Słabnąca kondycja niemieckiej gospodarki

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Nasze społeczności

Reklama

Przelicz waluty

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Reklama

Słabnąca kondycja niemieckiej gospodarki
Posted by

Słabnąca kondycja niemieckiej gospodarki

Bielski (BZ WBK): eksport będzie rósł o połowę wolniej niż oczekiwano

 

Słabnąca kondycja niemieckiej gospodarki to o wiele poważniejsze zagrożenie dla polskiego przemysłu i eksportu niż rosyjskie embargo. Do Rosji trafia bowiem 5 proc. naszego eksportu, do Niemiec – jedna czwarta. Pomóc może EBC i osłabiające się euro.

Ostatnie wieści z Niemiec nie są najlepsze. Większość tamtejszych przedsiębiorców z branży przemysłowej z niepokojem myśli o przyszłości, a obrazujący ich nastroje wskaźnik PMI spadł w październiku do poziomu 49,9 pkt. Prognozy wzrostu niemieckiego PKB w 2014 roku zostały obniżone przez niemieckich ekonomistów z 1,9 do 1,3 proc., a na przyszły – z 2,0 proc. do 1,2 proc. Jednocześnie okazało się, że niemiecki eksport spadł w sierpniu o 5,8 proc.

– Wszystkie złe wiadomości z Niemiec to są złe wiadomości dla polskiego sektora przemysłowego, dla wszystkich eksporterów – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Piotr Bielski, ekonomista BZ WBK. – Dlatego też dużym rozczarowaniem są ostatnie dane z Niemiec informujące o pogarszających się nastrojach, spadających zamówieniach w przemyśle i spadającej produkcji. To oznacza zapewne, że w tym roku w kolejnych miesiącach eksport będzie rósł wolniej, niż można się było spodziewać.

Gdy Niemcy mniej sprzedają, mniej będą też kupować. W tej sytuacji należy jako przesadnie optymistyczne zweryfikować prognozy zakładające, że w tym roku polski eksport wzrośnie dwucyfrowo o 11-12 proc. Mimo że początek roku był bardzo dobry, to teraz widać, że ten proces zaczyna hamować.

– W tej chwili myślę, że trzeba się spodziewać, że eksport będzie rósł, bo jednak gospodarki Europy nie wpadły jeszcze w recesję, ale ten wzrost będzie przynajmniej dwukrotnie niższy, niż można było się spodziewać jeszcze niedawno – ocenia Piotr Bielski.

Zaznacza jednak, że jest nadzieja na to, że jeszcze przed końcem roku wyniki gospodarcze Niemiec się poprawią. Może w tym pomóc obecna sytuacja na europejskim rynku finansowym.

– To, że Europejski Bank Centralny złagodził politykę pieniężną, wpływa m.in. na wyraźne osłabienie euro. A wiadomo, że niemiecka gospodarka w dużym stopniu właśnie jest oparta o ten sektor eksportowy, dlatego wyraźnie słabsze euro będzie im pomagało przezwyciężyć problemy. Może to rzeczywiście być impulsem do ożywienia, do odbicia – uważa Piotr Bielski, ekonomista BZ WBK.

 
Źródło: materiały pochodzą ze strony agencji informacyjnej Newseria Inwestor
Fot: inwestor.newseria.pl

2 0 1194 27 października, 2014 Biznes, News 27 października, 2014

Dodaj komentarz

Reklama

Pogoda

My na Twitterze

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w niemieckich realiach. Gdy przybyliśmy do Niemiec napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim są Niemcy. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Niemiec. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Niemczech. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.

Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Niemczech
obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualneNiemcy.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.