Polsko-niemieckie konsultacje w Berlinie

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w niemieckich realiach. Gdy przybyliśmy do Niemiec napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim są Niemcy. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Niemiec. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Niemczech. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.

Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Niemczech
Polsko-niemieckie konsultacje w Berlinie
Posted by

Polsko-niemieckie konsultacje w Berlinie

Polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe w Berlinie

Pod przewodnictwem premier Beaty Szydło i kanclerz Angeli Merkel, odbyły się w środę XIV polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe. Stronę polską reprezentowało 13 ministrów oraz 5 przedstawicieli kierownictwa resortów na szczeblu sekretarza i podsekretarza stanu. Ze strony niemieckiej uczestniczyło 10 ministrów i 6 sekretarzy stanu. Ponadto spotkali się także obaj koordynatorzy ds. współpracy dwustronnej: sekretarz stanu w MSWiA Jakub Skiba i premier Brandenburgii Dietmar Woidke.

Szefowe rządów spotkały się w Urzędzie Kanclerskim, premier Beata Szydło została powitana z honorami wojskowymi. Równolegle toczyły się rozmowy członków polskiego rządu w niemieckich resortach. Punktem kulminacyjnym konsultacji było posiedzenie plenarne wszystkich uczestników, na którym zreferowano poszczególne spotkania.

W ramach konsultacji ministrowie Waszczykowski i Steinmeier podpisali deklarację z okazji 25-lecia polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. W dokumencie obie strony odnoszą się do stosunków dwustronnych, a także aktualnych wyzwań dla Unii Europejskiej. Ponadto, w jednej z berlińskich szkół ministrowie zaprezentowali wspólnie pierwszy tom polsko-niemieckiego podręcznika do historii. Inauguracja podręcznika ma, jak wspomniałem, również charakter symboliczny. Wpisuje się w tegoroczne obchody 25-lecia podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między Polską i Niemcami. Publikacja ta pokazuje, jak szybko udało nam się wspólnym wysiłkiem doprowadzić do normalizacji w relacjach dwustronnych. Jest przejawem dojrzałości i otwartości obydwu krajów oraz gotowości do rozmowy na wszelkie, nawet najbardziej wrażliwe tematy – podkreślił szef polskiego MSZ.

W trakcie konsultacji, działając w imieniu ministra spraw zagranicznych, podsekretarz stanu Joanna Wronecka popisała wspólnie z sekretarzem stanu Federalnego Ministerstwa Współpracy Gospodarczej i Rozwoju Friedrichem Kitscheltem Memorandum o współpracy przy realizacji wspólnego polsko – niemieckiego projektu humanitarnego dotyczącego odbudowy libańskich szkół publicznych, w których uczą się dzieci uchodźców syryjskich oraz najuboższe dzieci libańskie.

Opracowano na podstawie materiału Biura Rzecznika Prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych

„Wspólne oświadczenie ministrów spraw zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Federalnej Niemiec z okazji 25. rocznicy podpisania Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy” w języku polskim:

http://www.msz.gov.pl/resource/141c17f8-522f-46e7-83dd-61694af3d769:JCR

„Wspólne oświadczenie ministrów spraw zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Federalnej Niemiec z okazji 25. rocznicy podpisania Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy” w języku niemieckim:

http://www.msz.gov.pl/resource/0ffa10c4-70a7-4b80-9060-ac2793cdacde:JCR

 

Źródło: Ambasada RP w Berlinie (berlin.msz.gov.pl)
Fot: własność redakcji

9 0 820 27 czerwca, 2016 News, Polityka, Wydarzenia 27 czerwca, 2016

Dodaj komentarz

Pomagamy

Wirtualne Niemcy to portal poświęcony tematyce Niemiec. Znajdziecie tutaj mnóstwo przydatnych informacji, wszystko to co jest związane z życiem w Niemczech. Praca w Niemczech, Polacy w Niemczech, pomoc w Niemczech to główne zagadnienia, które publikujemy w serwisie.Zapraszamy do lektury!WirtualneNiemcy.pl
Portal Informacyjny dla Polaków w Niemczech
info@wirtualneniemcy.pl
obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualneNiemcy.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.