Prestiżowe niemieckie Towarzystwo Maxa Plancka otwiera w Krakowie popularnonaukową wystawę Science Tunnel 3.0

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w niemieckich realiach. Gdy przybyliśmy do Niemiec napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim są Niemcy. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Niemiec. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Niemczech. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.

Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Niemczech
Prestiżowe niemieckie Towarzystwo Maxa Plancka otwiera w Krakowie popularnonaukową wystawę Science Tunnel 3.0
Posted by

Prestiżowe niemieckie Towarzystwo Maxa Plancka otwiera w Krakowie popularnonaukową wystawę Science Tunnel 3.0

Kraków/ Towarzystwo Maxa Plancka otwiera popularnonaukową wystawę

 

Prestiżowe niemieckie Towarzystwo Maxa Plancka otwiera w Krakowie popularnonaukową wystawę „Science Tunnel 3.0”. Kraków jest pierwszym miastem w Europie Środkowo-Wschodniej, w którym jest prezentowana.

Wystawa, którą od 15 lat naukowe Towarzystwo Maxa Plancka pokazuje w największych miastach świata, czynna będzie w Muzeum Lotnictwa Polskiego od soboty do 6 grudnia.

Dzięki specjalnym, multimedialnym ekranom zwiedzający zapoznają się z badaniami z różnych dziedzin nauki, od astronomii i medycyny do nanonauk i nanotechnologii. Wystawa jest ciekawa od strony wizualnej – goście muzeum mogą mieć wrażenie, że znajdują się w futurystycznej przestrzeni, którą budują fragmenty tunelu.

„Chcemy zaprezentować stan i poziom najważniejszych, obecnych badań naukowych. Na wystawie pokazujemy wszystko to, co dotyczy badań naukowych w takim zakresie, w jakim w tej chwili te badania się znajdują, a także wybiegamy w przyszłość, czyli przekraczamy granice nauki” – powiedział w czwartek PAP kurator wystawy dr Peter M. Steiner z Towarzystwa Maxa Plancka.

Jak wyjaśnił, „Science Tunnel 3.0” jest kontynuacją wystawy z 2000 r. przygotowanej na Expo 2000 w Hanowerze. „Tamta wystawa była przygotowana jako przedsięwzięcie jednorazowe, jednak cieszyła się tak ogromnym zainteresowaniem zwiedzających z różnych krajów, że postanowiliśmy ją kontynuować i prezentować w różnych zakątkach świata” – powiedział dr Steiner.

Po odsłonie w Niemczech w 2000 r. wystawa pn. „Science Tunnel 1.0”, a potem „Science Tunnel 2.0” do 2013 r. była prezentowana w różnych wersjach językowych w ważnych instytucjach, głównie naukowych, w największych miastach świata.

Teraz wystawa odbywa tourne w nowej, zmodyfikowanej wersji – pod nazwą „Science Tunnel 3.0”.

Kurator pytany o tytuł „Science Tunnel” (pol. tunel nauki) wyjaśnił, że pozostał on z pierwszej edycji wystawy, sprzed 15 lat. „Wtedy wystawa miała formę tunelu, korytarza o długości ok. 100 m. Tunel budowały obrazy i teksty na temat nauki” – wyjaśnił i dodał, że liczby dodane po tytule „Science Tunnel”, w tym przypadku „3.0”, oznaczają kolejne, zmodyfikowane edycje wystawy, ale i nawiązują do rozwijających się programów internetowych.

„Nauka szybko się rozwija, więc wystawę też trzeba modyfikować. Na +Science Tunnel 3.0+ prezentujemy obecne badania, ale w praktyce ich rezultaty będą wykorzystane za 15-20 lat. Np. tranzystor wymyślono w roku 1957, a dopiero ok. 15 lat potem zaczęto w oparciu o to wielkie wtedy odkrycie produkować radia tranzystorowe” – mówił dr Steiner.

Od 2000 r. wystawę obejrzało ponad 9 mln osób. „Oznacza to dla nas wielki sukces i to, że jest to jedna z najważniejszych naukowych wystaw na świecie” – zaznaczył kurator. Powiedział też, że w różnych krajach wystawa była różnie odbierana. W Moskwie najbardziej podobała się strona wizualna ekspozycji, w Sao Paulo największym powodzeniem ekspozycja cieszyła się wśród osób młodych. Wielki sukces osiągnęła w Turcji – w Stambule w ciągu trzech miesięcy odwiedziło ją 30 tys. osób, a w ponadmilionowej Konyi – 160 tys. w zaledwie dziewięć tygodni.

Dyrektor Muzeum Lotnictwa Krzysztof Radwan powiedział PAP, że wystawa po raz pierwszy jest prezentowana w Europie Środkowo-Wschodniej. „Jesteśmy dumni, że miejscem ekspozycji zostanie gmach główny Muzeum Lotnictwa Polskiego, specjalnie przygotowywany na tą okoliczność od wielu miesięcy. Mamy nadzieję, że w otoczeniu historycznych zabytków techniki wystawa nabierze nowego znaczenia” – wyjaśnił dyrektor.

Współorganizatorami wystawy są konsulat generalny Niemiec w Krakowie i Uniwersytet Jagielloński.

Źródło: PAP Nauka w Polsce | www.naukawpolsce.pap.pl
Fot: freeimages.com

1 0 839 02 października, 2015 Nauka i badania, News, Wydarzenia 2 października, 2015

Dodaj komentarz

Pomagamy

Wirtualne Niemcy to portal poświęcony tematyce Niemiec. Znajdziecie tutaj mnóstwo przydatnych informacji, wszystko to co jest związane z życiem w Niemczech. Praca w Niemczech, Polacy w Niemczech, pomoc w Niemczech to główne zagadnienia, które publikujemy w serwisie.Zapraszamy do lektury!WirtualneNiemcy.pl
Portal Informacyjny dla Polaków w Niemczech
info@wirtualneniemcy.pl
obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualneNiemcy.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.