Produkt krajowy brutto Niemiec w pierwszym kwartale 2015 r.

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Nasze społeczności

Reklama

Przelicz waluty

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Reklama

Produkt krajowy brutto Niemiec w pierwszym kwartale 2015 r.
Posted by

Produkt krajowy brutto Niemiec w pierwszym kwartale 2015 r.

PKB Niemiec w I kwartale 2015 r.: +0,3%

 

Produkt krajowy brutto Niemiec w pierwszym kwartale 2015 r. wzrósł o 0,3% i był niższy niż w poprzednim kwartale (+ 0,7%), jak również w analogicznym okresie ubiegłego roku (+ 0,8%).

Jak informuje Federalny Urząd Statystyczny, główne impulsy do wzrostu gospodarczego pochodziły z rynku krajowego. Gospodarstwa domowe zwiększyły wydatki o 0,6% kw/kw i państwo o 0,7% kw/kw. Wyższe były również inwestycje m.in. w sprzęt (+ 1,5% kw/kw) i w budownictwo (+ 1,7% kw/kw). W sumie rynek krajowy przyczynił się do wzrostu PKB w I kwartale 2015 r. o 0,5%.

W pierwszych miesiącach br. zwiększył się również popyt zagraniczny na produkty z Niemiec. Według wstępnych obliczeń w pierwszym kwartale 2015 r. eksport towarów i usług był większy o 0,8% niż w czwartym kwartale 2014 r. Jednocześnie w tym samym okresie import zwiększył się niemal dwukrotnie o 1,5%. W ten sposób wkład handlu zagranicznego we wzrost gospodarczy Niemiec zmniejszył się o 0,2%.

Wyniki gospodarcze w pierwszym kwartale 2015 r. zostały wypracowane przez 42,4 mln osób zatrudnionych w Niemczech, czyli o 275 tys. więcej niż przed rokiem (+ 0,7%). Wydajność pracy w tym okresie wzrosła o 0,6% w przeliczeniu na czas pracy i o 0,4% w przeliczeniu na pracownika.

W porównaniu wyników z pierwszego kwartału 2015 r. z pierwszym kwartałem 2014 r. również główne impulsy wzrostu gospodarczego pochodziły z rynku krajowego. Zarówno wydatki gospodarstw domowych, jak i państwa zwiększyły się o 2,4% r/r. Podobnie inwestycje w maszyny, urządzenia i w pojazdy były wyższe o 1,5% r/r. Z kolei inwestycje w budownictwo zmniejszyły się aż o 1,9% r/r w związku z dużo większymi nakładami finansowymi na początku 2014 r. W sumie rynek krajowy przyczynił się do wzrostu PKB o 1,1%.

Tymczasem impulsy z zagranicznych rynków w perspektywie rocznej nie miały wpływu na tempo wzrostu gospodarczego Niemiec. Chociaż eksport towarów i usług był wyższy niż rok wcześniej o 4,3%, to w tym samym czasie import zwiększył się o 5,0%. W związku z tym bilans handlowy z całego roku nie zwiększył PKB w 2015 r.

Całkowity dochód narodowy wzrósł o 3,7% r/r, w tym wynagrodzenie pracowników nieco słabiej (+ 3,4% r/r) niż przychody przedsiębiorców (+ 4,4% r/r). Pensje brutto były wyższe o 3,5% r/r, a wynagrodzenie netto o 2,9% r/r. Średnio w ciągu roku dla każdego pracownika zwiększyły się pensja i wynagrodzenie (brutto + 2,5% i netto + 1,9%), jak również wzrosła liczba zatrudnionych (+ 0,9%). Budżety domowe powiększyły się o 3,1% r/r, przy wzroście wydatków konsumpcyjnych o 2,7% r/r.

Źródło: Destatis, Reuters

Opracowanie: JS/WPHI Berlin

Źródło: berlin.trade.gov.pl
Fot: freeimages.com

1 0 959 28 maja, 2015 Biznes, News 28 maja, 2015

Dodaj komentarz

Reklama

Pogoda

My na Twitterze

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w niemieckich realiach. Gdy przybyliśmy do Niemiec napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim są Niemcy. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Niemiec. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Niemczech. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.

Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Niemczech
obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualneNiemcy.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.