Strona główna » Marek Kuchciński w Berlinie

Marek Kuchciński w Berlinie

dodane przez: Krzysztof B
0 ilość komentarzy

Wizyta marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego w Berlinie

Przełom we wzajemnym dialogu nastąpił za sprawą inicjatyw społecznych oraz kościołów polskich i niemieckich – powiedział marszałek podczas otwarcia w Bundestagu wystawy z okazji 25. rocznicy podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy pt. „Polacy i Niemcy. Historie dialogu”. Dodał także, że memoranda oraz listy biskupów wpisały się na stałe w dzieje polsko- niemieckie. – Dialogu polsko-niemieckiego nie byłoby bez tamtych inicjatyw.

Marszałek Marek Kuchciński przebywał 31 maja w Berlinie na zaproszenie przewodniczącego niemieckiego parlamentu Norberta Lammerta. Podczas oficjalnej wizyty towarzyszyli mu przewodniczący Polsko-Niemieckiej Grupy Szymon Szynkowski vel Sęk oraz jego zastępca Marek Krząkała. Przed otwarciem wystawy marszałek Sejmu odbył z przewodniczącym Bundestagu rozmowę dotyczącą m.in. współpracy międzyparlamentarnej. Podczas swojego wystąpienia Marek Kuchciński zaznaczył odnosząc się do współpracy europejskiej -Polacy i Niemcy mogą nieść odpowiedzialność za ten dialog. Ważne by był on partnerski. – Chcemy żyć w wolnej i solidarnej Europie – powiedział. Dodał także, że pytanie o przyszłość i kształt Europy pozostaje otwartym. – My widzimy Europę jako Europę ojczyzn – podkreślił.

Marszałek Marek Kuchciński spotkał się także z przewodniczącym Bundesratu Stanislawem Tillichem. W rozmowie uczestniczyli też Szymon Szynkowski vel Sęk oraz Marek Krząkała. Podczas spotkania politycy poruszyli kwestie dotyczące m.in. prac legislacyjnych izb, w tym tematu odnawialnych źródeł energii, które miały być przedmiotem obrad dzisiejszego posiedzenia Bundesratu. Marszałek Kuchciński i przewodniczący Tillich rozmawiali też o wspólnych relacjach polsko-niemieckich. Jako jeden z jej dobrych przykładów marszałek wymienił otwarcie dzisiejszej wystawy „Polacy i Niemcy. Historia dialogu”. Jak podkreślił takie inicjatywy wzmacniają wspólny dialog i mogą być przykładem dobrej współpracy także z innymi krajami.

Podczas spotkania poruszono także kwestie związane z projektami infrastrukturalnymi, w tym m.in. nowego połączenia kolejowego na trasie Kijów-Paryż przez Kraków, Wrocław, Drezno, Frankfurt. Wśród poruszonych tematów bieżących znalazł się również problem nielegalnych migracji. Przewodniczący Tillich wspomniał też, że w przyszłym tygodniu we Wrocławiu weźmie udział w otwarciu Dni Kultury Saksońskiej.

Informacja opracowana na podstawie informacji Kancelarii Sejmu.

***

Wystawa „Polacy i Niemcy. Historie dialogu” powstała na podstawie stałej wystawy plenerowej „Odwaga i pojednanie” w Krzyżowej powstałej z okazji 25-lecia Mszy Pojednania. Celem wystawy pokazywanej w Bundestagu jest ukazanie skomplikowanych relacji polsko-niemieckich od wybuchu II wojny światowej po dzień dzisiejszy. Nacisk położono na zaangażowanie niezależnych środowisk (opozycji w PRL i NRD, Kościołów i organizacji chrześcijańskich , środowisk emigracyjnych) w pojednanie między oboma narodami.

Wystawę można oglądać w Bundestagu, po wcześniejszej rejestracji telefonicznej (+49 30 227 38883) lub mailowej (ausstellungen@bundestag.de) do 17 czerwca br. (wstęp bezpłatny).

Opis wystawy jest dostępny na stronie Muzeum Historii Polski pod adresem:
http://muzhp.pl/pl/c/1693/-wystawa-mhp-polacy-i-niemcy-historie-dialogu-w-berlinie

 

Źródło: Ambasada RP w Berlinie (berlin.msz.gov.pl)
Fot: MSZ/A.Raszyk – berlin.msz.gov.pl

Ciekawe wiadomości