Pensje w Niemczech rosną

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w niemieckich realiach. Gdy przybyliśmy do Niemiec napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim są Niemcy. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Niemiec. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Niemczech. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.

Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Niemczech
Pensje w Niemczech rosną
Posted by

Pensje w Niemczech rosną

Siła nabywcza niemieckich konsumentów jest najwyższa od ponad siedmiu lat

 

Według Federalnego Urzędu Statystycznego płace realne od stycznia do marca br. wzrosły średnio o 2,5% w porównaniu z pierwszym kwartałem ubiegłego roku. Jednocześnie w tym okresie inflacja utrzymywała się na stałym średnim poziomie 0,0%. W związku z tym nominalny wzrost pensji był w pełni odczuwalny przez obywateli. Dla porównania rok wcześniej płace realne wzrosły o 1,7% r/r, a w 2013 r. spadły o 0,1% r/r.

Według ekonomistów ważną rolę we wzroście dochodów obywateli może mieć wprowadzenie płacy minimalnej. Potwierdza to zwiększenie zarobków pracowników niewykwalifikowanych (+ 4,0% r/r) i średnio wykwalifikowanych (+ 2,8% r/r) oraz wykonujących tzw. mini-jobs (+ 5,0% r/r). Wyższe płace odnotowano m.in. wśród zatrudnionych w firmach ochroniarskich (+ 4,4% r/r), w branży gastronomicznej (+ 4,1% r/r) i wśród taksówkarzy (+ 3,0% r/r). Do końca roku obowiązkową stawkę 8,50 EUR za godzinę zaczną zarabiać pracownicy zakładów fryzjerskich i pracownicy zakładów przetwórstwa mięsnego, a od 2017 r. osoby pracujące w rolnictwie, leśnictwie i ogrodnictwie.

Źródło: berlin.trade.gov.pl
Fot: freeimages.com

0 0 791 06 kwietnia, 2016 News, Praca 6 kwietnia, 2016

Dodaj komentarz

Pomagamy

Wirtualne Niemcy to portal poświęcony tematyce Niemiec. Znajdziecie tutaj mnóstwo przydatnych informacji, wszystko to co jest związane z życiem w Niemczech. Praca w Niemczech, Polacy w Niemczech, pomoc w Niemczech to główne zagadnienia, które publikujemy w serwisie.Zapraszamy do lektury!WirtualneNiemcy.pl
Portal Informacyjny dla Polaków w Niemczech
info@wirtualneniemcy.pl
obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualneNiemcy.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.