim ma pomóc w poprawie bioróżnorodności.

Tradycyjne bartnictwo, polegające na chowie pszczół w specjalnie stworzonych do tego celu dziuplach w drzewach, czyli barciach,  zaginęło w Europie pod koniec XIX wieku. W Niemczech osoby zajmujące się tym fachem były nazywane Beutner lub Zeidler. Odtworzenie tej tradycji było możliwe dzięki Baszkirom z południowej części Uralu. WWF Polska sprowadził tych bartników, aby w polskich lasach przeszkolili polskich kandydatów do bartnictwa. Powstało ponad 20 barci, a pierwsi Polacy zostali pełnoprawnymi bartnikami.
Zdałem sobie sprawę, że dzięki Baszkirom możemy odtworzyć w naszym kraju żywą tradycję bartnictwa – mówi dr Przemysław Nawrocki z WWF Polska, twórca projektu „Przywracania bartnictwa w Polsce”. – Ci potomkowie stepowych wojowników, którzy osiedli na Uralu, okazali się doskonałymi nauczycielami, praktykującymi zapomniany już w Polsce zawód. Było to o tyle ważne, że nasza wiedza na temat bartnictwa pochodziła przede wszystkim z dawnych opisów, rycin i zdjęć. Baszkirowie doskonale tę wiedzę uzupełnili o przekazywane z pokolenia na pokolenie praktyczne doświadczenia.
Projekt WWF jest nie tylko szansą na przywrócenie dawnej tradycji. Stwarza także warunki dla ochrony bioróżnorodności lasów poprzez ochronę starych drzew – na barcie przeznaczane były drzewa ponad 100-letnie, wystarczająco grube i wysokie sosny, jodły, modrzewie i dęby. Barcie staną się też dodatkową atrakcją turystyczną, a zebrany z nich miód może okazać się unikatowym produktem tradycyjnym.

Szkolenie w Niemczech potrwa do 26 października. Jest już drugim szkoleniem, poza Polską, w której nauczycielami są Polacy. Poprzednie odbyło się wiosną w Szwajcarii. Tym razem jest organizowane na zaproszenie Europejskiego Instytutu Leśnego w Ebrach. 15 osób zostanie przeszkolonych przez dr Przemysława Nawrockiego z WWF Polska oraz wyszkolonych dzięki WWF bartników z Polski.

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony ekonews.com.pl
Fot: ekonews.com.pl

2 0 1167 31 października, 2014 Ekologia, News 31 października, 2014

Dodaj komentarz

Pomagamy

Wirtualne Niemcy to portal poświęcony tematyce Niemiec. Znajdziecie tutaj mnóstwo przydatnych informacji, wszystko to co jest związane z życiem w Niemczech. Praca w Niemczech, Polacy w Niemczech, pomoc w Niemczech to główne zagadnienia, które publikujemy w serwisie.Zapraszamy do lektury!WirtualneNiemcy.pl
Portal Informacyjny dla Polaków w Niemczech
info@wirtualneniemcy.pl
obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualneNiemcy.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.