Tydzień polskiej nauki w Berlinie

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Nasze społeczności

Reklama

Przelicz waluty

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Reklama

Tydzień polskiej nauki w Berlinie
Posted by

Tydzień polskiej nauki w Berlinie

Prezentacja osiągnięć polskich naukowców, warsztaty z robotyki dla dzieci i Długa Noc Nauki

 

To wydarzenia przygotowane przez Instytut Polski w Berlinie dla gości trwającego w stolicy Niemiec tygodnia polskiej nauki.
Multimedialną wystawę 25/25 – poświęconą osiągnięciom polskiej nauki na przestrzeni ostatnich 25 lat można oglądać do 12 czerwca 2015 roku w galerii Instytutu Polskiego w Berlinie. Ekspozycja powstała dzięki współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Wystawa prezentuje najciekawsze polskie wynalazki, osiągnięcia naukowe i wydarzenia ostatniego 25-lecia, od odkrycia pierwszych planet nie należących do układu słonecznego, poprzez odkrycia archeologiczne w Egipcie i osiągnięcia polskich fizyków pracujących w CERN, po wyniesienie na orbitę pierwszego polskiego satelity.

Wśród prezentowanych wynalazków jest m.in. Egzorobot (LUNA EMG) pierwszy na świecie robot pomagający osobom cierpiącym na schorzenia nerwowo-mięśniowe, w szczególności z zanikami mięśni. Konstrukcja, która może być przełomem w rehabilitacji, jest rozwijana przez zespół z firmy EGZOTech. Luna EMG jest jedynym na świecie robotem, który wykorzystuje sygnały elektryczne płynące z ciała człowieka (elektromiografię) do aktywnej rehabilitacji pacjentów. Robot oferuje dopasowane do potrzeb pacjentów programy terapeutyczne i diagnostyczne.

Goście zobaczą też jak wygląda Łazik marsjański Hyperion 2, zbudowany przez studentów z Politechniki Białostockiej, dwukrotnych zwycięzców zawodów łazików marsjańskich Uniwersytetu Rover Challenge w USA. Odwiedzający dowiedzą się również czym jest Cyber ryba – robot pływający, skonstruowany do badania głębin morskich.

W ramach tygodnia nauki odbędą się również warsztaty dla dzieci „Robimy roboty”. Najmłodsi będą mogli wcielić się w rolę inżynierów i przygotować projekty własnych robotów.

W tym roku już po raz drugi z rzędu Instytut Polski w Berlinie weźmie udział w Długiej Nocy Nauki. Wydarzenie rozpocznie się 13 czerwca o godzinie 17.00 w galerii Instytutu Polskiego. Dla gości przygotowano pokaz innowacyjnego ogniwa słonecznego i prezentację na temat przyszłości w nauce o energii słonecznej. Autorka Olga Malinkiewicz za swoje prace otrzymała główną nagrodę w prestiżowym konkursie naukowym Photonics21. Na ten wieczór przygotowano specjalny program dla wszystkich zainteresowanych robotyką, a także pokaz kuchni molekularnej.

Więcej informacji na temat wystawy i Długiej Nocy Nauki można znaleźć na stronie Instytutu Polskiego Berlinie.

 

Źródło: msz.gov.pl
Fot: freeimages.com

2 0 944 11 czerwca, 2015 Nauka i Badania, News, Wydarzenia 11 czerwca, 2015

Dodaj komentarz

Reklama

Pogoda

My na Twitterze

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w niemieckich realiach. Gdy przybyliśmy do Niemiec napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim są Niemcy. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Niemiec. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Niemczech. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.

Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Niemczech
obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualneNiemcy.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.