Polsko-niemieckie rozmowy w Warszawie

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Nasze społeczności

Reklama

Przelicz waluty

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Reklama

Polsko-niemieckie rozmowy w Warszawie
Posted by

Polsko-niemieckie rozmowy w Warszawie

– Program naszego dzisiejszego spotkania pokazuje, jak intensywne i dynamiczne są stosunki polsko-niemieckie – powiedział minister Witold Waszczykowski po rozmowach z szefem niemieckiej dyplomacji Frankiem-Walterem Steinmeierem.

Ministrowie Witold Waszczykowski oraz Frank-Walter Steinmeier otworzyli dziś w Warszawie XVIII Forum Polsko-Niemieckie. – W tym roku przy różnych okazjach często odwołujemy się do jubileuszu 25-lecia polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Warto to powtarzać, bo jest to dokument, który w dużej mierze ukształtował nasze relacje. Dzięki temu możemy teraz przy wykorzystaniu licznych płaszczyzn dialogu rozmawiać i wypracowywać porozumienie, także w tych obszarach, gdzie występują różnice zdań – podkreślił szef polskiej dyplomacji.

Minister Witold Waszczykowski zwrócił także uwagę na znaczenie stosunków polsko-niemieckich dla przyszłości Europy. Zaznaczył, że powinny być one kształtowane w duchu pełnego poszanowania stanowiska obu stron. Wyraził też nadzieję, że obchodzony w tym roku jubileusz 25-lecia Traktatu o dobrym sąsiedztwie przyczyni się do pełnej realizacji jego zapisów, zwłaszcza odnoszących się do praw polskiej społeczności w Niemczech.

Forum, odbywające się od 1977 roku, stanowi platformę dyskusji polsko-niemieckiej na aktualne tematy polityki międzynarodowej oraz dwustronnej. Organizatorem jest Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, w porozumieniu z Ministerstwami Spraw Zagranicznych Polski i Niemiec. Tegoroczne Forum poświęcone było kryzysowi migracyjnemu, polityce bezpieczeństwa, sytuacji na Ukrainie, tematom dwustronnym oraz innowacyjnej gospodarce. W programie przewidziano także debatę młodzieży nt. miejsca Polski i Niemiec w Europie.

W trakcie rozmów dwustronnych szefowie dyplomacji Polski i Niemiec rozmawiali m.in. na temat zbliżającego się szczytu NATO w Warszawie, konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, polityki energetycznej. Ministrowie rozmawiali również o sprawach dwustronnych, w tym o sytuacji Polonii w Niemczech i mniejszości niemieckiej w Polsce. – Mamy bardzo podobne, nawet identyczne spojrzenie na wiele kwestii, choć czasami  chcemy je rozwiązywać przy pomocy innych instrumentów. Dyskutujemy nad wypracowaniem wspólnego stanowiska nie tylko w relacjach dwustronnych, ale też w ramach instytucji międzynarodowych – mówił minister Waszczykowski po rozmowach z szefem niemieckiego MSZ.

Ministrowie wzięli także udział w uroczystości z okazji 25-lecia działalności Biura Organizacji Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR) w Warszawie.

 

Źródło: Artur Dmochowski – Rzecznik Prasowy MSZ (berlin.msz.gov.pl)
Fot: Sebastian Indra/MSZ (berlin.msz.gov.pl)

1 0 749 20 kwietnia, 2016 News, Polityka, Wydarzenia 20 kwietnia, 2016

Dodaj komentarz

Reklama

Pogoda

My na Twitterze

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w niemieckich realiach. Gdy przybyliśmy do Niemiec napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim są Niemcy. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Niemiec. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Niemczech. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.

Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Niemczech
obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualneNiemcy.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.