Osadnictwo słowiańskie w Niemczech - wystawa

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w niemieckich realiach. Gdy przybyliśmy do Niemiec napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim są Niemcy. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Niemiec. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Niemczech. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.

Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Niemczech
Osadnictwo słowiańskie w Niemczech – wystawa
Posted by

Osadnictwo słowiańskie w Niemczech – wystawa

Słowianie ze wschodniej Bawarii na wystawie w Warszawie

 

Do 13 marca Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie eksponuje cenną kolekcję zabytków związanych z rozwojem osadnictwa słowiańskiego w Niemczech na terenie Bawarii w okresie średniowiecza.

Niemieccy archeolodzy ustalili, że teren Bawarii we wczesnym średniowieczu zamieszkiwali zarówno Germanie, jak i Słowianie. Rozkwit słowiańskiego osadnictwa przypadł tam na VIII i IX w., ale jego początki sięgają o wiele wcześniejszych czasów – odkrycia w Ratyzbonie dowodzą, że pierwsi Słowianie przybyli tam już u schyłku VI w. Zastosowany tym rejonie obrządek pogrzebowy wyraźnie różnił się od rytuałów Germanów, którzy chowali swoich zmarłych niespalonych – początkowo Słowianie spopielali swoich zmarłych. Od ok. 700 r. zakładali rzędowe cmentarzyska szkieletowe, do czego przyczynić się mogło przejmowanie przez nich germańskich zwyczajów.

„Spektakularne znaleziska prezentują złożony obraz osadnictwa słowiańskiego – od życia codziennego i pogańskiej obrzędowości po procesy chrystianizacyjne i asymilacyjne” – czytamy w zaproszeniu na wystawę.

Na ekspozycji „Słowianie we wschodniej Bawarii” można obejrzeć złotą i srebrną biżuterię, przedmioty codziennego użytku. Są też słabo rozpowszechnione w Polsce miecze jednosieczne typu sax, które pokazują wzajemne oddziaływania kultury Słowian i germańskich Bajuwarów. Magdalena Ruszkowska, kurator wystawy z ramienia PMA, zwraca szczególną uwagę na zabytki z jednego z grobów na cmentarzysku w Matzhausen. Jego wyposażenie należy do najbogatszych odkrytych dotychczas we wschodniej Bawarii. Pochodzą z niego ozdoby dekorowane filigranem i granulacją. Są to dwie zausznice z zawieszkami na łańcuszkach, srebrna ozdoba zoomorficzna (wyobrażająca zwierzę), dwie srebrne zawieszki kuliste, trzy komplety srebrnych kabłączków skroniowych oraz bursztynowy paciorek. Okazała biżuteria ze srebra jest bardzo podobna do przedmiotów z tego okresu do terenu Czech i Moraw.

„Badania zagadnień dotyczących Słowian zamieszkujących wschodnią Bawarię mają charakter interdyscyplinarny i skupiają się na rozwoju badań lingwistycznych oraz archeologicznych. Występujące na terenie Bawarii słowiańskie nazwy miejscowości czy rzek są wyraźnymi śladami pobytu w tym regionie ludności o niegermańskim charakterze” – wyjaśnia kurator.

Wystawa powstała we współpracy Muzeów Miasta Ratyzbony (Museen der Stadt Regensburg), Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie oraz Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Jej autorami są dr Andreas Boos oraz dr Hans Losert.

Źródło: PAP Nauka w Polsce | www.naukawpolsce.pap.pl
Fot: freeimages.com

1 0 1016 10 grudnia, 2015 Kultura i sztuka, News, Wydarzenia 10 grudnia, 2015

Dodaj komentarz

Pomagamy

Wirtualne Niemcy to portal poświęcony tematyce Niemiec. Znajdziecie tutaj mnóstwo przydatnych informacji, wszystko to co jest związane z życiem w Niemczech. Praca w Niemczech, Polacy w Niemczech, pomoc w Niemczech to główne zagadnienia, które publikujemy w serwisie.Zapraszamy do lektury!WirtualneNiemcy.pl
Portal Informacyjny dla Polaków w Niemczech
info@wirtualneniemcy.pl
obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualneNiemcy.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.