Produkt krajowy brutto Niemiec w pierwszym kwartale 2015 r.

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w niemieckich realiach. Gdy przybyliśmy do Niemiec napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim są Niemcy. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Niemiec. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Niemczech. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.

Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Niemczech
Produkt krajowy brutto Niemiec w pierwszym kwartale 2015 r.
Posted by

Produkt krajowy brutto Niemiec w pierwszym kwartale 2015 r.

PKB Niemiec w I kwartale 2015 r.: +0,3%

 

Produkt krajowy brutto Niemiec w pierwszym kwartale 2015 r. wzrósł o 0,3% i był niższy niż w poprzednim kwartale (+ 0,7%), jak również w analogicznym okresie ubiegłego roku (+ 0,8%).

Jak informuje Federalny Urząd Statystyczny, główne impulsy do wzrostu gospodarczego pochodziły z rynku krajowego. Gospodarstwa domowe zwiększyły wydatki o 0,6% kw/kw i państwo o 0,7% kw/kw. Wyższe były również inwestycje m.in. w sprzęt (+ 1,5% kw/kw) i w budownictwo (+ 1,7% kw/kw). W sumie rynek krajowy przyczynił się do wzrostu PKB w I kwartale 2015 r. o 0,5%.

W pierwszych miesiącach br. zwiększył się również popyt zagraniczny na produkty z Niemiec. Według wstępnych obliczeń w pierwszym kwartale 2015 r. eksport towarów i usług był większy o 0,8% niż w czwartym kwartale 2014 r. Jednocześnie w tym samym okresie import zwiększył się niemal dwukrotnie o 1,5%. W ten sposób wkład handlu zagranicznego we wzrost gospodarczy Niemiec zmniejszył się o 0,2%.

Wyniki gospodarcze w pierwszym kwartale 2015 r. zostały wypracowane przez 42,4 mln osób zatrudnionych w Niemczech, czyli o 275 tys. więcej niż przed rokiem (+ 0,7%). Wydajność pracy w tym okresie wzrosła o 0,6% w przeliczeniu na czas pracy i o 0,4% w przeliczeniu na pracownika.

W porównaniu wyników z pierwszego kwartału 2015 r. z pierwszym kwartałem 2014 r. również główne impulsy wzrostu gospodarczego pochodziły z rynku krajowego. Zarówno wydatki gospodarstw domowych, jak i państwa zwiększyły się o 2,4% r/r. Podobnie inwestycje w maszyny, urządzenia i w pojazdy były wyższe o 1,5% r/r. Z kolei inwestycje w budownictwo zmniejszyły się aż o 1,9% r/r w związku z dużo większymi nakładami finansowymi na początku 2014 r. W sumie rynek krajowy przyczynił się do wzrostu PKB o 1,1%.

Tymczasem impulsy z zagranicznych rynków w perspektywie rocznej nie miały wpływu na tempo wzrostu gospodarczego Niemiec. Chociaż eksport towarów i usług był wyższy niż rok wcześniej o 4,3%, to w tym samym czasie import zwiększył się o 5,0%. W związku z tym bilans handlowy z całego roku nie zwiększył PKB w 2015 r.

Całkowity dochód narodowy wzrósł o 3,7% r/r, w tym wynagrodzenie pracowników nieco słabiej (+ 3,4% r/r) niż przychody przedsiębiorców (+ 4,4% r/r). Pensje brutto były wyższe o 3,5% r/r, a wynagrodzenie netto o 2,9% r/r. Średnio w ciągu roku dla każdego pracownika zwiększyły się pensja i wynagrodzenie (brutto + 2,5% i netto + 1,9%), jak również wzrosła liczba zatrudnionych (+ 0,9%). Budżety domowe powiększyły się o 3,1% r/r, przy wzroście wydatków konsumpcyjnych o 2,7% r/r.

Źródło: Destatis, Reuters

Opracowanie: JS/WPHI Berlin

Źródło: berlin.trade.gov.pl
Fot: freeimages.com

1 0 982 28 maja, 2015 Biznes, News 28 maja, 2015

Dodaj komentarz

Pomagamy

Wirtualne Niemcy to portal poświęcony tematyce Niemiec. Znajdziecie tutaj mnóstwo przydatnych informacji, wszystko to co jest związane z życiem w Niemczech. Praca w Niemczech, Polacy w Niemczech, pomoc w Niemczech to główne zagadnienia, które publikujemy w serwisie.Zapraszamy do lektury!WirtualneNiemcy.pl
Portal Informacyjny dla Polaków w Niemczech
info@wirtualneniemcy.pl
obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualneNiemcy.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.