Odsłonięcie tablicy Stanisława Dygata w Gebhardschule

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Nasze społeczności

Reklama

Przelicz waluty

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Reklama

Odsłonięcie tablicy Stanisława Dygata w Gebhardschule
Posted by

Odsłonięcie tablicy Stanisława Dygata w Gebhardschule

Odsłonięcie tablicy Stanisława Dygata

 

Ku uczczenia pamięci polskiego pisarza odsłonięto tablicę pamiątkową w Gebhardschule, w Konstancji, gdzie był internowany w latach 1939-1940.

Stanisław Dygat jest uznanym prozaistą, felietonistą, dramaturgiem i scenopisarzem urodzonym we francuskiej rodzinie w Warszawie w 1914 roku. Podczas II wojny światowej, w latach 1939-1940 przebywał w obozie internowania dla obcokrajowców w Konstancji. Po uwolnieniu przedostał się z powrotem do Polski, gdzie mieszkał aż do śmierci w 1978 roku. Swoje doświadczenia z okresu internowania opisał w pierwszej powieści pt. „Jezioro Bodeńskie” z 1946 roku. Książka ta przyniosła mu sławę i doczekała się ekranizacji pod tym samym tytułem wyreżyserowanej w 1985 roku przez Janusza Zaorskiego.

Popularne w Polsce dzieła Stanisława Dygata przetłumaczono na wiele języków m.in. niemiecki. W 101. rocznicę urodzin autora odsłonięto tablicę ku czci jego pamięci. W uroczystości zorganizowanej 5 grudnia br. dzięki staraniom Ambasady RP w Berlinie, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Konsulatem Generalnym w Monachium, wzięli udział: minister spraw europejskich Badenii Wirtembergii Peter Friedrich, przedstawiciel MKIDN dyr. Jacek Miler, Burmistrz Miasta Konstancji Andreas Osner, córka pisarza Magda Dygat oraz przedstawiciele polskich placówek w RFN : Andrzej Osiak, Konsul Generalny RP w Monachium i radca Ambasady Magdalena Erdman.

Tablicę wykonał polski artysta Marek Moderau.

Źródło: berlin.msz.gov.pl
Fot: freeimages.com

1 0 814 23 grudnia, 2015 News, Wydarzenia 23 grudnia, 2015

Dodaj komentarz

Reklama

Pogoda

My na Twitterze

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w niemieckich realiach. Gdy przybyliśmy do Niemiec napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim są Niemcy. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Niemiec. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Niemczech. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.

Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Niemczech
obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualneNiemcy.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.