Polska książka o przemianach w Europie

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Nasze społeczności

Reklama

Przelicz waluty

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Reklama

Polska książka o przemianach w Europie
Posted by

Polska książka o przemianach w Europie

Polska książka o przemianach w Europie Środkowo-Wschodniej wydana na Węgrzech

 

W węgierskich miastach odbyła się prezentacja książki „1989 – Jesień Narodów” o procesie przemian demokratycznych w krajach Europy Środkowo-Wschodniej: Rumunii, Bułgarii, Czechosłowacji, Niemieckiej Republice Demokratycznej, Polsce i na Węgrzech. Inicjatorem spotkań były Ambasada RP i Instytut Polski w Budapeszcie.

W prezentacji na zaproszenie Węgierskiej Akademii Nauk oraz Instytutu Polskiego w Budapeszcie wzięli udział autorzy publikacji – polscy historycy i politolodzy: dr Adam Burakowski, dr Aleksander Gubrynowicz i dr Paweł Ukielski.

Polscy naukowcy spotkali się ze studentami na Uniwersytecie Corvinus w Budapeszcie, na Uniwersytecie w Peczu oraz z węgierskimi badaczami w Instytucie Nauk Historycznych Węgierskiej Akademii Nauk.

W trakcie debat autorzy książki rozmawiali o sytuacji wewnętrznej w państwach Europy Środkowo-Wschodniej w 1989 roku.

– Przemiany 1989 roku w Europie Środkowo-Wschodniej były lekcją dla całego świata – powiedział dr Adam Burakowski z Instytutu Studiów Politycznych PAN. – W tamtych dniach mieszkańcy naszego regionu udowodnili, że komunizm jako system ideologiczny i gospodarczy poniósł klęskę. Od 1989 roku również w innych regionach świata obserwujemy odchodzenie od pryncypiów marksizmu-leninizmu – dodał.

Dr Paweł Ukielski z Instytutu Studiów Politycznych PAN przekonywał, że trudno mówić o rewolucji dokonanej 25 lat temu, gdyż z natury opiera się ona na spójnej ideologii, a czegoś takiego w Europie Środkowej nie było, wręcz przeciwnie, dominował sprzeciw wobec obcej, narzuconej kilkadziesiąt lat wcześniej ideologii. Społeczeństwu zależało również na zmianach pragmatycznych i poprawie życia w sferze materialnej. Dr Aleksander Gubrynowicz zwracał też uwagę na różne drogi państw regionu do obalenia komunizmu 25 lat temu.

Debata w Peczu, ze względu na międzynarodowe środowisko studentów, ukierunkowana była na szukanie powiązań pomiędzy Jesienią Narodów a wydarzeniami Arabskiej Wiosny.

Książka „1989 – Jesień Narodów” została wydana również w języku rumuńskim i węgierskim. W przygotowaniu jest tłumaczenie na angielski.

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony msz.gov.pl
Fot: freeimages.com

1 0 1019 11 marca, 2015 News, Rozmaitości 11 marca, 2015

Dodaj komentarz

Reklama

Pogoda

My na Twitterze

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w niemieckich realiach. Gdy przybyliśmy do Niemiec napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim są Niemcy. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Niemiec. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Niemczech. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.

Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Niemczech
obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualneNiemcy.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.