Debata w Berlinie o Trybunale Konstytucyjnym

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Przelicz waluty

Nasze społeczności

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Reklama

Debata w Berlinie o Trybunale Konstytucyjnym
Posted by

Debata w Berlinie o Trybunale Konstytucyjnym

Dyskusja o Trybunale Konstytucyjnym

Z inicjatywy Ambasadora Andrzeja Przyłębskiego i środowisk polonijnych, w niedzielę 30 października, odbyła się w Berlinie debata poświęcona dyskusji wokół Trybunału Konstytucyjnego z udziałem wybitnych polskich konstytucjonalistów: prof. Lecha Morawskiego oraz prof. Bogusława Banaszaka.

Prelegenci wskazali na genezę kryzysu Trybunału Konstytucyjnego w Polsce. Prof. Bogusław Banaszak w obszernym wywodzie przedstawił analizę przepisów oraz zwyczajów konstytucyjnych, w którym zaznaczył, iż weryfikacja wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego należy do Sejmu. Sejm mógł więc uznać wybór sędziów przez izbę poprzedniej kadencji za nieprawidłowy. Prof. Lech Morawski przeanalizował kwestię wyboru sędziów i funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego z perspektywy filozoficzno-prawnej. Doceniając dorobek konstytucjonalizmu niemieckiego, zwrócił uwagę na nieuprawnione i nieuzasadnione próby ingerencji ze strony wielu ośrodków w Niemczech, a także instytucji europejskiej. Wskazał na wielość tradycji prawniczych w Europie, podkreślając, że polska tradycja konstytucyjna, począwszy od Konstytucji 3 maja, przeniknięta jest silnie duchem republikanizmu. Zwrócono także uwagę na stronniczy i nieobiektywny przekaz nt. kryzysu Trybunału Konstytucyjnego rozpowszechniany przez niemieckie media.

W ramach spotkania odbyła się dyskusja z publicznością. Wśród gości znaleźli się m.in. profesorowie prawa konstytucyjnego z Berlina, Frankfurtu nad Odrą oraz przedstawiciele polskich i niemieckich mediów.

Wkrótce zamieścimy na stronie zapis wideo ze spotkania.

 

Źródło: Ambasada RP w Berlinie (berlin.msz.gov.pl)
Fot: berlin.msz.gov.pl

2 0 621 02 listopada, 2016 News, Polityka, Wydarzenia Listopad 2, 2016

Dodaj komentarz

Reklama

Pogoda

My na Twitterze

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w niemieckich realiach. Gdy przybyliśmy do Niemiec napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim są Niemcy. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Niemiec. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Niemczech. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.

Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Niemczech

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualneNiemcy.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.