Strona główna » Nagroda Polsko-Niemiecka wręczona w Berlinie

Nagroda Polsko-Niemiecka wręczona w Berlinie

dodane przez: Agnieszka L
0 ilość komentarzy

Tegoroczne Forum Polsko-Niemieckie odbyło się pod hasłem „Przyszłość europejskiej polityki wschodniej”. Otworzyli je szefowie MSZ Polski i Niemiec.

 

– Forum jest symbolicznym pomostem pomiędzy naszymi krajami. Pokazujemy młodemu pokoleniu, jak dobra może być nasza współpraca w polityce międzynarodowej – podkreślił minister Grzegorz Schetyna w Berlinie, gdzie uczestniczył w Forum Polsko-Niemieckim. Podczas wizyty rozmawiał z szefem dyplomacji Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem, a także spotkał się z Polonią.

Tegoroczne Forum Polsko-Niemieckie odbyło się pod hasłem „Przyszłość europejskiej polityki wschodniej”. Otworzyli je szefowie MSZ Polski i Niemiec. – Jestem przekonany, że każda inicjatywa w Unii Europejskiej, jeśli zyska wspólne poparcie Niemiec i Polski, ma większe szanse na realizację – stwierdził Frank-Walter Steinmeier. – Otwarcie rozmawiamy także o tym, co nas dzieli i dzięki temu wspólnie znajdujemy rozwiązania – powiedział minister Grzegorz Schetyna.

Organizatorem odbywającego się po raz 17. Forum jest Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, przy współpracy Ministerstw Spraw Zagranicznych obu państw. W trakcie imprezy ministrowie wręczyli Nagrodę Polsko-Niemiecką. W tym roku została przyznana Międzynarodowemu Domowi Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu oraz Centrum Edukacji i Spotkań w Trebnitz.

Ministrowie Schetyna i Steinmeier rozmawiali także o konflikcie ukraińsko-rosyjskim, realizacji postanowień ze szczytu NATO w Newport, Europejskiej Polityce Sąsiedztwa oraz polityce dwustronnej. – Polska i Niemcy tak samo oceniają sytuację na Ukrainie, w tym także kwestię sankcji wobec Rosji – stwierdził minister Schetyna. Przypomniał o interwencji ministrów spraw zagranicznych Trójkąta Weimarskiego w lutym br. na Ukrainie: – To była najskuteczniejsza interwencja polityków zagranicznych w Kijowie, dzięki niej przeszliśmy do następnego etapu. Szef niemieckiej dyplomacji dodał natomiast: – Nasze kraje mogą nieść odpowiedzialność za Europę.

Podczas pobytu w Berlinie minister Schetyna spotkał się też z przedstawicielami organizacji i środowisk polonijnych. Rozmowa dotyczyła stanu realizacji postanowień Okrągłego Stołu o sytuacji Polonii i Polaków w Niemczech oraz mniejszości niemieckiej w Polsce.

Marcin Wojciechowski

Rzecznik Prasowy MSZ

Forum Polsko-Niemieckie

Forum Polsko-Niemieckie zostało powołane w 1976 r., na podstawie „Wspólnego Oświadczenia o rozwoju stosunków pomiędzy Rzeczpospolitą Ludową a Republiką Federalną Niemiec”. Stanowi płaszczyznę dialogu elit politycznych i społecznych. W cyklicznie odbywających się spotkaniach uczestniczą osobistości życia politycznego, gospodarczego i społecznego z obu krajów. Poprzednia edycja Forum odbyła się 29 listopada 2012 r. w Warszawie. Była poświęcona polityce energetycznej.

Nagroda Polsko-Niemiecka

Nagrodę Polsko-Niemiecką ustanowiły rządy Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Federalnej Niemiec na mocy artykułu 35 Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 17 czerwca 1991 roku. Wręczana jest od 1993 r., a jej celem jest uhonorowanie wybitnych osobistości oraz instytucji szczególnie zasłużonych dla stosunków polsko-niemieckich. Laureatów wyłania Komitet Nagrody, w którym zasiada po pięciu członków ze strony polskiej i niemieckiej, powołanych przez Ministrów Spraw Zagranicznych na 5-letnią kadencję.

Poprzedni laureaci:

1993 – Tadeusz Mazowiecki i Willy Brandt (pośmiertnie)

1994 – Stanisław Stomma i Marion Dönhoff

1995 – Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie nad Odrą oraz Collegium Polonicum w Słubicach

1996 – Polsko-Niemieckie Stowarzyszenie Naukowo-Kulturalne i Stowarzyszenie Wspierające Pobyty Naukowe Studentów Polskich w Niemczech

1997 – Polsko-Niemiecki Klub Dziennikarzy „Pod Stereo-Typami”

1998 – „Tygodnik Powszechny” i Towarzystwo im. Anny Morawskiej z Magdeburga

1999 – Krzysztof Skubiszewski i Hans-Dietrich Genscher

2000 – Dzieło im. Maksymiliana Kolbego i Polsko-Niemieckie Towarzystwo Zdrowia Psychicznego (1998 r.)

2001 – Fundacja Św. Jadwigi oraz Towarzystwo Niemiecko-Polskie w Saksonii oraz Nagroda Specjalna dla Andrzeja Szczypiorskiego (pośmiertnie)

2002 – Polsko-Niemiecka Komisja Podręcznikowa

2003 – Robert Traba, przewodniczący Wspólnoty Kulturowej „Borussia” i Hans Koschnick, były burmistrz Bremy

2004 – prof. Anna Wolff-Powęska i kierowany przez nią w latach 1990-2004 zespół Instytutu Zachodniego w Poznaniu oraz prof. Klaus Ziemer i kierowany przez niego w latach 1998-2004 zespół Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie

2005 – abp Alfons Nossol, biskup opolski

2008 – Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego i „Akcja Znak Pokuty – Służba dla Pokoju” (Aktion Sühnezeichen Friedensdienste e.V.)

2009 – Małgorzata Łukasiewicz i Karl Dedecius oraz Nagroda Specjalna: były Prezydent RP Lech Wałęsa i były Prezydent RFN Richard von Weizsäcker

2010 – prof. dr hab. Jerzy Buzek, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego i dr Hans-Gert Pöttering, przewodniczący Fundacji Konrada Adenauera, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego

2011 – Miasto Wrocław i polsko-niemieckie Gimnazjum w Loeknitz

2013 – Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie i Albrecht Lemp

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony berlin.msz.gov.pl
Fot: berlin.msz.gov.pl

Ciekawe wiadomości