ABC segregacji odpadów Większość towarów, które kupujemy w sklepach, jest wykonana z tworzyw, które możemy ponownie wykorzystać. Posegregowane odpady stają się wartościowym surowcem. Odzyskiwanie cennych surowców Prawidłowa segregacja odpadów komunalnych…
Ekologia
Targi Grüne Woche w Berlinie
Polska na 82-gich targach „Grüne Woche” w Berlinie 20 stycznia rozpoczęła się 82-ga edycja międzynarodowych targów rolno-spożywczych „Grüne Woche”, które są największymi targami konsumenckimi na świecie. Polska po raz 31-szy…
Niemcy – światowy lider produkcji energii wiatrowej
Energetyka wiatrowa – korzyści i… wady? Pozyskiwanie energii z wiatru nie jest żadną nowością – już 4000 lat temu Babilończycy pompowali wodę i nawadniali pola przy pomocy wiatraków. Zainteresowanie…
Jaki kolektor słoneczny wybrać
Płaski czy próżniowy: który kolektor słoneczny opłaca się wybrać bardziej? – raport ekooszczedni.pl Coraz więcej z nas korzysta z odnawialnych źródeł energii. Uświadamiamy sobie, że nie tylko chronimy w ten…
Pellet – czy warto inwestować?
Czy warto inwestować w pellet? Produkcja odnawialnej energii na przestrzeni ostatnich czterech lat wzrosła dwunastokrotnie, już 12 proc. rynku jest zasilane ekologicznie. Polski wzrost bazuje głównie na bogactwach naturalnych, w…
Jakie problemy mają niemieccy rolnicy
Problemy niemieckich rolników Suche lato, wprowadzenie płacy minimalnej i spadek cen – to według Niemieckiego Związku Rolników (DBV) ogromne zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania wielu gospodarstw w kraju. Z powodu…
W Niemczech powstaje około 20 tysięcy gotowych domów rocznie
Gotowe domy wciąż mało popularne w Polsce. Rocznie powstaje ich ok. 2,5–3 tys. W Niemczech powstaje około 20 tys. gotowych domów rocznie. W Polsce tego typu konstrukcji stawia się…
Polacy o klimacie: winny człowiek
Polacy na temat zmian klimatu: winny człowiek Działalność człowieka ma realny wpływ na zmianę klimatu – takiego zdania jest 61% Polaków, którzy wzięli udział w europejskim badaniu przeprowadzonym na…
Czy Polacy inwestują w zielone budynki
W ostatnim roku prawie podwoiła się liczba zielonych budynków. Energooszczędne są nie tylko biura, lecz także sklepy i magazyny Na rynku biurowym zielone budynki stają się powoli standardem. W ostatnim…
Jak edukować ekologicznie Polaków
Jak edukować ekologicznie i jakie tematy promować w konkursach na dofinansowanie działań edukacyjnych – o tym dyskutowano podczas Forum „Ekologia – Edukacja – Ekoinnowacje”. Spotkanie odbyło się 11 marca…
170 tysięcy samochodów koncernu Volkswagen w Polsce może mieć zmanipulowany poziom emisji spalin
W styczniu ma ruszyć akcja serwisowa w Volkswagenie. Działania naprawcze mogą nie wyeliminować roszczeń konsumentów System manipulujący poziomem emisji spalin może się znajdować nawet w 170 tys. samochodów koncernu…
Wciąż rośnie zainteresowanie Polaków tematem odnawialnych źródeł energii
Odnawialne źródła energii. Kiedy to się nam realnie opłaci? Eksperci: gdy zadbamy o szczelniejsze budynki Rekordowe upały to nie jedyny gorący temat, jaki przyniosło nam tegoroczne lato. Ponieważ sezon…
System komputerowy ostrzegania dla Bałtyku
System wczesnego ostrzegania dla Bałtyku Zakwity glonów, nagłe ochłodzenie morskiej wody, nieoczekiwane zmiany pogody – te i inne zdarzenia związane z klimatem lub działalnością człowieka mogą wpłynąć nie tylko…
Czy Unia Europejska może być prekursorem nowego globalnego reżimu klimatycznego – konferencja
W Trójkącie Weimarskim nt. polityki klimatycznej i perspektyw szczytu COP 21 w Paryżu Ambasada RP w Berlinie wspólnie z Ambasadą Francji oraz Fundacją BMW im. H. Quandta zorganizowała 27.10.…
Polak wynalazł kolektor membranowy
Ciepło ze ścieków i chłód w zapasie na lato Pozwala odzyskiwać ciepło z wody, którą zużyliśmy właśnie do kąpieli. Może też akumulować chłód z lodu, który powstał podczas korzystania…
Polacy zaczęli dbać o czystość w Tatrach
Coraz mniej śmieci w Tatrach Podczas akcji Czyste Tatry wolontariusze akcji wyruszą na tatrzańskie szlaki, żeby oczyścić je ze śmieci i zachęcić do współpracy turystów w ramach ekologicznej edukacji. Akcja…
Polacy postawili na relaks na miejskich i nadmorskich plażach
Bosa stopą na polskich plażach! Na każdego, kto do nas dołączy, czeka świetna zabawa w promieniach słońca oraz okazja do uprzątnięcia ulubionych plaż. Daj dobry przykład innym i pomóż…
Energetyka atomowa w Niemczech i w Polsce
Polscy i niemieccy naukowcy o energetyce atomowe Nie należy pokładać zbyt dużych nadziei w energetyce atomowej; powinna być uzupełnieniem – twierdzi prof. Marek Górski z Uniwersytetu Szczecińskiego. To jeden z…
Niemcy uczą się sztuki bartnictwa
Polacy będą uczyć Niemców sztuki bartnictwa, dawnej techniki pszczelarstwa leśnego. Projekt na rzecz przywracania tego tradycyjnego zajęcia, które zniknęło z Europy, zainicjowała organizacja ekologiczna WWF Polska. Jej przedstawiciel i…
Łańcuch Ludzi STOP Odkrywce
23 sierpnia między przygranicznymi miejscowościami Grabice (Polska) i Kerkwitz (Niemcy) tysiące osób utworzyło ośmiokilometrowy łańcuch ludzi w ramach akcji Łańcuch Ludzi STOP Odkrywce. W ten sposób przedstawiciele blisko 30 krajów…
Rozwój, zagrożenia i potrzeby rynku drewna liściastego
O możliwościach rozwoju, zagrożeniach i potrzebach rynku drewna liściastego na terenie gdańskiej RDLP dyskutowali 3 i 4 lutego w Rzucewie Koło Pucka leśnicy z miejscowymi drzewiarzami i przedstawicielami zakładów usług…