Wspólne projekty naukowe polskich i niemieckich naukowców

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w niemieckich realiach. Gdy przybyliśmy do Niemiec napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim są Niemcy. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Niemiec. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Niemczech. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.

Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Niemczech
Wspólne projekty naukowe polskich i niemieckich naukowców
Posted by

Wspólne projekty naukowe polskich i niemieckich naukowców

Kolarska-Bobińska spotkała się z niemiecką minister nauki

 

Wspólne projekty naukowe polskich i niemieckich naukowców i współpraca – były tematami rozmów szefowej polskiego MNiSW Leny Kolarskiej-Bobińskiej i niemieckiej minister nauki Johanny Wanki.

Jak poinformowało w przekazanym PAP komunikacie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, spotkanie ministrów odbyło się w ramach poniedziałkowych polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych. W czasie spotkania został też podpisany list intencyjny o współpracy naukowej.

„Polska i Niemcy w wielu kwestiach mają zbliżone stanowisko. Ostatnim przykładem jest choćby wspólny list obu ministrów w sprawie planu inwestycyjnego przewodniczącego Komisji Europejskiej” – podkreślono w komunikacie.

MNiSW zaznacza, że „polsko-niemiecka współpraca dobrze układa się na szczeblu wielu projektów naukowych i badawczych”. „Przykładem są m.in. wspólne inicjatywy w konkursie „Teaming for Excellence” – aż trzy polskie projekty przeszły do kolejnego etapu konkursu, a spośród 10 polskich wniosków, aż 7 było opracowanych wraz z niemieckimi partnerami” – podkreślono.

Ministerstwo poinformowało w komunikacie, że we wtorek w Warszawie odbędzie się konferencja „Teaming under Horizon 2020”, organizowana przez MNiSW we współpracy z niemieckim ministerstwem i Komisją Europejską. Ma to być kontynuacja konferencji z 2014 r., na której będą omówione wnioski na temat pierwszego etapu konkursu teamingu, wymiana doświadczeń i przygotowania do drugiego etapu konkursu „Teaming for Excellence”, który ma być ogłoszony w 2017 r.

„Podczas dzisiejszych rozmów minister Lena Kolarska-Bobińska podkreśliła, że Polska bardzo liczy na wsparcie ze strony niemieckiej w inicjatywach, które mają istotne znaczenie dla dalszego rozwoju środowiska naukowego w Polsce. Chodzi tu przede wszystkim o zmianę i uelastycznienie polityki wobec wynagrodzeń w projektach Horyzontu 2020. Ważną kwestią jest też budowa konsorcjów w ramach konkursów na przyszłe Wspólnoty Wiedzy i Innowacji Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii” – podkreślono w dokumencie.

Według MNiSW, rozmowa ministrów dotyczyła też zaangażowania obu państw w działalność Polsko-Niemieckiej Fundacji na rzecz Nauki, wspierającej finansowo polskie i niemieckie instytucje naukowe w zakresie nauk humanistycznych, kultury, prawa, nauk społecznych i ekonomicznych.

Wśród tematów rozmów – podkreśla MNiSW – była też współpraca przy planowaniu Polsko-Niemieckiego Forum w dziedzinie badań naukowych i innowacji. Forum jest planowane na jesień 2015 r., a jego celem jest ułatwienie nawiązania i wzmocnienia współpracy polskim i niemieckim przedstawicielom środowiska naukowego i akademickiego.

Źródło: PAP Nauka w Polsce | www.naukawpolsce.pap.pl
Fot: freeimages.com

1 0 851 30 kwietnia, 2015 Nauka i Badania, News, Rozmaitości 30 kwietnia, 2015

Dodaj komentarz

Pomagamy

Wirtualne Niemcy to portal poświęcony tematyce Niemiec. Znajdziecie tutaj mnóstwo przydatnych informacji, wszystko to co jest związane z życiem w Niemczech. Praca w Niemczech, Polacy w Niemczech, pomoc w Niemczech to główne zagadnienia, które publikujemy w serwisie.Zapraszamy do lektury!WirtualneNiemcy.pl
Portal Informacyjny dla Polaków w Niemczech
info@wirtualneniemcy.pl
obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualneNiemcy.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.