Polsko-niemieckie konsultacje w Berlinie

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Nasze społeczności

Reklama

Przelicz waluty

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Reklama

Polsko-niemieckie konsultacje w Berlinie
Posted by

Polsko-niemieckie konsultacje w Berlinie

Polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe w Berlinie

Pod przewodnictwem premier Beaty Szydło i kanclerz Angeli Merkel, odbyły się w środę XIV polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe. Stronę polską reprezentowało 13 ministrów oraz 5 przedstawicieli kierownictwa resortów na szczeblu sekretarza i podsekretarza stanu. Ze strony niemieckiej uczestniczyło 10 ministrów i 6 sekretarzy stanu. Ponadto spotkali się także obaj koordynatorzy ds. współpracy dwustronnej: sekretarz stanu w MSWiA Jakub Skiba i premier Brandenburgii Dietmar Woidke.

Szefowe rządów spotkały się w Urzędzie Kanclerskim, premier Beata Szydło została powitana z honorami wojskowymi. Równolegle toczyły się rozmowy członków polskiego rządu w niemieckich resortach. Punktem kulminacyjnym konsultacji było posiedzenie plenarne wszystkich uczestników, na którym zreferowano poszczególne spotkania.

W ramach konsultacji ministrowie Waszczykowski i Steinmeier podpisali deklarację z okazji 25-lecia polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. W dokumencie obie strony odnoszą się do stosunków dwustronnych, a także aktualnych wyzwań dla Unii Europejskiej. Ponadto, w jednej z berlińskich szkół ministrowie zaprezentowali wspólnie pierwszy tom polsko-niemieckiego podręcznika do historii. Inauguracja podręcznika ma, jak wspomniałem, również charakter symboliczny. Wpisuje się w tegoroczne obchody 25-lecia podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między Polską i Niemcami. Publikacja ta pokazuje, jak szybko udało nam się wspólnym wysiłkiem doprowadzić do normalizacji w relacjach dwustronnych. Jest przejawem dojrzałości i otwartości obydwu krajów oraz gotowości do rozmowy na wszelkie, nawet najbardziej wrażliwe tematy – podkreślił szef polskiego MSZ.

W trakcie konsultacji, działając w imieniu ministra spraw zagranicznych, podsekretarz stanu Joanna Wronecka popisała wspólnie z sekretarzem stanu Federalnego Ministerstwa Współpracy Gospodarczej i Rozwoju Friedrichem Kitscheltem Memorandum o współpracy przy realizacji wspólnego polsko – niemieckiego projektu humanitarnego dotyczącego odbudowy libańskich szkół publicznych, w których uczą się dzieci uchodźców syryjskich oraz najuboższe dzieci libańskie.

Opracowano na podstawie materiału Biura Rzecznika Prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych

„Wspólne oświadczenie ministrów spraw zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Federalnej Niemiec z okazji 25. rocznicy podpisania Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy” w języku polskim:

http://www.msz.gov.pl/resource/141c17f8-522f-46e7-83dd-61694af3d769:JCR

„Wspólne oświadczenie ministrów spraw zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Federalnej Niemiec z okazji 25. rocznicy podpisania Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy” w języku niemieckim:

http://www.msz.gov.pl/resource/0ffa10c4-70a7-4b80-9060-ac2793cdacde:JCR

 

Źródło: Ambasada RP w Berlinie (berlin.msz.gov.pl)
Fot: własność redakcji

9 0 802 27 czerwca, 2016 News, Polityka, Wydarzenia 27 czerwca, 2016

Dodaj komentarz

Reklama

Pogoda

My na Twitterze

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w niemieckich realiach. Gdy przybyliśmy do Niemiec napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim są Niemcy. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Niemiec. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Niemczech. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.

Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Niemczech
obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualneNiemcy.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.