Praca w branży ropy i gazu

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w niemieckich realiach. Gdy przybyliśmy do Niemiec napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim są Niemcy. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Niemiec. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Niemczech. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.

Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Niemczech
Praca w branży ropy i gazu
Posted by

Praca w branży ropy i gazu

Planując karierę w branży ropy i gazu (Oil & Gas), warto już na samym początku zapoznać się z branżą. Pozwoli to ukierunkować swoją edukację oraz doświadczenia zawodowe zgodnie z oczekiwaniami i możliwościami.

Specyfika pracy w branży ropy i gazu

Część ze specjalistów pracuje w biurach oraz zakładach w standardowym wymiarze czasowym pracy. Inni pracownicy mogą pracować w terenie, w formie np. 2 lub 3-tygodniowych delegacji rozdzielonych od siebie odpowiednią ilością dni wolnych od pracy.

Przemysł naftowo-gazowniczy zajmuje sie pełnym cyklem procesów związanych z pozyskaniem i wprowadzeniem na rynek węglowodorów.

Są to:

 • poszukiwanie i rozpoznawanie złóż,
 • wydobycie surowców,
 • przeróbka surowców,
 • dystrybucja,
 • rafinacja,
 • sprzedaż produktów końcowych.

W praktyce stosuje się podział branży na trzy zasadnicze elementy:

 • upstream – poszukiwanie oraz wydobycie,
 • midstream – dystrybucja (np. rurociągami do oczyszczalni gazu, tankowcami do terminali LNG, rafinerii),
 • downstream – przygotowanie produktu końcowego (np. paliwa) oraz jego dystrybucja u klientów końcowych (na stacjach benzynowych).

Możliwości pracy w branży

Skupimy się na opisaniu sektora upstream, ponieważ jest on ściśle związany z rozwojem poszukiwań gazu łupkowego.

sektor upstream
Operatorem nazywa się podmiot, który posiada koncesję na poszukiwania oraz wydobycie na danym obszarze kraju.Nie realizuje on jednak prac wiertniczych – zajmuje się tym kontraktor, czyli wyspecjalizowana firma posiadająca własny sprzęt wiertniczy.

Jak widać na przedstawionym powyżej schemacie, w skład sektora upstream wchodzi wiele różnych działów, w których absolwent uczelni może znaleźć pracę.

Czy bez doświadczenia jest szansa na dobrą pracę?

Pracodawcy najchętniej zatrudniają pracowników posiadających już doświadczenie zawodowe. Co w takiej sytuacji powinien zrobić student lub absolwent bez doświadczenia?

Rozwiązanie wbrew pozorom jest dostępne dla każdego: liczy się każda dodatkowa aktywność studencka, w skład której może wchodzić działalność w kołach naukowych na  wydziale oraz w organizacjach i stowarzyszeniach, które bardzo często posiadają swoje lokalne oddziały przeznaczone typowo dla studentów.

Ważne są także praktyki – nie tylko te obowiązkowe, lecz w miarę możliwości również nadprogramowe, na które trzeba samodzielnie aplikować bezpośrednio w firmach.

Informacji na temat możliwości odbycia praktyk najlepiej szukać na targach pracy, konferencjach studenckich (gdzie również mają swoje stoiska potencjalni pracodawcy) oraz na stronach internetowych firm. Już teraz wiele przedsiębiorstw upstreamowych umożliwia aplikowanie na praktyki i staż poprzez formularz udostępniony w Internecie.

Kim mogę zostać w przyszłości?

Jest wiele ścieżek rozwoju kariery i wiele stanowisk, o których może myslec absolwent uczelni.

Wymieńmy najpopularniejsze:

 • geolog: zajmuje się określeniem właściwości skał, szukaniem złóż, szacowaniem wielkości zasobów złóż oraz doradza przy podjęciu decyzji o eksploatacji,
 • wiertnik: zajmuje się planowaniem prac i wyliczaniem sił zachodzących w procesie wiercenia. Najczęściej jest to osoba z ukończoną specjalnością wiertniczą bądź absolwent mechaniki i budowy maszyn,
 • hydrogeolog: specjalizuje się w wodach podziemnych, w przypadku poszukiwań gazu z łupków jest on konieczny do określenia relacji występujących wód względem złoża,
 • geofizyk: dokonuje pomiarów geofizycznych, określa prawdopodobieństwo występowania złoża węglowodorów,
 • mechanik: optymalizuje procesy wiercenia, kontroluje pracę świdra bądź projektuje części i maszyny potrzebne do poszukiwań i eksploatacji gazu,
 • ekonomista: szacuje opłacalność inwestycji, optymalizuje koszty realizowanych prac,
 • prawnik: doradztwo prawne w zakresie zgodności projektu oraz realizacji prac z aktualnie obowiązującym prawem,
 • inżynier chemiczny, płuczkowy: analizuje skład stosowanych płynów wiertniczych, dobiera i udoskonala ich recepturę.

autorzy: Bartłomiej Staszkiewicz, Paweł Zardzewiały – Akademia Górniczo – Hutnicza w Krakowie

1 0 1194 08 września, 2014 News, Praca 8 września, 2014

Dodaj komentarz

Pomagamy

Wirtualne Niemcy to portal poświęcony tematyce Niemiec. Znajdziecie tutaj mnóstwo przydatnych informacji, wszystko to co jest związane z życiem w Niemczech. Praca w Niemczech, Polacy w Niemczech, pomoc w Niemczech to główne zagadnienia, które publikujemy w serwisie.Zapraszamy do lektury!WirtualneNiemcy.pl
Portal Informacyjny dla Polaków w Niemczech
info@wirtualneniemcy.pl
obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualneNiemcy.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.