Strona główna » Karol Tendera uhonorowany odznaką Bene Merito

Karol Tendera uhonorowany odznaką Bene Merito

dodane przez: Agnieszka L
0 ilość komentarzy

Były więzień Auschwitz-Birkenau uhonorowany odznaką Bene Merito

– Dzisiejsza uroczystość jest związana ze wspaniałym, bohaterskim życiorysem Karola Tendery – osoby, która zawsze była wierna Polsce i polskim wartościom – podkreślił sekretarz stanu w MSZ Jan Dziedziczak.

– Dzisiejsza uroczystość jest związana ze wspaniałym, bohaterskim życiorysem Karola Tendery – osoby, która zawsze była wierna Polsce i polskim wartościom – podkreślił sekretarz stanu w MSZ Jan Dziedziczak wręczając 10 czerwca w siedzibie MSZ odznakę Bene Merito.

– Honorując Karola Tenderę wyrażamy podziękowanie za jego hart ducha i nieustępliwość – dodał wiceminister. Wiceszef polskiej dyplomacji podkreślił, że celem nadrzędnym polskiego rządu jest skuteczne przekazywanie rzetelnych informacji o polskiej historii.

– To odznaczenie stanowi dowód, że polski rząd wspiera nasze dążenia i naszą działalność polegającą na przeciwdziałaniu pojawiającym się oskarżeniom wobec narodu polskiego – powiedział Karol Tendera dziękując za przyznanie odznaczenia.

Karol Tendera aktywnie działa na rzecz wzmacniania i ochrony wizerunku Polski za granicą. Wytoczył proces niemieckiej telewizji ZDF z powodu używania określenia „polskie obozy zagłady”. O wadliwych kodach pamięci rozmawiał m.in. na spotkaniu z prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem. Stale prowadzi prelekcje na temat II wojny światowej dla młodzieży z całego świata i angażuje się w inicjatywy na rzecz promocji historii Polski.

Honorowe odznaczenie Bene Merito ustanowione w 2009 r. przyznawane jest przez Ministra Spraw Zagranicznych w uznaniu zasług na rzecz działalności wzmacniającej pozycję Polski na arenie międzynarodowej.

Wideo z uroczystości:

Źródło: Ambasada RP w Londynie (londyn.msz.gov.pl), Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Fot: S. INDRA/MSZ

Ciekawe wiadomości