Strona główna » Fundusze dla podmiotów ekonomii społecznej (PES)

Fundusze dla podmiotów ekonomii społecznej (PES)

dodane przez: Agnieszka L
0 ilość komentarzy

Nawet po 100 tys. zł dla podmiotów ekonomii społecznej

 

Fundacje, stowarzyszenia i spółdzielnie na co dzień pomagają innym, jednak aby to robić, muszą inwestować we własny rozwój. Pieniądze na ten cel mogą pozyskiwać z programów europejskich oferujących nisko oprocentowane pożyczki. Do tej pory w Polsce udzielono ich 299. Aż 239 podmiotów ekonomii społecznej (PES) otrzymało w sumie już ponad 24 mln zł.

„Wszystkie PES, które prowadzą działalność gospodarczą, mogą starać się o pieniądze na wsparcie rozwoju” – mówi serwisowi infoWire.pl Anna Gajewska, dyrektor Departamentu Programów Europejskich z Banku Gospodarstwa Krajowego. Dzięki dofinansowaniu podmioty te zwiększają zatrudnienie i przychody.

W ramach programu z pożyczki można skorzystać do końca 2015 r. Jej maksymalna kwota to 100 tys. zł. Pożyczka jest opłacalna, ponieważ oprocentowanie wynosi zaledwie 0,88% w skali roku, a może zostać obniżone nawet do 0,44%, jeśli PES zatrudnia odpowiednią liczbę osób niepełnosprawnych lub zagrożonych wykluczeniem społecznym. Czas spłaty wynosi pięć lat, ale przez pierwsze sześć miesięcy spłaca się jedynie ratę odsetkową. Podmioty mogą skorzystać też z doradztwa, by efektywniej zaplanować swoje działania i budżet.

„Najmniejsze zainteresowanie programem wykazały woj. wielkopolskie, lubuskie, dolnośląskie i opolskie. Największe odnotowaliśmy w lubelskim, podlaskim, podkarpackim i świętokrzyskim” – informuje rozmówczyni. „W tych regionach musieliśmy uruchomić tzw. drugi obrót środkami (pieniądze pochodzące ze spłat przeznaczyliśmy na kolejne pożyczki)” – dodaje.

Źródło: materiały pochodzą ze strony infoWire.pl
Fot: freeimages.com

Ciekawe wiadomości