Polsko-niemieckie rozmowy w Warszawie

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w niemieckich realiach. Gdy przybyliśmy do Niemiec napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim są Niemcy. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Niemiec. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Niemczech. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.

Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Niemczech
Polsko-niemieckie rozmowy w Warszawie
Posted by

Polsko-niemieckie rozmowy w Warszawie

– Program naszego dzisiejszego spotkania pokazuje, jak intensywne i dynamiczne są stosunki polsko-niemieckie – powiedział minister Witold Waszczykowski po rozmowach z szefem niemieckiej dyplomacji Frankiem-Walterem Steinmeierem.

Ministrowie Witold Waszczykowski oraz Frank-Walter Steinmeier otworzyli dziś w Warszawie XVIII Forum Polsko-Niemieckie. – W tym roku przy różnych okazjach często odwołujemy się do jubileuszu 25-lecia polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Warto to powtarzać, bo jest to dokument, który w dużej mierze ukształtował nasze relacje. Dzięki temu możemy teraz przy wykorzystaniu licznych płaszczyzn dialogu rozmawiać i wypracowywać porozumienie, także w tych obszarach, gdzie występują różnice zdań – podkreślił szef polskiej dyplomacji.

Minister Witold Waszczykowski zwrócił także uwagę na znaczenie stosunków polsko-niemieckich dla przyszłości Europy. Zaznaczył, że powinny być one kształtowane w duchu pełnego poszanowania stanowiska obu stron. Wyraził też nadzieję, że obchodzony w tym roku jubileusz 25-lecia Traktatu o dobrym sąsiedztwie przyczyni się do pełnej realizacji jego zapisów, zwłaszcza odnoszących się do praw polskiej społeczności w Niemczech.

Forum, odbywające się od 1977 roku, stanowi platformę dyskusji polsko-niemieckiej na aktualne tematy polityki międzynarodowej oraz dwustronnej. Organizatorem jest Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, w porozumieniu z Ministerstwami Spraw Zagranicznych Polski i Niemiec. Tegoroczne Forum poświęcone było kryzysowi migracyjnemu, polityce bezpieczeństwa, sytuacji na Ukrainie, tematom dwustronnym oraz innowacyjnej gospodarce. W programie przewidziano także debatę młodzieży nt. miejsca Polski i Niemiec w Europie.

W trakcie rozmów dwustronnych szefowie dyplomacji Polski i Niemiec rozmawiali m.in. na temat zbliżającego się szczytu NATO w Warszawie, konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, polityki energetycznej. Ministrowie rozmawiali również o sprawach dwustronnych, w tym o sytuacji Polonii w Niemczech i mniejszości niemieckiej w Polsce. – Mamy bardzo podobne, nawet identyczne spojrzenie na wiele kwestii, choć czasami  chcemy je rozwiązywać przy pomocy innych instrumentów. Dyskutujemy nad wypracowaniem wspólnego stanowiska nie tylko w relacjach dwustronnych, ale też w ramach instytucji międzynarodowych – mówił minister Waszczykowski po rozmowach z szefem niemieckiego MSZ.

Ministrowie wzięli także udział w uroczystości z okazji 25-lecia działalności Biura Organizacji Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR) w Warszawie.

 

Źródło: Artur Dmochowski – Rzecznik Prasowy MSZ (berlin.msz.gov.pl)
Fot: Sebastian Indra/MSZ (berlin.msz.gov.pl)

1 0 757 20 kwietnia, 2016 News, Polityka, Wydarzenia 20 kwietnia, 2016

Dodaj komentarz

Pomagamy

Wirtualne Niemcy to portal poświęcony tematyce Niemiec. Znajdziecie tutaj mnóstwo przydatnych informacji, wszystko to co jest związane z życiem w Niemczech. Praca w Niemczech, Polacy w Niemczech, pomoc w Niemczech to główne zagadnienia, które publikujemy w serwisie.Zapraszamy do lektury!WirtualneNiemcy.pl
Portal Informacyjny dla Polaków w Niemczech
info@wirtualneniemcy.pl
obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualneNiemcy.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.