Słabsza koniunktura w drugim półroczu

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w niemieckich realiach. Gdy przybyliśmy do Niemiec napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim są Niemcy. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Niemiec. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Niemczech. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.

Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Niemczech
Słabsza koniunktura w drugim półroczu
Posted by

Słabsza koniunktura w drugim półroczu

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury wzrósł we wrześniu do 154,6 pkt. Niewielki wzrost potwierdza, że druga połowa roku będzie gorsza od pierwszej

 

Dane z gospodarki potwierdzają słabszą koniunkturę w drugim półroczu. Do końca roku nie można liczyć na poprawę. Wartość Wskaźnika Wyprzedzającego Koniunktury Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) nie rośnie już od kwietnia. Wszystko przez spowolnienie w Niemczech oraz rosnące koszty produkcji.

‒ Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury, który sam w sobie jest prognozą krótkookresową, od kilku miesięcy nie rośnie. Właściwie zachowuje dotychczasowy poziom, co świadczy o tym, że drugie półrocze w gospodarce będzie trochę gorsze niż pierwsze – mówi agencji informacyjnej Newseria Inwestor Maria Drozdowicz-Bieć z BIEC Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Wartość wskaźnika osiągnęła najwyższy poziom w kwietniu, a potem nieco spadła i od kilku miesięcy utrzymuje się na stabilnym poziomie. W sierpniu i lipcu utrzymywał się na takim samym poziomie 153,5 punktu. Wrześniowy odczyt na poziomie 154,6 pkt oznacza wprawdzie lekką poprawę, ale do odwrócenia trendu potrzebny byłby trzymiesięczny wzrost o co najmniej 0,5 proc. A to oznacza, że przed końcem roku nie można liczyć na poprawę, gdyż wskaźnik pokazuje trendy w gospodarce i informuje o nadchodzącej tendencji z wyprzedzeniem od trzech do 12 miesięcy.

Z ośmiu składowych wskaźnika dwie przyczyniły się do jego spadku, dwie były neutralne, a cztery działały na rzecz wzrostu.

„Najbardziej niepokojący z punktu widzenia długookresowego wzrostu gospodarki jest spadek wydajności pracy. Tendencję tę obserwujemy od początku ubiegłego roku. Niższa wydajność pracy zagraża utratą konkurencyjności polskiej oferty produkcyjnej, utratą rynków zbytu, pogorszeniem sytuacji finansowej przedsiębiorstw, a w konsekwencji musi prowadzić do redukcji zatrudnienia i obniżki wynagrodzeń” – napisano w komentarzu do odczytu.

‒ Zaczynają niepokojąco rosnąc koszty produkcji w firmach, co związane jest z tym, że przedsiębiorcy starali się utrzymać siłę roboczą, podnosić trochę wynagrodzenia i to spowodowało, że dość mocno spadła wydajność pracy w firmach. To oczywiście podnosi koszty i w związku z tym wyniki finansowe firm są nieco gorsze – dodaje Drozdowicz-Bieć.

Wyniki te poprawiły się w porównaniu z tymi z sierpnia, ale zaledwie nieznacznie.

Rozmówczyni Newserii Inwestor podkreśla, że na niewielki wzrost wskaźnika wpływa także spowolnienie gospodarcze w Unii Europejskiej. Koniunkturę w Polsce osłabia głównie sytuacja u największych partnerów handlowych, czyli w Niemczech. PKB naszych zachodnich sąsiadów w drugim kwartale br. zmalał o 0,2 proc. kwartał do kwartału po wzroście o 0,7 proc. w I kwartale (wzrost o 1,2 proc. rok do roku po wzroście o 2,3 proc. w I kw.).

Wpływa to na zmniejszenie portfela zamówień polskich przedsiębiorców, choć ‒ jak podkreśla Maria Drozdowicz-Bieć ‒ sytuacja nie jest dramatyczna i na razie nie ma mowy o załamaniu.

Podsumowuje, że kilkumiesięczna stagnacja wzrostu wskaźnika to sygnał, że drugie półrocze nie będzie tak dobre jak pierwsze sześć miesięcy tego roku. W pierwszych dwóch kwartałach tego roku według danych GUS-u PKB w Polsce rósł o 3,4 i 3,3 proc. rok do roku.

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony agencji informacyjnej Newseria Inwestor

Fot: inwestor.newseria.pl

1 Możliwość komentowania Słabsza koniunktura w drugim półroczu została wyłączona 1050 26 września, 2014 Biznes, News 26 września, 2014

Pomagamy

Wirtualne Niemcy to portal poświęcony tematyce Niemiec. Znajdziecie tutaj mnóstwo przydatnych informacji, wszystko to co jest związane z życiem w Niemczech. Praca w Niemczech, Polacy w Niemczech, pomoc w Niemczech to główne zagadnienia, które publikujemy w serwisie.Zapraszamy do lektury!WirtualneNiemcy.pl
Portal Informacyjny dla Polaków w Niemczech
info@wirtualneniemcy.pl
obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualneNiemcy.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.