Letni Festyn Polskiego i Niemieckiego Biznesu
W dniu 18 czerwca w Przedstawicielstwie Dolnej Saksonii w Berlinie odbył się II Letni Festyn Polskiego i Niemieckiego Biznesu zorganizowany przez Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Berlinie. Ponad 400 przedstawicieli biznesu, nauki i polityki powitali Radca-Minister Kierownik WPHI Berlin, dr Jacek Robak i Szef Przedstawicielstwa Dolnej Saksonii Miachel Rüter, który na wstępie przypominał o 20-letnim partnerstwie jego kraju związkowego z Polską.
Aktywność przedsiębiorców, inwestorów i handlowców a także izb gospodarczych i regionalnych, odgrywa znaczącą rolę w zacieśnianiu polsko-niemieckiej współpracy gospodarczej – powiedział podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Arkadiusz Bąk podczas otwarcia Letniego Festynu Polskiego i Niemieckiego Biznesu.
Wicemnister Bąk przypomniał, że dwustronna wymiana handlowa między Polską a Niemcami osiągnęła w 2014 roku rekordowy poziom. Polska awansowała o 2 miejsca na liście głównych partnerów handlowych Niemiec i z obrotami rzędu 80 miliardów Euro zajmuje 8 miejsce w tym rankingu. – Polska to wiarygodny, pełnowartościowy partner biznesowy i atrakcyjna lokalizacja dla zagranicznych inwestorów – podkreślił wiceminister.
Podsekretarz stanu w MG zaznaczył, że równie dobrze jak na poziomie krajów, rozwija się współpraca Polski z regionem Dolnej Saksonii, którym był gospodarzem wydarzenia. – Dolna Saksonia i jej doświadczenia wskazują drogę do tego jak efektywne wykorzystanie nowoczesnych technologii może wpływać rozwój tradycyjnych gałęzi gospodarki, w tym przede wszystkim przemysłu – ocenił. Zaznaczył, że najlepszym tego dowodem jest regularne uczestnictwo Polski w organizowanych co roku w Hanowerze targach CEBIT. – Branża IT/ICT rozwija się w naszym kraju bardzo dynamicznie, a współpraca w tym obszarze między Polską i Niemcami ma duże perspektywy – podkreślił wiceminister Bąk.
Do długiej historii stosunków między obydwoma krajami odwołał się również Sekretarz Stanu w Federalnym Ministerstwie Gospodarki i Energetyki, Uwe Beckmeyer, który jest członkiem niemiecko-polskiego towarzystwa w Bremie. Przypomniał on również o przypadającym w 2016 roku jubileuszu 40-letniego partnerstwa pomiędzy Bremą i Gdańskiem. Odniósł się także do niedawno podjętej przez Ministerstwo Gospodarki RP i dynamicznie rozwijającej się współpracy z Bremą w zakresie rozwoju i innowacji.
Źródło: berlin.trade.gov.pl
Fot: berlin.trade.gov.pl