Berlin. Szalone lata dwudzieste, nocne życie i sztuka

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Przelicz waluty

Nasze społeczności

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Reklama

Berlin. Szalone lata dwudzieste, nocne życie i sztuka
Posted by

Berlin. Szalone lata dwudzieste, nocne życie i sztuka

O Berlinie Republiki Weimarskiej popularnie

 

Bogato ilustrowaną książkę „Berlin. Szalone lata dwudzieste, nocne życie i sztuka” opublikowało Wydawnictwo Naukowe PWN. Partnerem wydania, udostępniającym część unikatowych zdjęć sprzed 100 lat, jest Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Publikacja przybliża tzw. złoty okres Berlina trzeciej dekady XX wieku, kiedy miasto to stało się metropolią światowej rangi. Wbrew tytułowi, książka porusza zdecydowanie szersze spektrum tematów, wśród których są architektura, nauka, kinematografia czy motoryzacja. W pierwszej części czytelnik zapozna się w skrócie z blisko tysiącletnią historią Berlina i okolicznościami proklamowania Republiki Weimarskiej.

„Narodziło się światowe centrum nauki, w którym badania przeprowadzało więcej uczonych geniuszy – laureatów Nagrody Nobla – niż we wszystkich innych ośrodkach razem wziętych. Jednym z nich był Albert Einstein” – czytamy w książce. Temu niezwykłemu badaczowi poświęcono sporo miejsca w kontekście jego pracy i życia osobistego w Berlinie.

Autorka przybliżyła również fenomen medialnych imperiów tego miasta – pod koniec lat 20. ukazywało się w nim blisko 2500 czasopism, a kilka lat później całe Niemcy znalazły się w zasięgu fal radiowych. „Radio, monitorowane przez władze, promowało kulturę wysoką, emitowało programy popularyzujące naukę, koncerty filharmoników berlińskich, inscenizacje Staatsoper, dzieła współczesnej literatury niemieckiej czytane przez autorów. Odgrywało bardzo ważną rolę edukacyjną” – wylicza autorka.

W narrację wplecione są gdzieniegdzie polonica w postaci cytatów – m.in. dyplomatów czy artystów, opisujących swoje wrażenia dotyczące pobytu w stolicy Niemiec. Nie pominięto istotnego wydarzenia ekonomiczno-społecznego, jakim był głęboki kryzys finansowy w 1923 roku i jego wpływu na życie codzienne.

Kilkadziesiąt stron poświęcono pasji ówczesnych berlińczyków – szaleństwu na punkcie kina – oraz potężnym wytwórniom filmowym. Polskim wątkiem jest przybliżenie postaci charyzmatycznej aktorki – Poli Negri, czyli Apolonii Chałupiec pochodzącej spod Włocławka.

Mimo popularnego charakteru publikacji, do każdego z rozdziałów przypisano obszerną listę pozycji bibliograficznych w języku polskim, angielskim i niemieckim.

Autorka książki „Berlin. Szalone lata dwudzieste, nocne życie i sztuka” dr hab. Iwona Luba kieruje Zakładem Historii Sztuki i Kultury Nowoczesnej Instytutu Historii Sztuki UW. Jej zainteresowania naukowe wiążą się ze sztuką polską i europejską XIX i XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem awangardy i sztuki oficjalnej. Jest stypendystką Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Lanckorońskich.

PAP – Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Źródło: PAP Nauka w Polsce | www.naukawpolsce.pap.pl

Fot: freeimages.com

1 0 904 10 września, 2014 Kultura i sztuka, News Wrzesień 10, 2014

Dodaj komentarz

Reklama

Pogoda

My na Twitterze

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w niemieckich realiach. Gdy przybyliśmy do Niemiec napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim są Niemcy. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Niemiec. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Niemczech. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.

Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Niemczech

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualneNiemcy.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.