Strona główna » Nastroje w niemieckiej gospodarce – monachijski instytut ifo

Nastroje w niemieckiej gospodarce – monachijski instytut ifo

dodane przez: Agnieszka L
0 ilość komentarzy

Dobre nastroje w niemieckiej gospodarce (Ifo-Index)

 

Indeks klimatu gospodarczego renomowanego instytutu monachijskiego ifo dla niemieckiej gospodarki wzrósł z poziomu 108,2 w październiku br. do 109,0 punktów w listopadzie br. Analitycy oczekiwali pogorszenia tego wskaźnika.

Po raz pierwszy od 50 lat USA stały się głównym kierunkiem niemieckiego eksportu wypierając Francję. Wartość eksportu do USA wyniosła w pierwszej połowie 2015 r. 56 mld EUR, co oznacza wzrost o 24%. Intensyfikacji eksportu na ten rynek służy słabe euro oraz dobre perspektywy rozwoju amerykańskiej gospodarki, w tym zapotrzebowanie na dobra inwestycyjne. Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) przewiduje na 2015 rok wzrost produktu krajowego brutto USA o 2,5%, a na rok 2016 na poziomie 3,0%.

Po latach kryzysu witalność odzyskuje strefa euro, gdzie również odnotowuje się większy popyt na towary „Made in Germany”. W pierwszym półroczu sprzedano na ten rynek towary o wartości 220 mld EUR (wzrost o 5%). Wśród krajów strefy euro największą dynamikę niemieckiego eksportu odnotowano do Hiszpanii, dokąd wyeksportowano w pierwszym półroczu 2015 r. towary o wartości 19,5 mld EUR, co oznacza wzrost o 11%.

Czynnikami wzrostu niemieckiej gospodarki pozostają m.in. utrzymujący się wewnętrzny popyt konsumpcyjny oraz poziom inwestycji związany z przezwyciężeniem fali imigracyjnej.

Optymizm udziela się również branży motoryzacyjnej pomimo skandalu w koncernie samochodowym Volkswagen związanym z zaniżaniem emisji spalin.

Mniej optymistycznie rysuje się perspektywa rozwoju w handlu detalicznym, gdzie w najbliższych 6 m-cach należy oczekiwać spadku obrotów.

Więcej informacji:

http://www.handelsblatt.com/politik/konjunktur/nachrichten/ifo-index-steigt-ueberraschend-gute-stimmung-in-der-wirtschaft/12632168.html?nlayer=News_1985586

Źródło: germany.trade.gov.pl
Fot: freeimages.com

Ciekawe wiadomości