Polacy opracowali kosmetyki, które nawilżają i odżywiają skórę

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w niemieckich realiach. Gdy przybyliśmy do Niemiec napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim są Niemcy. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Niemiec. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Niemczech. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.

Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Niemczech
Polacy opracowali kosmetyki, które nawilżają i odżywiają skórę
Posted by

Polacy opracowali kosmetyki, które nawilżają i odżywiają skórę

Uroda z serwatki

Krakowscy naukowcy opracowali kosmetyki, które nawilżają i odżywiają skórę, zmniejszają ilość zmarszczek i ich głębokość. Receptura opiera się na białkach serwatkowych i innych, wyłącznie naturalnych, składnikach. Serwatka jest produktem ubocznym mleczarstwa, jej wykorzystanie w przemyśle kosmetycznym to nowatorski pomysł, który czeka na komercjalizację.

Technologia była prezentowana w ramach konkursu „Eureka! DGP – odkrywamy polskie wynalazki”. Nad kosmetykami pracowali dr inż. Małgorzata Tabaszewska i prof. dr hab. inż. Tadeusz Grega z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz dr inż. Elżbieta Sikora z Politechniki Krakowskiej.

Białka serwatkowe to surowiec, który może pełnić wiele funkcji w kosmetyce. Kosmetyki skomponowane według krakowskiej receptury będą zawierały koncentrat tych białek i – jak zapewniają badacze – kompleksowo wpłyną na stan skóry osób, które zdecydują się wypróbować ich działanie.

Jak wyjaśnia dr Tabaszewska, białka o małej masie cząsteczkowej mogą wnikać przez skórę do jej głębszych warstw. W ten sposób wpływają na nawilżenie i odżywienie skóry. Z kolei białka o dużej masie cząsteczkowej pozostają na powierzchni skóry. Cienka, ale szczelna warstwa kosmetyku, tzw. film okluzyjny, zapobiega utracie wody. Odpowiednio nawilżona skóra wygląda zdrowiej i młodziej, zmarszczek jest mniej, a te, które widać, są płytsze.

Dzięki swej specyficznej budowie białka mogą tworzyć różnorodne formy wpływając na stabilność produktu końcowego. Jest to istotne, bo kosmetyki zawierają wiele różnorodnych składników, które wzajemnie na siebie wpływają i reagują. Mieszanina, np. żel czy krem, musi zachowywać odpowiednią stałą konsystencję. Dlatego w pracach nad nowymi kosmetykami badacze muszą tak łączyć ze sobą niezbędne substancje, żeby otrzymać trwałe produkty o określonej strukturze. Dużym wyzwaniem dla krakowskiego zespołu był fakt, że nowa emulsja zawierająca koncentrat białek serwatkowych składa się wyłącznie z surowców naturalnych. Surowce naturalne charakteryzują się mniejszą standaryzacją w porównaniu z substancjami syntetycznymi, czyli trudniej ustalić stabilny skład i proporcje kosmetyku.

To jednak jedyny problem związany z naturalnymi składnikami. W ogólnym rozrachunku taka receptura ma same zalety. Na rynku produktów kosmetycznych od kilku lat kosmetyki naturalne, ekologiczne cieszą się dużą popularnością. Wraz ze wzrostem świadomości konsumentów rosną wymagania dotyczące jakości kosmetyków, zarówno efektywności ich działania, jak i odpowiednich właściwości użytkowych. Kosmetyk jest bezpieczny dla użytkowników i nie oddziałuje negatywnie na środowisko. Praktyczne zastosowanie wynalazku może przyczynić się do pełniejszego zagospodarowania produktów ubocznych. Aktywnym składnikiem są tu białka z serwatki, stanowiącej produkt uboczny przemysłu mleczarskiego.

Zdaniem badaczy mali i średni przedsiębiorcy powinni być zainteresowani przeniesieniem produkcji nowego kosmetyku ze skali laboratoryjnej na półtechniczną, a potem wdrożeniem i sprzedażą. Proces technologiczny nie wymaga bardzo kosztownego sprzętu. Zespół wynalazców przeprowadził badania właściwości użytkowych produktu. Jak podkreśla dr Tabaszewska, cieszył się on dużym zainteresowaniem wśród konsumentów. Uczestnicy badań panelowych doceniali naturalny skład kosmetyku i zauważali efekty jego działania na skórę.

Źródło: PAP Nauka w Polsce | www.naukawpolsce.pap.pl
Fot: freeimages.com

4 0 867 06 czerwca, 2016 News, Zdrowie 6 czerwca, 2016

Dodaj komentarz

Pomagamy

Wirtualne Niemcy to portal poświęcony tematyce Niemiec. Znajdziecie tutaj mnóstwo przydatnych informacji, wszystko to co jest związane z życiem w Niemczech. Praca w Niemczech, Polacy w Niemczech, pomoc w Niemczech to główne zagadnienia, które publikujemy w serwisie.Zapraszamy do lektury!WirtualneNiemcy.pl
Portal Informacyjny dla Polaków w Niemczech
info@wirtualneniemcy.pl
obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualneNiemcy.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.