Polskie wzornictwo w Berlinie

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w niemieckich realiach. Gdy przybyliśmy do Niemiec napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim są Niemcy. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Niemiec. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Niemczech. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.

Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Niemczech
Polskie wzornictwo w Berlinie
Posted by

Polskie wzornictwo w Berlinie

Wystawa śląskiego wzornictwa w Berlinie

Innowacyjne i funkcjonalne projekty śląskiego wzornictwa będzie można zobaczyć w na wystawie zatytułowanej „ Design It. In Silesia” w Instytucie Polskim w Berlinie. Wernisaż ekspozycji odbędzie się 4 grudnia 2014 roku w dzień Barbórki, czyli Święto Górnika.

Wzornictwo rozwija się na Śląsku niezwykle dynamicznie. Łączy wątki zaczerpnięte ze sztuki, architektury i rzemiosła. Przeplata tradycję z nowoczesnością. Wspólną cechą prezentowanych w stolicy Niemiec prac jest ich typowo śląska cecha: pragmatyzm. Projektanci wybrani przez kuratora wystawy Adriana Chorębałę pochodzą ze Śląska, choć często pracują i działają poza tym regionem. Swoim pracom nadają jednak zawsze „śląski znak jakości”.

Podczas wystawy odbędzie się również prezentacja kompendium wiedzy o projektowaniu na Śląsku autorstwa profesor Irmy Koziny pt. „Ikony Designu w Województwie Śląskim”. Goście będą mogli zobaczyć kilka wzorniczych gadżetów jak: Sadza Soap, czyli mydło w formie węgla Marty Frank, „Palec ślonski” – porcelanowy palec do robienia dziurek w kluskach śląskich projektu Marty Szafraniec (SAFFA) i wyciskarkę do cytrusów w kształcie hali widowiskowej Spodek autorstwa IDE.

Wystawa przygotowana dla Instytutu Polskiego w Berlinie powstała we współpracy z Michałem Kubieńcem i Dominikiem Tokarskim z Geszeft Katowice. Jej partnerami są: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Urząd Miasta Katowice i Rondo Sztuki. Ekspozycję będzie można oglądać do 6 lutego 2014 roku.

W ramach wydarzenia 10 grudnia zaproszeni goście wezmą udział w dyskusji zatytułowanej „Wenn aus Kunst Kohle wird” („Gdy sztuka staje się kasą”). Uczestnicy spotkania na przykładzie Nadrenii Północnej-Westfalii i Śląska będą rozmawiać o roli promocji kultury i przemysłu kreatywnego w rozwoju poszczególnych regionów. Dyskusja odbędzie się w Przedstawicielstwie Kraju Związkowego Nadrenii Północnej-Westfalii przy Rządzie Federalnym. W rozmowie wezmą udział między innymi podsekretarz stanu w MSZ Katarzyna Kacperczyk i doktor Angelica Schwall-Düren, minister do spraw Federalnych, Europejskich i Mediów Kraju Związkowego Nadrenii Północnej-Westfalii.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Instytutu Polskiego w Berlinie. http://berlin.polnischekultur.de/index.php?navi=013&id=1300

Źródło: materiały pochodzą ze strony : msz.gov.pl
fot: freeimages.com

2 Możliwość komentowania Polskie wzornictwo w Berlinie została wyłączona 1003 09 grudnia, 2014 Kultura i sztuka, News 9 grudnia, 2014

Pomagamy

Wirtualne Niemcy to portal poświęcony tematyce Niemiec. Znajdziecie tutaj mnóstwo przydatnych informacji, wszystko to co jest związane z życiem w Niemczech. Praca w Niemczech, Polacy w Niemczech, pomoc w Niemczech to główne zagadnienia, które publikujemy w serwisie.Zapraszamy do lektury!WirtualneNiemcy.pl
Portal Informacyjny dla Polaków w Niemczech
info@wirtualneniemcy.pl
obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualneNiemcy.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.