Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w niemieckich realiach. Gdy przybyliśmy do Niemiec napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim są Niemcy. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Niemiec. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Niemczech. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.

Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Niemczech
Posted by

Szkice autorstwa byłego więźnia Auschwitz

Szkice autorstwa byłego więźnia Auschwitz na wystawie w Tokio

Wystawę „Obrazy, które przekazują prawdę – grafiki Mieczysława Kościelniaka, który przeżył Auschwitz” można oglądać na Uniwersytecie Waseda w Tokio do 23 kwietnia. Prezentuje ona szkice narysowane węglem przez polskiego artystę ponad 70 lat temu w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Na wystawie japońscy widzowie mogą zobaczyć 19 szkiców węglem ukazujących codzienne życie więźniów obozu. Stworzył je malarz, grafik i rysownik Mieczysław Kościelniak (1912-1993), który w 1941 roku został zesłany do Auschwitz-Birkenau. Szkice są jednocześnie dokumentem i ostrzeżeniem przed okrucieństwem wojny. Stanowią fragment liczącej ponad 300 prac kolekcji. Wykonane i przemycone z terenu obozu z narażeniem życia, trafiły po II wojnie światowej do Japonii, do rąk pisarki Michiko Nomury.

Podczas otwarcia wystawy, które odbyło się 24 marca, Ambasador RP w Japonii Cyryl Kozaczewski podziękował Pani Michiko Nomurze za wieloletnią opiekę nad szkicami. Zwrócił się również z podziękowaniami do władz Uniwersytetu Waseda za możliwość prezentacji prac, zanim, zgodnie z życzeniem Pani Michiko Nomury, powrócą do miejsca, w którym powstały. W inauguracji ekspozycji uczestniczyli także Wicedyrektor Instytutu Polskiego w Tokio Marta Karsz oraz Rektor Uniwersytetu Waseda Kaoru Kamata.

W ramach wystawy, 18 kwietnia 2015 roku na Uniwersytecie Waseda odbędzie się sympozjum „Przesłanie Auschwitz do współczesnych”. Ekspozycja została zorganizowana przez Uniwersytet Waseda oraz Instytut Polski i Ambasadę RP w Tokio, we współpracy z właścicielką kolekcji Michiko Nomurą.

Źródło: materiały pochodzą ze strony msz.gov.pl
Fot: freeimages.com

1 0 859 31 marca, 2015 Kultura i sztuka, News, Rozmaitości 31 marca, 2015

Dodaj komentarz

Pomagamy

Wirtualne Niemcy to portal poświęcony tematyce Niemiec. Znajdziecie tutaj mnóstwo przydatnych informacji, wszystko to co jest związane z życiem w Niemczech. Praca w Niemczech, Polacy w Niemczech, pomoc w Niemczech to główne zagadnienia, które publikujemy w serwisie.Zapraszamy do lektury!WirtualneNiemcy.pl
Portal Informacyjny dla Polaków w Niemczech
info@wirtualneniemcy.pl
obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualneNiemcy.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.