Czy Polakom może pomóc internet w psychoterapii

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Przelicz waluty

Nasze społeczności

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Reklama

Czy Polakom może pomóc internet w psychoterapii
Posted by

Czy Polakom może pomóc internet w psychoterapii

Ekspert: wykorzystanie internetu w psychoterapii to przyszłość

 

Wykorzystanie internetu w psychoterapii to przyszłość, może rozwiązać problem ograniczonej dostępności pomocy psychologicznej – mówi PAP prof. Roman Cieślak z Uniwersytetu SWPS. Polscy psycholodzy chcieliby w Polsce wdrożyć takie rozwiązanie w leczeniu depresji.

“Terapia z wykorzystaniem internetu jest tańsza i mniej czasochłonna, a także – jak pokazują wyniki badań klinicznych – równie skuteczna jak terapia tradycyjna” – powiedział Cieślak. Podkreślił jednak, że konieczny jest także kontakt z terapeutą.

Internet w psychoterapii można wykorzystać na dwa sposoby. Pierwszy sposób polega na uzupełnianiu spotkań z psychoterapeutą i jest to tzw. łączona albo mieszana psychoterapia. Drugi – na udzielaniu pomocy wyłącznie za pośrednictwem sieci. „Z badań wynika jednak, że terapia mieszana jest bardziej efektywna niż psychoterapia udzielana tylko za pomocą sieci” – zaznaczył Cieślak.

„Bez tego kontaktu nie ma efektywnego budowania relacji, a w zaburzeniach psychicznych chodzi także o budowanie relacji, dzięki czemu pacjent ma poczucie, że ma wsparcie w swoich problemach. Internet jest tylko kanałem komunikacji, który jest uzupełnieniem i rozszerzeniem relacji z terapeutą” – zaznaczył Cieślak.

Psycholog dodał, że zastosowanie internetu w psychoterapii pozwala na udzielenie pomocy pacjentom, którzy w innym wypadku nie skorzystaliby z terapii, np. osobom, dla których wychodzenie z domu może być barierą.

„Dlatego terapia z wykorzystaniem sieci może być skuteczna również w takich sytuacjach, bo łatwiej można takie osoby zmobilizować do psychoterapii” – podkreślił Cieślak.

Wskazał, że terapię mieszaną można wykorzystać w różnego rodzaju zaburzeniach psychicznych, ale także w celach rozwojowych. W krajach zachodnich istnieją terapie wspomagające leczenie depresji, zespołu stresu traumatycznego, lęku społecznego, fobii, a także ułatwiające radzenie sobie z nadwagą i uzależnieniami.

Psycholog zwrócił uwagę, że w sieci można znaleźć wiele informacji o ofertach pomocy dla osób z problemami psychicznymi, ale nie zawsze spełniają one standardy rzetelności.

Dlatego grupa psychologów pod kierownictwem prof. Cieślaka chce wdrożyć w Polsce terapię depresji z wykorzystaniem internetu i szuka osób, które chciałyby uczestniczyć w projekcie badawczym i sprawdzić efektywność tego rozwiązania w Polsce. Lista gabinetów uczestniczących w programie znajduje się na stronie www.streslab.eu.

„W naszym projekcie proponujemy terapię mieszaną, tzn. spotkania z terapeutą i wykorzystanie narzędzi internetowych. Docelowo chcielibyśmy, aby w Polsce pacjent miał łatwy dostęp do takiej formy terapii” – wyjaśnił Cieślak. Takie rozwiązania stosowane są np. w USA, Australii, Holandii, czy Wielkiej Brytanii.

Jak wyjaśnił, osoby, które zgłoszą się do badania, spotkają się najpierw z psychoterapeutą, który wstępnie rozpozna problem. Jeśli terapeuta będzie podejrzewał występowanie depresji, pacjent odbędzie telefoniczną rozmowę diagnostyczną z niezależnym psychologiem klinicznym. Celem tej rozmowy będzie potwierdzenie diagnozy, a także wykluczenie występowania innych problemów (np. uzależnienia od alkoholu, zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych), które wykluczają daną osobę z udziału w badaniu.

Gdy diagnoza depresji zostanie potwierdzona, pacjent zostanie przydzielony losowo do jednej z dwóch grup badawczych. Uczestnicy pierwszej grupy będą spotykać się z terapeutą i odbywać tradycyjną terapię poznawczo-behawioralną. W drugiej zastosowana zostanie terapia łączona.

W grupie z terapią łączoną, czyli tej, w której wykorzystany zostanie internet, badani na pierwszej sesji spotkają się z terapeutą i zapoznają się ze specjalną platformą internetową. Zostały na niej umieszczone ćwiczenia oraz materiały edukacyjne, z których pacjent będzie korzystał w ramach pracy własnej.

Na platformie znajdują się różne moduły związane m.in. z aktywizacją pacjenta, ze zmianą patrzenia na siebie, aktywnością fizyczną, nauką rozwiązywania problemów a także moduły edukacyjne zawierające informację; jak sobie radzić z depresją. Po każdym tygodniu pracy własnej, pacjent odbywać ma spotkanie z terapeutą.

Kolejnym elementem projektu jest aplikacja mobilna, na której badany będzie mógł kilka razy dziennie dokonywać monitoringu swojego nastroju. Aplikacja w losowo wybranych momentach zadawać będzie pacjentowi pytania, a jego wyniki będą ilustrowane w postaci wykresów. Dzięki temu można tworzyć wykresy nastroju i obserwować, jak zmienia się nastrój w ciągu dnia lub dłuższych okresów. “To, od czego zależą zmiany nastroju, jest już przedmiotem rozmowy z terapeutą” – dodał Cieślak.

Polscy naukowcy realizują projekt wspólnie z badaczami z innych krajów w ramach projektu “Europejskie badania porównawcze nad efektywnością interwencji internetowej dla osób z depresją (E-COMPARED)”. Jest to międzynarodowy projekt badawczy dotyczący skuteczności i opłacalności finansowej leczenia depresji z wykorzystaniem internetu.

Jego celem jest sformułowanie rekomendacji opartych o wyniki badań naukowych, które będą punktem wyjścia do wdrożenia terapii depresji z wykorzystaniem internetu. W projekcie uczestniczy 11 krajów: Holandia, Szwecja, Niemcy, Wielka Brytania, Hiszpania, Irlandia, Szwajcaria, Francja, Belgia, Portugalia i Polska.

 

Źródło: PAP Nauka w Polsce | www.naukawpolsce.pap.pl
Fot: freeimages.com

0 0 1048 01 lipca, 2016 Ciekawostki, News Lipiec 1, 2016

Dodaj komentarz

Reklama

Pogoda

My na Twitterze

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w niemieckich realiach. Gdy przybyliśmy do Niemiec napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim są Niemcy. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Niemiec. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Niemczech. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.

Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Niemczech

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualneNiemcy.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.