Strona główna » Debata w Berlinie o Trybunale Konstytucyjnym

Debata w Berlinie o Trybunale Konstytucyjnym

dodane przez: Marek K
0 ilość komentarzy

Dyskusja o Trybunale Konstytucyjnym

Z inicjatywy Ambasadora Andrzeja Przyłębskiego i środowisk polonijnych, w niedzielę 30 października, odbyła się w Berlinie debata poświęcona dyskusji wokół Trybunału Konstytucyjnego z udziałem wybitnych polskich konstytucjonalistów: prof. Lecha Morawskiego oraz prof. Bogusława Banaszaka.

Prelegenci wskazali na genezę kryzysu Trybunału Konstytucyjnego w Polsce. Prof. Bogusław Banaszak w obszernym wywodzie przedstawił analizę przepisów oraz zwyczajów konstytucyjnych, w którym zaznaczył, iż weryfikacja wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego należy do Sejmu. Sejm mógł więc uznać wybór sędziów przez izbę poprzedniej kadencji za nieprawidłowy. Prof. Lech Morawski przeanalizował kwestię wyboru sędziów i funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego z perspektywy filozoficzno-prawnej. Doceniając dorobek konstytucjonalizmu niemieckiego, zwrócił uwagę na nieuprawnione i nieuzasadnione próby ingerencji ze strony wielu ośrodków w Niemczech, a także instytucji europejskiej. Wskazał na wielość tradycji prawniczych w Europie, podkreślając, że polska tradycja konstytucyjna, począwszy od Konstytucji 3 maja, przeniknięta jest silnie duchem republikanizmu. Zwrócono także uwagę na stronniczy i nieobiektywny przekaz nt. kryzysu Trybunału Konstytucyjnego rozpowszechniany przez niemieckie media.

W ramach spotkania odbyła się dyskusja z publicznością. Wśród gości znaleźli się m.in. profesorowie prawa konstytucyjnego z Berlina, Frankfurtu nad Odrą oraz przedstawiciele polskich i niemieckich mediów.

Wkrótce zamieścimy na stronie zapis wideo ze spotkania.

 

Źródło: Ambasada RP w Berlinie (berlin.msz.gov.pl)
Fot: berlin.msz.gov.pl

Ciekawe wiadomości