Strona główna » Dokumenty po zakończeniu pracy w Niemczech

Dokumenty po zakończeniu pracy w Niemczech

dodane przez: Dominik S
0 ilość komentarzy

Jeśli zakończyłeś pracę w Niemczech i planujesz powrót do Polski, skompletuj wszystkie dokumenty, m.in. świadectwa pracy, które poświadczą okresy zatrudnienia i ubezpieczenia, oraz przetłumacz je na język polski.

Jeśli byłeś legalnie zatrudniony w Niemczech na zasadzie umowy o pracę, umowy na czas określony, umowy o dzieło lub sezonowej, na zakończenie pracy powinieneś otrzymać niemieckie świadectwo pracy (Das Arbeitszeugnis).

Powinno ono zawierać takie informacje, jak czas pracy, zakres obowiązków, przebieg stosunku pracy lub kształcenia.

Warto wiedzieć
Istnieją różne rodzaje świadectw pracy w zależności od czasu wystawienia (Zwischen-, End- oraz vorläufige Zeugnisse) i treści (einfache oraz qualifizierte).

Świadectwo pracy musi być sformułowane jasno i zrozumiale, by móc też umożliwić pracownikowi ubieganie się o nową pracę.

Udokumentowane okresy zatrudnienia za granicą są zaliczane do okresów pracy w Polsce w zakresie uprawnień pracowniczych. Oznacza to, że w sytuacji, w której będziesz się ubiegać o świadczenia społeczne lub podejmiesz nową pracę, właściwa instytucja weźmie pod uwagę okresy zatrudnienia lub ubezpieczenia także w innych krajach. Okresy ubezpieczenia lub zatrudnienia są potwierdzane na unijnym formularzu E 301.

W celu uzyskania formularza E 301 potwierdzającego okresy zatrudnienia lub ubezpieczenia w Niemczech złóż odpowiedni wniosek (tzw. Antrag auf Austellung Einer Bescheinigung E301) do niemieckiego urzędu pracy (Arbeitsamt).

Więcej informacji o prawie pracy znajdziesz również na stronie internetowej Federacji Niemieckiej Związków Zawodowych Deutscher Gewerkschaftsbund oraz niemieckiego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

fot: sxc.hu

Źródło: materiały pochodzą ze strony zielonalinia.gov.pl

Ciekawe wiadomości