Strona główna » Berlińska Konferencja Bezpieczeństwa

Berlińska Konferencja Bezpieczeństwa

dodane przez: Agnieszka L
0 ilość komentarzy

Sekretarz stanu ds. europejskich w MSZ Rafał Trzaskowski był gościem dorocznej Berlińskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

 

Wspólnie z ministrami ds. europejskich Niemiec Michaelem Rothem i Francji Harlemem Desir 3 grudnia br. wziął udział w głównym panelu konferencji – „Ukraina, Bliski Wschód i Afryka – burzliwe rejony w i wokół Europy”.

W dyskusji poświęconej kwestiom ukraińskim ministrowie wskazali, że niezależnie od rozbieżności pomiędzy państwami, decyzje podejmowane przez 28 państw na szczeblu unijnym są decyzjami wspólnymi i trwałymi, respektowanymi przez wszystkie kraje członkowskie. Ta zasada odnosi się także do sankcji nałożonych na Federację Rosyjską przez Unię Europejską. -Sankcje nigdy nie były rozważane jako cel sam w sobie, lecz jako narzędzie wywierania wpływu na politykę Federacji Rosyjskiej wobec swoich partnerów – ocenił w Berlinie wiceszef polskiej dyplomacji.

W trakcie spotkania uczestnicy zaznaczyli, że oczekują od strony rosyjskiej wypełnienia postanowień porozumienia mińskiego, zapewniając o woli podtrzymywania dialogu. Wiceminister Rafał Trzaskowski zaznaczył, że głównym zadaniem w toczącym się konflikcie jest doprowadzenie do jego deeskalacji oraz demilitaryzacji regionu. Podkreślił również znaczenie reform strukturalnych i administracyjnych, jakie stoją przed niedawno powołanym rządem Arsenija Jaceniuka. Państwa Trójkąta Weimarskiego i Unii Europejskiej deklarują wsparcie dla ich przeprowadzenia.

Na marginesie berlińskiej konferencji wiceminister Rafał Trzaskowski rozmawiał z ministrem Michaelem Rothem. Miało miejsce także spotkanie ministrów w formacie Trójkąta Weimarskiego. Dyskusja służyła podsumowaniu dotychczasowych działań prezydencji włoskiej na forum Rady ds. Ogólnych. Ministrowie z zainteresowaniem przyjęli program inwestycyjny Komisji Europejskiej, uznając go za dobry punkt wyjścia do dalszych prac nad pobudzeniem wzrostu gospodarczego UE.

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony berlin.msz.gov.pl
Fot: freeimages.com

Ciekawe wiadomości