Misja balonowa Fokus One

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Przelicz waluty

Nasze społeczności

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Reklama

Misja balonowa Fokus One
Posted by

Misja balonowa Fokus One

Fokus One i Funiversity – kontakt z kosmitami nawiązany!

26 października wystartowała i szczęśliwie powróciła na Ziemię kosmiczna misja balonowa Fokus One. To projekt dwóch gimnazjalistów, 16 i 15 latka, którzy wspólnie zrealizowali go od podstaw. Jako pierwsza w dziejach misja amatorska nagrała film 3D z kosmosu w jakości HD ukazujący Ziemię widzianą z kosmosu. Przy okazji startu misji, drugi balon zabrał… listy od dzieci do Kosmitów.

Para niezwykłych nastolatków, Mateusz Zaremba i Adam Kita, jako prawdopodobnie pierwsi amatorzy na świecie nagrali film 3D w jakości HD rejestrujący lot balonu w kosmos przez atmosferę Ziemi. Sami zrealizowali cały projekt – przygotowali wszystkie szczegóły, zaprojektowali i zbudowali sprzęt, zgromadzili fundusze, zdobyli wymagane zgody i dokumenty, skompletowali urządzenia i przeprowadzili wszystkie testy.

Więcej o starcie balonu: https://www.facebook.com/kosmos3D

Lot

Balon wystartował o gdzinie 10:00. Urządzenia wzniosły się na wysokość 14222 m i w linii prostej przeleciały około 50 km. Lot trwał ponad 2 godziny. Kapsuła była cały czas namierzana za pomocą systemu APRS. Lokalizator przesyłał dane do odbiornika w miejscu startu i od razu pozycja była umieszczana na stronie internetowej aprs.fi. oraz za pomocą rzutnika wyświetlana na ekranie, aby wszyscy mogli śledzić lot.

Lądowanie odbyło się z przygodami, gdyż o godzinie 12.05 balon osiadł… na środku Narwi. “Ostatni sygnał od kapsuły w powietrzu dotarł około 150 m.n.p.m, dokładnie na środku Narwi. Było to gdzieś pomiędzy Różanem i Rząśnikiem. Ekipa ruszyła w tamtą stronę, bojąc się, że sprzęt popłynie razem z nurtem” – opowiada Mateusz Zaremba – “W ostatniej chwili, tuż przed zakrętem rzeki, udało się zlokalizować dryfującą kapsułę”. Chłopcy ścigali ją biegnąc wzdłuż rzeki. Następnie przesłali lokalizację drugiej grupie poszukiwawczej z Pułtuska. Nie było łatwo, gdyż kapsuła znajdowała się 2,5-3 m od brzegu, ale w końcu udało się ją szczęśliwie wyłowić.

List do Kosmitów

Mateusza i Adama w projekcie Fokus One wspiera Funiversity, firma zajmująca się nauką przez zabawę. Przy okazji startu misji przygotowała akcję “List do Kosmitów” – wysłała w kosmos drugi balon, z zebranymi wśród dzieci tekstami, rysunkami, zdjęciami i filmami. „To jest istota naszego podejścia do edukacji. Wykorzystywać każdą okazję, by zaszczepić w dzieciach bakcyla ciekawości i chęć poznawania otaczającego je świata” – mówi Jarek Wasilewski, pasjonat nauki przez zabawę, właściciel Funiversity i autor bloga jarekwasilewski.blog.pl poświęconego temu tematowi. „Łatwo namówimy je do napisania listu do kosmitów, bo to ciekawe – szczególnie, że dostaną odpowiedź! Wtedy z pewnością obejrzą start misji kosmicznej, za chwilę chętniej poznają kolejne zagadki kosmosu, a może dzięki temu za 15-20 lat zostaną wspaniałymi astronomami lub fizykami?”.

Funiversity zorganizowało też dla ponad setki obecnych na imprezie dzieci wiele atrakcji naukowych. Mogły odwiedzić prawdziwe planetarium i obejrzeć w nim film „Podróż na księżyc” w 3D bez konieczności zakładania specjalnych okularów, wziąć udział w warsztatach na temat suchego lodu, zagadek atmosferycznych czy obejrzeć pokazy niemagicznych (bo naukowych) sztuczek wyglądających na wyczyny najprawdziwszych iluzjonistów.

Więcej o akcji „List do Kosmitów”: http://jarekwasilewski.blog.pl/2014/10/20/list-do-kosmitow/

Materiały ilustracyjne w wysokiej rozdzielczości:

Film ze startu misji Fokus One i film z kosmosu
https://www.dropbox.com/s/o8ulqw4579rx9gy/FOKUS%20ONE%20KOSMOS.wmv?dl=0

 

Film ze startu balonu z Listami do Kosmitów
https://www.dropbox.com/s/wwtde9ipbvnoxuh/Listy%20do%20Kosmitow.mp4?dl=0

Zdjęcia ze startu misji Fokus One
https://www.dropbox.com/sh/xhf0yq28ywrpnr4/AABZvZtX2-aFbh4TC4jpVV0Ba?dl=0

Zdjęcia z towarzyszącej Fokus One imprezy dla dzieci i wysłania balonu z listami do kosmitów
https://www.dropbox.com/sh/l6pstzqs3rio2nl/AABf4FpJth283wLTradzTC4ma?dl=0

Listy do kosmitów przygotowane przez dzieci
https://www.dropbox.com/sh/6xdxxdzk9jrq713/AAB-e2ARMmjO6zjioeeZXgjLa?dl=0

Źródło: materiały pochodzą ze strony: infowire.pl
fot: freeimages.com

3 0 990 03 listopada, 2014 Biznes, News Listopad 3, 2014

Dodaj komentarz

Reklama

Pogoda

My na Twitterze

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w niemieckich realiach. Gdy przybyliśmy do Niemiec napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim są Niemcy. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Niemiec. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Niemczech. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.

Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Niemczech

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualneNiemcy.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.