Marek Kuchciński w Berlinie

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Przelicz waluty

Nasze społeczności

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Reklama

Marek Kuchciński w Berlinie
Posted by

Marek Kuchciński w Berlinie

Wizyta marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego w Berlinie

Przełom we wzajemnym dialogu nastąpił za sprawą inicjatyw społecznych oraz kościołów polskich i niemieckich – powiedział marszałek podczas otwarcia w Bundestagu wystawy z okazji 25. rocznicy podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy pt. „Polacy i Niemcy. Historie dialogu”. Dodał także, że memoranda oraz listy biskupów wpisały się na stałe w dzieje polsko- niemieckie. – Dialogu polsko-niemieckiego nie byłoby bez tamtych inicjatyw.

Marszałek Marek Kuchciński przebywał 31 maja w Berlinie na zaproszenie przewodniczącego niemieckiego parlamentu Norberta Lammerta. Podczas oficjalnej wizyty towarzyszyli mu przewodniczący Polsko-Niemieckiej Grupy Szymon Szynkowski vel Sęk oraz jego zastępca Marek Krząkała. Przed otwarciem wystawy marszałek Sejmu odbył z przewodniczącym Bundestagu rozmowę dotyczącą m.in. współpracy międzyparlamentarnej. Podczas swojego wystąpienia Marek Kuchciński zaznaczył odnosząc się do współpracy europejskiej -Polacy i Niemcy mogą nieść odpowiedzialność za ten dialog. Ważne by był on partnerski. – Chcemy żyć w wolnej i solidarnej Europie – powiedział. Dodał także, że pytanie o przyszłość i kształt Europy pozostaje otwartym. – My widzimy Europę jako Europę ojczyzn – podkreślił.

Marszałek Marek Kuchciński spotkał się także z przewodniczącym Bundesratu Stanislawem Tillichem. W rozmowie uczestniczyli też Szymon Szynkowski vel Sęk oraz Marek Krząkała. Podczas spotkania politycy poruszyli kwestie dotyczące m.in. prac legislacyjnych izb, w tym tematu odnawialnych źródeł energii, które miały być przedmiotem obrad dzisiejszego posiedzenia Bundesratu. Marszałek Kuchciński i przewodniczący Tillich rozmawiali też o wspólnych relacjach polsko-niemieckich. Jako jeden z jej dobrych przykładów marszałek wymienił otwarcie dzisiejszej wystawy „Polacy i Niemcy. Historia dialogu”. Jak podkreślił takie inicjatywy wzmacniają wspólny dialog i mogą być przykładem dobrej współpracy także z innymi krajami.

Podczas spotkania poruszono także kwestie związane z projektami infrastrukturalnymi, w tym m.in. nowego połączenia kolejowego na trasie Kijów-Paryż przez Kraków, Wrocław, Drezno, Frankfurt. Wśród poruszonych tematów bieżących znalazł się również problem nielegalnych migracji. Przewodniczący Tillich wspomniał też, że w przyszłym tygodniu we Wrocławiu weźmie udział w otwarciu Dni Kultury Saksońskiej.

Informacja opracowana na podstawie informacji Kancelarii Sejmu.

***

Wystawa „Polacy i Niemcy. Historie dialogu” powstała na podstawie stałej wystawy plenerowej „Odwaga i pojednanie” w Krzyżowej powstałej z okazji 25-lecia Mszy Pojednania. Celem wystawy pokazywanej w Bundestagu jest ukazanie skomplikowanych relacji polsko-niemieckich od wybuchu II wojny światowej po dzień dzisiejszy. Nacisk położono na zaangażowanie niezależnych środowisk (opozycji w PRL i NRD, Kościołów i organizacji chrześcijańskich , środowisk emigracyjnych) w pojednanie między oboma narodami.

Wystawę można oglądać w Bundestagu, po wcześniejszej rejestracji telefonicznej (+49 30 227 38883) lub mailowej (ausstellungen@bundestag.de) do 17 czerwca br. (wstęp bezpłatny).

Opis wystawy jest dostępny na stronie Muzeum Historii Polski pod adresem:
http://muzhp.pl/pl/c/1693/-wystawa-mhp-polacy-i-niemcy-historie-dialogu-w-berlinie

 

Źródło: Ambasada RP w Berlinie (berlin.msz.gov.pl)
Fot: MSZ/A.Raszyk – berlin.msz.gov.pl

2 0 681 01 czerwca, 2016 News, Polityka, Wydarzenia Czerwiec 1, 2016

Dodaj komentarz

Reklama

Pogoda

My na Twitterze

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w niemieckich realiach. Gdy przybyliśmy do Niemiec napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim są Niemcy. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Niemiec. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Niemczech. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.

Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Niemczech

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualneNiemcy.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.