Strona główna » Cezary Grabarczyk i Heiko Maasa w Berlinie

Cezary Grabarczyk i Heiko Maasa w Berlinie

dodane przez: Agnieszka L
0 ilość komentarzy

Minister sprawiedliwości Cezary Grabarczyk złożył 16 marca wizytę w Berlinie na zaproszenie federalnego ministra sprawiedliwości i ochrony konsumentów Heiko Maasa.

 

Przedmiotem rozmów ministrów była przede wszystkim unijna polityka prawna dotycząca:

– przedstawionego przez Komisję Europejską w 2013 r. projektu rozporządzenia Rady ws.- ustanowienia Prokuratury Europejskiej;

– wynikającego z planu pracy Komisji Europejskiej na 2015 r. projektu przyjęcia Wspólnego Europejskiego Prawa Sprzedaży – CSEL.

Rozmówcy zgodzili się, pomimo niewielkich różnic zdań (np. w kwestii wysokości progu podziału kompetencji między Prokuraturą Europejską a krajowymi organami ścigania państw UE), że jest to bardzo potrzebna instytucja jako organ stojący na straży interesów prawnych Unii Europejskiej. W kwestii CSEL podkreślano skalę wyzwania, jaką stanowi cyfryzacja gospodarki, zwłaszcza w kontekście ponadgranicznych umów konsumenckich, zawieranych w systemie online.

Obaj ministrowie wymienili także doświadczenia dotyczące prowadzenia w obu krajach prac w zakresie wdrażania cyfrowych systemów dokumentowania procesów sądowych i postępowań przygotowawczych w sprawach cywilnych i karnych, w kontekście usprawniania i przyspieszania przebiegu postępowań.

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony berlin.msz.gov.pl
Fot: freeimages.com

Ciekawe wiadomości