Strona główna » Niechciane e-maile w Niemczech

Niechciane e-maile w Niemczech

dodane przez: Agnieszka L
0 ilość komentarzy

Spam we wrześniu – wirus Ebola w niechcianych e-mailach

Autorem artykułu jest Kaspersky Lab Polska

Eksperci z Kaspersky Lab przyjrzeli się ewolucji spamu we wrześniu 2014 r. W badanym miesiącu spamerzy tworzyli nowe, dostosowane do aktualnych wydarzeń, wersje starego oszustwa znanego jako list nigeryjski – tym razem żerując na zagrożeniu ze strony wirusa Ebola. Łączny udział spamu w globalnym ruchu pocztowym wyniósł we wrześniu 66, 5.

Przykładem oszustwa wykorzystującego wydarzenia związane z wirusem Ebola jest e-mail pochodzący rzekomo od bogatej kobiety z Liberii umierającej na tę chorobę. Wiadomość zawierała długą opowieść o dzieciach kobiety, które straciły życie na skutek infekcji tym wirusem, oraz o miejscowym centrum medycznym, które odmówiło udzielenia pomocy. Kobieta chce przekazać ponad 1, 5 miliona dolarów osobie, która przeleje te pieniądze odpowiedniej organizacji charytatywnej.

Autorzy innej oszukańczej wiadomości, którzy przedstawiali się jako pracownicy Światowej Organizacji Zdrowia, zastosowali nietypową taktykę zwrócenia uwagi użytkowników czytelnik został zaproszony na konferencję, na której będzie omawiany problem wirusa Ebola wraz z innymi kwestiami medycznymi. Odbiorcy e-maila proponowano również pracę z rocznym wynagrodzeniem 350 000 euro oraz dodatkiem w postaci samochodu – na stanowisku przedstawiciela Wielkiej Brytanii w Światowej Organizacji Zdrowia.

Jedną z najbardziej nietypowych wysyłek odnotowanych przez ekspertów z Kaspersky Lab we wrześniu były wiadomości spamowe, których cel stanowili kolekcjonerzy. Anglojęzycznym użytkownikom oferowano bezpłatną broszurkę na temat brytyjskich medali z okresu pierwszej wojny światowej. Wiadomości z tą hojną propozycją pochodziły rzekomo od SSAFA, organizacji charytatywnej wspomagającej brytyjskich weteranów wojennych oraz ich rodziny.

Spam w liczbach

Z analizy Kaspersky Lab wynika, że łączny odsetek spamu we wrześniowym ruchu e-mail wynosił średnio 66, 5% – o 0, 7 punktu procentowego mniej niż w sierpniu. Phishing finansowy stanowił 36, 97%, co stanowi wzrost o 1, 7% w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Do krajów o największej liczbie wysyłanych wiadomości spamowych należały Stany Zjednoczone (12%), Wietnam (9, 3%) oraz Rosja (5, 8%), podczas gdy Niemcy były państwem o największej liczbie wykryć szkodliwego oprogramowania w niechcianych
e-mailach (9, 11%). Na dalszych pozycjach uplasowała się Wielka Brytania (8, 45%) oraz Stany Zjednoczone (8, 26%).

Spamerzy zwykle próbują wykorzystywać gorące wiadomości oraz aktualne wydarzenia. Rzadko marnują okazję żerowania na głośnych wydarzeniach w celu przyciągnięcia uwagi użytkowników oraz przekonania ich o autentyczności swoich e-maili. Nie dziwi zatem fakt, że po tym, jak w lipcu pojawiły się pierwsze doniesienia dotyczące wirusa Ebola, już we wrześniu zaczęliśmy odnotowywać związane z tym tematem masowe wysyłki, które wykorzystywały to aktualne zagrożenie w celu oszukania użytkowników i wyłudzenia od nich pieniędzy powiedziała Tatiana Szczerbakowa, starszy analityk spamu w Kaspersky Lab.

Pełny raport poświęcony wrześniowemu spamowi pojawi się już wkrótce w serwisie SecureList.pl prowadzonym przez Kaspersky Lab.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie http://www.kaspersky.pl/news.

Piotr Kupczyk
Dyrektor biura komunikacji z mediami, Kaspersky Lab Polska
E-mail: piotr.kup czyk@kaspersky.pl
Tel. 34 390 94 00

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

fot: freeimages.com

Ciekawe wiadomości