Polska i Niemcy chcą zwiększyć wysiłki na rzecz połączeń kolejowych pomiędzy obu krajami

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Nasze społeczności

Reklama

Przelicz waluty

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Reklama

Polska i Niemcy chcą zwiększyć wysiłki na rzecz połączeń kolejowych pomiędzy obu krajami
Posted by

Polska i Niemcy chcą zwiększyć wysiłki na rzecz połączeń kolejowych pomiędzy obu krajami

Polsko-niemiecki szczyt kolejowy

 

Polska i Niemcy chcą zwiększyć wysiłki na rzecz efektywnych i szybkich połączeń kolejowych pomiędzy obu krajami. Jednym ze wspólnych celów jest jest elektryfikacja połączenia Szczecin – Berlin najpóźniej do roku 2020, a od grudnia br. uruchomione zostanie nowe połączenie kolejowe między tymi miastami.

Pierwszy polsko-niemiecki szczyt kolejowy odbył się w Poczdamie w miniony piątek (11.09). Efektem spotkania były obiecujące zapowiedzi zwiększenia ilości połączeń kolejowych między Polską a Niemcami. Plan elektryfikacji połączenia Szczecin – Berlin pozwoli na skrócenie czasu przejazdu koleją pomiędzy tymi miastami do 80 minut. Podczas spotkania ustalono także, że powstanie wspólna grupa robocza kolei polskich i niemieckich, która m.in. opracuje plan możliwej rozbudowy dalekobieżnego połączenia Wrocław – Berlin. Strona niemiecka zapowiedziała, że w związku z tym, iż Wrocław będzie w 2016 r. Europejską Stolicą Kultury, od maja do września uruchomiony zostanie dodatkowy pociąg na trasie Berlin – Wrocław, określany jako „pociąg do kultury”, a przejazd nim dofinasowany zostanie prawdopodobnie przez kraje związkowe Berlin i Brandenburgia (po 100 tys. euro), co umożliwi obniżenie cen sprzedaży biletów na tej trasie. W nowym rozkładzie jazdy połączenia do Wrocławia z przesiadką w Poznaniu mają zostać lepiej skorelowane,tak aby skrócić całkowity czas przejazdu. Natomiast polskie pociągi kursujące pomiędzy Wrocławiem i Dreznem będą mogły dojeżdżać do Görlitz, co ułatwi podróż pomiędzy tymi miastami. Strona polska zwróciła też uwagę, że modernizacja linii kolejowej Warszawa – Poznań – Berlin poprawiła już wyraźnie komfort podróży na tej trasie i stworzyła warunki do dalszego rozwoju przewozów kolejowych na tym odcinku.

Gospodarzem spotkania ze strony Niemiec był koordynator polsko – niemieckiej współpracy społecznej i przygranicznej z ramienia rządu Niemiec, premier Brandenburgii, Dietmar Woidke. Z polskiej strony szczytowi współprzewodniczył wiceminister infrastruktury i rozwoju , Sławomir Żałobka. W spotkaniu wzięli również udział m.in. premier Saksonii, Stanislaw Tillich, parlamentarny sekretarz stanu w federalnym ministerstwie transportu i infrastruktury Niemiec, Enack Ferlemann, ambasador Polski w Berlinie Jerzy Margański i ambasador Niemiec w Warszawie Rolf Nikel, przedstawiciele urzędów marszałkowskich z województw: wielkopolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego, urzędnicy ministerstw: spraw wewnętrznych oraz infrastruktury i rozwoju, a także szefowie polskich i niemieckich spółek kolejowych.

Źródło: berlin.msz.gov.pl
Fot: berlin.msz.gov.pl

1 0 720 15 września, 2015 News, Wydarzenia 15 września, 2015

Dodaj komentarz

Reklama

Pogoda

My na Twitterze

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w niemieckich realiach. Gdy przybyliśmy do Niemiec napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim są Niemcy. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Niemiec. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Niemczech. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.

Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Niemczech
obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualneNiemcy.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.