PKO BP w Niemczech

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Nasze społeczności

Reklama

Przelicz waluty

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Reklama

PKO BP w Niemczech
Posted by

PKO BP w Niemczech

W przyszłym roku PKO BP stworzy oddziały korporacyjne w Czechach, Niemczech, Wielkiej Brytanii i we Francji

 

PKO BP chce rozwijać się na zagranicznych rynkach. Nie widzi na razie ciekawych okazji do przejęć, zamierza jednak otworzyć w przyszłym roku oddziały korporacyjne w Niemczech, Czechach, Wielkiej Brytanii i we Francji. Prezes banku zapewnia, że to z myślą o klientach, którzy prowadzą biznes również poza granicami kraju. W ciągu najbliższych tygodni zamknięty zostanie proces prawny fuzji z Nordeą.

– Chcemy rozwijać się za granicą, nie ma jednak atrakcyjnych propozycji przejęć. Chcemy więc skupić na podążaniu za naszymi klientami do kilku destynacji, takich jak: Niemcy, Francja, Czechy, Wielka Brytania. Tam właśnie w 2015 roku planujemy otworzyć nasze oddziały korporacyjne – zapowiada w rozmowie z agencją Newseria Biznes Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP.

Aktywność zagraniczna klientów banku jest w dużym stopniu zbieżna z działalnością na obcych rynkach polskich przedsiębiorstw. Krajami, do których przede wszystkim kierowany jest eksport, są kraje unijne, głównie Niemcy, Czechy czy Francja. Coraz częściej firmy nie tylko eksportują towary i usługi, lecz także decydują się tam na bezpośrednie inwestycje, a co za tym idzie wymagają wsparcia finansowego i coraz bardziej zaawansowanych instrumentów finansowych. Jedna ze spółek PKO BP działa już na rynku szwedzkim i obsługuje m.in. kontrakty Solarisa (PKO Leasing Sverige).

Jak podkreśla prezes, PKO BP po przejęciu banku Nordea nie jest zainteresowane przejęciami innych banków w Polsce, podtrzymuje jednak chęć aliansu z Pocztą Polską. Wyniki grupy PKO BP za II kwartał po raz pierwszy uwzględniły wyniki Nordea Bank Polska. Zysk netto grupy wyniósł 855,6 mln zł. Oznacza to wzrost o 14 proc. względem ubiegłego roku (752,8 mln zł) i o 6,6 proc. wyższy niż w poprzednim kwartale. Skonsolidowane aktywa wzrosły do 242,3 mld zł (22,5 proc. więcej niż w 2013 roku).

– Teraz czekamy na zgodę KNF na połączenie prawne PKO PB i Nordea. Liczymy na to, że otrzymamy ją w ciągu najbliższych tygodni. Wówczas zamkniemy proces prawny. Firma ubezpieczeniowa nazywa się już PKO Życie Towarzystwo Ubezpieczeniowe. Portfel szwedzki został już przez nas wchłonięty i przejęcie banku od strony prawnej umożliwia nam prawne zamknięcie tego procesu – tłumaczy Jagiełło.

Jak zapowiada prezes PKO BP, niezwłocznie po otrzymaniu zgody z rynku zniknie brand Nordea. Pełne zakończenie integracji planowane jest na początek przyszłego roku.

Zarząd banku liczy na to, że również w 2015 roku rozpocznie działalność PKO Bank Hipoteczny. W ubiegłym tygodniu KNF wydała zgodę na jego utworzenie. Bank będzie koncentrował się wyłącznie na udzielaniu kredytów mieszkaniowych dla osób fizycznych. Udział nowej instytucji w sprzedaży kredytów hipotecznych w całej grupie PKO PB ma wynieść ok. 30 proc.

– Trwają dalsze prace, które zostaną uwieńczone kolejną zgodą Komisji Nadzoru Finansowego na rozpoczęcie działalności operacyjnej. Chcielibyśmy, żeby to stało się na początku 2015 roku. Następnie rozpoczniemy w naszej sieci sprzedaż kredytów hipotecznych, które będą kierowane według pewnego rodzaju standardu do Banku Hipotecznego. Po zgromadzeniu sprzedaży przez PKO Bank Hipoteczny w kwocie 500 mln zł będziemy chcieli emitować listy zastawne i to jest perspektywa roku 2015. Będziemy przenosili kredyty hipoteczne z obecnego portfela do Banku Hipotecznego, to jednak nie jest perspektywa przyszłego roku, tylko kolejnych lat – podsumowuje Zbigniew Jagiełło.

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony agencji informacyjnej Newseria Biznes

Fot: biznes.newseria.pl

1 0 1492 16 września, 2014 Biznes, News 16 września, 2014

Dodaj komentarz

Reklama

Pogoda

My na Twitterze

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w niemieckich realiach. Gdy przybyliśmy do Niemiec napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim są Niemcy. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Niemiec. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Niemczech. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.

Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Niemczech
obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualneNiemcy.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.