Strona główna » Akty prawne dotyczące uznawania wykształcenia

Akty prawne dotyczące uznawania wykształcenia

dodane przez: Agnieszka L
0 ilość komentarzy

Akty prawne dotyczące uznawania wykształcenia – umowy międzynarodowe

 

Dokumenty o wykształceniu mogą zostać uznane w Polsce na podstawie umów międzynarodowych lub – w przypadku ich braku – na podstawie przepisów krajowych (ustaw lub rozporządzeń o nostryfikacji).

Umowy międzynarodowe aktualnie obowiązujące:

Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Federalnej Niemiec o uznaniu ekwiwalencji w szkolnictwie wyższym /Dz. U. z 1998 r. Nr 92, poz. 584/. Nad realizacją tej umowy czuwa powołana specjalnie w tym celu stała Komisja Ekspertów, która m.in. aktualizuje dane o systemach szkolnictwa wyższego w obu krajach. Wnioski z prac Komisji zamieszczane są w odrębnych protokołach.

Podstawę prawną do uznawania świadectw, dyplomów, stopni i tytułów naukowych uzyskanych w byłym NRD, a także dyplomów ukończenia studiów wyższych, które rozpoczęto na terenie NRD najpóźniej w semestrze zimowym 1990/1991, stanowi Porozumienie między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Rządem Niemieckiej Republiki Demokratycznej o równoważności dokumentów o wykształceniu, stopniach i tytułach naukowych wydawanych w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Niemieckiej Republice Demokratycznej /Dz. U. z 1978 r.,Nr 3, Poz. 5/ oraz Konwencja o wzajemnym uznawaniu równoważności dokumentów ukończenia szkół średnich, szkół średnich zawodowych i szkół wyższych, a także dokumentów o nadawaniu stopni i tytułów naukowych, sporządzona w Pradze w dniu 7 czerwca 1972 r. /Dz. U. z 1975 r. Nr 5, poz. 28 i 29/. Wszystkie te dokumenty są nadal uznawane za równoważne z ich polskimi odpowiednikami, o ile tylko spełniają warunki określone w ww. aktach prawnych. Wyjątek stanowią dyplomy lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, lekarza weterynarii lub architekta (dowiedz się, dlaczego).

Potwierdzenie uznania równoważności dyplomu objętego ww. aktami prawnymi można uzyskać występując do nas z prośbą o wydanie imiennego zaświadczenia lub opinii ogólnej o dyplomie. Szczegóły znajdziesz tutaj.

Obecnie obowiązująca Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Federalnej Niemiec o uznaniu ekwiwalencji w szkolnictwie wyższym /Dz. U. z 1998 r. Nr 92, poz. 584/ gwarantuje osobom, które uzyskały wykształcenie w jednym z państw-stron tej umowy, możliwość kontynuacji kształcenia w placówkach drugiego państwa (jest to tzw. uznanie do celów akademickich). Osoby te nie otrzymują jednak żadnego dokumentu stwierdzającego równoważność ich dyplomów z odpowiednimi dyplomami polskimi.

Stwierdzenie równoważności dyplomów lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, lekarza weterynarii i architekta wydanych w NRD możliwe jest jedynie po przeprowadzeniu nostryfikacji.

Lista instytucji uprawnionych do nadawania stopni naukowych w krajach członkowskich UE, OECD i EFTA

Uwaga: lista instytucji będzie na bieżąco aktualizowana i modyfikowana.

Lista – stan na 17 czerwca 2015 r.

Rozporządzenia dotyczące nostryfikacji:

Dyplomów ukończenia studiów –

Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 1 września 2011 r. w sprawie nostryfikacji dyplomów ukończenia studiów wyższych uzyskanych za granicą (Dz. U. 196 poz. 1168).

Stopni naukowych –

Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 8 sierpnia 2011 r. w sprawie nostryfikacji stopni naukowych i stopni w zakresie sztuki uzyskanych za granicą (Dz. U. 179 poz. 1067).

Czym jest nostryfikacja?

Nostryfikacja jest to procedura prowadząca do określenia polskiego odpowiednika zagranicznego dyplomu lub stopnia naukowego. Organami właściwymi do przeprowadzania nostryfikacji są:

– w przypadku nostryfikacji dyplomów ukończenia studiów wyższych – rada jednostki organizacyjnej uczelni, uprawnionej do nadawania stopnia doktora określonej dziedziny nauki lub dziedziny sztuki, prowadzącej kształcenie w obszarze obejmującym kierunek studiów wyższych, którego ukończenie potwierdza dyplom uzyskany za granicą. Lista uprawnionych jednostek.

– w przypadku nostryfikacji stopni naukowych – rada jednostki organizacyjnej, uprawnionej do nadawania stopnia doktora habilitowanego określonej dziedziny nauki lub sztuki, w zakresie dyscypliny naukowej lub artystycznej, której dotyczy stopień naukowy. Lista uprawnionych jednostek.

 

Źródło: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (nauka.gov.pl)
Fot: freeimages.com

Ciekawe wiadomości