Pellet - czy warto inwestować?

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w niemieckich realiach. Gdy przybyliśmy do Niemiec napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim są Niemcy. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Niemiec. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Niemczech. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.

Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Niemczech
Pellet – czy warto inwestować?
Posted by

Pellet – czy warto inwestować?

Czy warto inwestować w pellet?

Produkcja odnawialnej energii na przestrzeni ostatnich czterech lat wzrosła dwunastokrotnie, już 12 proc. rynku jest zasilane ekologicznie. Polski wzrost bazuje głównie na bogactwach naturalnych, w tym pellecie, czyli materiale opałowym wykonywanym z odpadów drzewnych, który notuje rekordowe wzrosty produkcji w Polsce i na świecie.

Pellet cieszy się coraz większym zainteresowaniem na wielu rynkach. Można go stosować w kominkach, kotłach ogrzewających cały dom, małych i średnich kotłowniach w budynkach użyteczności publicznej czy wielkiej energetyce. W przeciwieństwie do elektrowni wiatrowych, stosowanie tego biopaliwa ma niską barierę wejścia, wystarczy zakup lub modernizacja pieca grzewczego.

– Dodatkowym argumentem za biomasą jest oszczędność pieniędzy – pellet jest tańszy o blisko 50 proc. od oleju opałowego i około 20 proc. od gazu. Konsumenci wybierając daną formę OZE zwracają również uwagę na jego ekologiczność – do jego produkcji nie wycina się specjalnie drzew’ – mówi Przemysław Bieńkowski wiceprezes Stelmet sp. z o. o. S.K.A.

Jak informuje Europejskiego Stowarzyszenia Biomasy, Polska jest już siódmym producentem pelletu w Europie. W samym roku 2012 wyprodukowała 410 milionów sześciennych ton tego biopaliwa. Dla zobrazowania: z produkowanego w 2012 roku w Polsce pelletu dałoby się zasilić Warszawę na 4 miesiące, a jeszcze parę lat temu (2004), nie wystarczyłoby tego surowca nawet na 10 dni. Wykorzystanie naturalnych bogactw z blisko 9 mln ha obszarów leśnych stanowiących 28,8 proc. ogólnej powierzchni gruntów może przyczynić się do dalszej ekspansji polskiego pelletu. Rynek odnawialnych źródeł energii w który wpisuje się polski produkt eksportowy jest rozwojowy – wpływają na to zarówno unijne przepisy wspierające ekologiczne paliwa jak i oddolne oddziaływanie rynku.

Polska na tle Europy

Według rocznego raportu UE o biopaliwach Unia Europejska jest największym na świecie odbiorcą pelletu drzewnego, zużywa 14 milionów ton tego paliwa. Pellet zyskał uznanie w oczach Europejczyków – w samych Niemczech jego konsumpcja w 2012 roku wynosiła 1, 600 milionów ton. Produkcja pelletu odbywa się we wszystkich krajach Starego Kontynentu. Ponad 500 znaczących zakładów produkcyjnych wytworzyło ok. 11,2 mln ton pellet drzewnych. Największą rolę na rynku pellet odgrywają kraje szczególnie dbające o środowisko naturalne – Szwecja, Dania, Austria, Włochy i Niemcy.

Polska bardzo szybko zmniejsza dystans do krajów, które wykorzystują ekologiczne trendy w energetyce. Zużycie pelletu wzrosło od roku 2008 do roku 2012 o ponad 137 proc. (2008 zużycie 160 tys. ton, 2012 zużycie 380 tys. ton).

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony ekonews.com.pl

Fot: freeimages.com

4 Możliwość komentowania Pellet – czy warto inwestować? została wyłączona 2700 12 sierpnia, 2016 Ekologia, News 12 sierpnia, 2016

Pomagamy

Wirtualne Niemcy to portal poświęcony tematyce Niemiec. Znajdziecie tutaj mnóstwo przydatnych informacji, wszystko to co jest związane z życiem w Niemczech. Praca w Niemczech, Polacy w Niemczech, pomoc w Niemczech to główne zagadnienia, które publikujemy w serwisie.Zapraszamy do lektury!WirtualneNiemcy.pl
Portal Informacyjny dla Polaków w Niemczech
info@wirtualneniemcy.pl
obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualneNiemcy.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.