Strona główna » Niemcy – światowy lider produkcji energii wiatrowej

Niemcy – światowy lider produkcji energii wiatrowej

dodane przez: Krzysztof B
0 ilość komentarzy

Energetyka wiatrowa – korzyści i… wady?

 

Pozyskiwanie energii z wiatru nie jest żadną nowością – już 4000 lat temu Babilończycy pompowali wodę i nawadniali pola przy pomocy wiatraków.

Zainteresowanie energią wiatru do produkcji prądu zrodziło się pod koniec XIX, po czym gwałtownie wzrosło w 1973 roku, w następstwie kryzysu energetycznego. Od tamtego czasu na całym świecie funkcjonuje już kilkadziesiąt tysięcy turbin wiatrowych, a energetyka wiatrowa jest jedną z najprężniej rozwijających się gałęzi przemysłu.

Energia wiatru jest odnawialnym źródłem energii (OZE), tj. niewyczerpalnym i niezanieczyszczającym środowiska. Do jej wytworzenia nie jest wymagane użycie jakiegokolwiek paliwa – z wyjątkiem etapu związanego z samym wyprodukowaniem elektrowni. Stanowi ekologicznie czyste źródło energii – eliminuje takie produkty pośrednie, jak dwutlenek węgla, tlenek siarki, tlenki azotu, pyły, odpady stałe i gazowe. W konsekwencji nie występuje degradacja i zanieczyszczenie środowiska naturalnego, degradacja terenu czy też spadek poziomu wód podziemnych, jak to ma miejsce w przypadku konwencjonalnych sposobów pozyskiwania energii.

Wykorzystanie energii wiatru do produkcji energii elektrycznej pozwala na osiągnięcie korzyści nie tylko ekologicznych, ale również społecznych i gospodarczych.

Podstawowe korzyści wynikające z zastosowania energetyki wiatrowej:

brak skażenia gleby i wód gruntowych
energetyka wiatrowa stanowi OZE – niewyczerpalne i odnawialne źródło energii
generuje tanią i pewną energię,
nie jest szkodliwa dla krajowych systemów energetycznych
powoduje najmniejszy wpływ na ekosystemy spośród znanych technologii
poprawa jakości klimatu zajmuje niewielki obszar – elektrownie wiatrowe dobrze współgrają z rolnictwem
kreuje wzrost gospodarczy
umożliwia szybką instalacje dużych mocy wytwórczych itd.

Światowym liderem produkcji energii wiatrowej są Niemcy, gdzie odbywa się ok. 40% produkcji w skali światowej – wynik ten świadczy o tym, iż odnawialne źródła energii mogą bez przerwy pokrywać niemalże cały popyt na energię elektryczną.

W Polsce energetyka wiatrowa znajduje się wciąż w powijakach – charakteryzuje nas najniższy w Europie poziom nasycenia elektrowniami wiatrowymi. Jednakże podjęte przez Polskę zobowiązania dotyczące zwiększenia wykorzystania energii odnawialnej (zapisy Traktatu Akcesyjnego oraz unijnych dyrektyw) skłaniają polski rząd do działań na rzecz wsparcia rozwoju „zielonych” technologii wytwarzania energii.

Wady elektrowni wiatrowej – czy aby na pewno..?

Krytyka wymierzona w elektrownie wiatrowe dotyczy głównie ich negatywnego wpływu na otoczenie, tj. na ludzi, ptaki i krajobraz. Obawy dotyczą hałasu emitowanego przez turbiny wiatrowe, niekorzystnie wpływającego na psychikę człowieka, niebezpieczeństwa stwarzanego dla ptaków, czy też wreszcie ujemnego wpływu na krajobraz.

Rozpatrując problem szczegółowo warto wiedzieć, że:

Producenci turbin wiatrowych posiadają cały szereg wytycznych i norm, ściśle określających poziom hałasu, który dana turbina może emitować, co więcej, wiatraki powinny być umieszczane w wyznaczonej strefie ochronnej (np. W Danii wynosi ona 1000 m) – w odpowiedniej odległości od zabudowań.

Widok rozległej farmy wiatrowej na horyzoncie oznacza bezpieczną energię dla milionów ludzi, bez konieczności uśmiercania milionów innych istot zasiedlających naszą Planetę.

W wielu krajach europejskich turbiny wiatrowe wykorzystywane są jako centra informacji ekologicznej, do których przyjeżdżają dzieci i młodzież – takie rozwiązanie doskonale spełnia funkcję edukacyjną.

W kwestii niebezpieczeństwa dla ptaków stwarzanego przez farmy wiatrowe zdania naukowców są wciąż podzielone. Aby choć częściowo zminimalizować ten problem budowę elektrowni często planuje się z uwzględnieniem tras przelotu migrujących ptaków.

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony eko-samorzadowiec.pl
Fot: freeimages.com

Ciekawe wiadomości