Odsłonięcie tablicy Stanisława Dygata w Gebhardschule

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w niemieckich realiach. Gdy przybyliśmy do Niemiec napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim są Niemcy. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Niemiec. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Niemczech. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.

Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Niemczech
Odsłonięcie tablicy Stanisława Dygata w Gebhardschule
Posted by

Odsłonięcie tablicy Stanisława Dygata w Gebhardschule

Odsłonięcie tablicy Stanisława Dygata

 

Ku uczczenia pamięci polskiego pisarza odsłonięto tablicę pamiątkową w Gebhardschule, w Konstancji, gdzie był internowany w latach 1939-1940.

Stanisław Dygat jest uznanym prozaistą, felietonistą, dramaturgiem i scenopisarzem urodzonym we francuskiej rodzinie w Warszawie w 1914 roku. Podczas II wojny światowej, w latach 1939-1940 przebywał w obozie internowania dla obcokrajowców w Konstancji. Po uwolnieniu przedostał się z powrotem do Polski, gdzie mieszkał aż do śmierci w 1978 roku. Swoje doświadczenia z okresu internowania opisał w pierwszej powieści pt. „Jezioro Bodeńskie” z 1946 roku. Książka ta przyniosła mu sławę i doczekała się ekranizacji pod tym samym tytułem wyreżyserowanej w 1985 roku przez Janusza Zaorskiego.

Popularne w Polsce dzieła Stanisława Dygata przetłumaczono na wiele języków m.in. niemiecki. W 101. rocznicę urodzin autora odsłonięto tablicę ku czci jego pamięci. W uroczystości zorganizowanej 5 grudnia br. dzięki staraniom Ambasady RP w Berlinie, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Konsulatem Generalnym w Monachium, wzięli udział: minister spraw europejskich Badenii Wirtembergii Peter Friedrich, przedstawiciel MKIDN dyr. Jacek Miler, Burmistrz Miasta Konstancji Andreas Osner, córka pisarza Magda Dygat oraz przedstawiciele polskich placówek w RFN : Andrzej Osiak, Konsul Generalny RP w Monachium i radca Ambasady Magdalena Erdman.

Tablicę wykonał polski artysta Marek Moderau.

Źródło: berlin.msz.gov.pl
Fot: freeimages.com

1 0 828 23 grudnia, 2015 News, Wydarzenia 23 grudnia, 2015

Dodaj komentarz

Pomagamy

Wirtualne Niemcy to portal poświęcony tematyce Niemiec. Znajdziecie tutaj mnóstwo przydatnych informacji, wszystko to co jest związane z życiem w Niemczech. Praca w Niemczech, Polacy w Niemczech, pomoc w Niemczech to główne zagadnienia, które publikujemy w serwisie.Zapraszamy do lektury!WirtualneNiemcy.pl
Portal Informacyjny dla Polaków w Niemczech
info@wirtualneniemcy.pl
obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualneNiemcy.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.