Polska książka o przemianach w Europie

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w niemieckich realiach. Gdy przybyliśmy do Niemiec napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim są Niemcy. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Niemiec. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Niemczech. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.

Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Niemczech
Polska książka o przemianach w Europie
Posted by

Polska książka o przemianach w Europie

Polska książka o przemianach w Europie Środkowo-Wschodniej wydana na Węgrzech

 

W węgierskich miastach odbyła się prezentacja książki „1989 – Jesień Narodów” o procesie przemian demokratycznych w krajach Europy Środkowo-Wschodniej: Rumunii, Bułgarii, Czechosłowacji, Niemieckiej Republice Demokratycznej, Polsce i na Węgrzech. Inicjatorem spotkań były Ambasada RP i Instytut Polski w Budapeszcie.

W prezentacji na zaproszenie Węgierskiej Akademii Nauk oraz Instytutu Polskiego w Budapeszcie wzięli udział autorzy publikacji – polscy historycy i politolodzy: dr Adam Burakowski, dr Aleksander Gubrynowicz i dr Paweł Ukielski.

Polscy naukowcy spotkali się ze studentami na Uniwersytecie Corvinus w Budapeszcie, na Uniwersytecie w Peczu oraz z węgierskimi badaczami w Instytucie Nauk Historycznych Węgierskiej Akademii Nauk.

W trakcie debat autorzy książki rozmawiali o sytuacji wewnętrznej w państwach Europy Środkowo-Wschodniej w 1989 roku.

– Przemiany 1989 roku w Europie Środkowo-Wschodniej były lekcją dla całego świata – powiedział dr Adam Burakowski z Instytutu Studiów Politycznych PAN. – W tamtych dniach mieszkańcy naszego regionu udowodnili, że komunizm jako system ideologiczny i gospodarczy poniósł klęskę. Od 1989 roku również w innych regionach świata obserwujemy odchodzenie od pryncypiów marksizmu-leninizmu – dodał.

Dr Paweł Ukielski z Instytutu Studiów Politycznych PAN przekonywał, że trudno mówić o rewolucji dokonanej 25 lat temu, gdyż z natury opiera się ona na spójnej ideologii, a czegoś takiego w Europie Środkowej nie było, wręcz przeciwnie, dominował sprzeciw wobec obcej, narzuconej kilkadziesiąt lat wcześniej ideologii. Społeczeństwu zależało również na zmianach pragmatycznych i poprawie życia w sferze materialnej. Dr Aleksander Gubrynowicz zwracał też uwagę na różne drogi państw regionu do obalenia komunizmu 25 lat temu.

Debata w Peczu, ze względu na międzynarodowe środowisko studentów, ukierunkowana była na szukanie powiązań pomiędzy Jesienią Narodów a wydarzeniami Arabskiej Wiosny.

Książka „1989 – Jesień Narodów” została wydana również w języku rumuńskim i węgierskim. W przygotowaniu jest tłumaczenie na angielski.

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony msz.gov.pl
Fot: freeimages.com

1 0 1035 11 marca, 2015 News, Rozmaitości 11 marca, 2015

Dodaj komentarz

Pomagamy

Wirtualne Niemcy to portal poświęcony tematyce Niemiec. Znajdziecie tutaj mnóstwo przydatnych informacji, wszystko to co jest związane z życiem w Niemczech. Praca w Niemczech, Polacy w Niemczech, pomoc w Niemczech to główne zagadnienia, które publikujemy w serwisie.Zapraszamy do lektury!WirtualneNiemcy.pl
Portal Informacyjny dla Polaków w Niemczech
info@wirtualneniemcy.pl
obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualneNiemcy.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.