Zawieszenie działalności gospodarczej Zawieszenie działalności gospodarczej oznacza czasową przerwę w funkcjonowaniu firmy. Zawiesić działalność gospodarczą można z dowolnego powodu – przyczyną mogą być problemy finansowe czy prywatne plany przedsiębiorcy. Firmy,…
Prawo
Karta pobytu w Polsce – wydanie kolejnej karty
Wydanie kolejnej karty pobytu KOLEJNA KARTA POBYTU DLA CUDZOZIEMCÓW PRZEBYWAJĄCYCH W POLSCE NA PODSTAWIE ZEZWOLENIA NA POBYT STAŁY, ZEZWOLENIA NA POBYT REZYDENTA DŁUGOTERMINOWEGO UE, ZGODY NA POBYT ZE WZGLĘDÓW HUMANITARNYCH…
Dzień Otwarty Notariatu w Berlinie
Dzień otwarty polskiego notariatu Uprzejmie zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w akcji informacyjnej z zakresu prawa pod nazwą Dzień Otwarty Notariatu – polecamy indywidualne i nieodpłatne spotkania z notariuszami polskimi.…
Bezpłatne poradnictwo prawne dla Polaków w Niemczech
Bezpłatne poradnictwo prawne w języku polskim w Darmstadt i Emmerich am Rhein Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Kolonii informuje, iż we współpracy z polskojęzycznymi prawnikami w Niemczech organizuje cykl indywidualnych…
Prawo do nieruchomości w Polsce
Prawo własności Prawo własności do nieruchomości pozwala rozporządzać nią zgodnie z prawem i normami zwyczajowymi. Właściciel może czerpać pożytki i inne dochody z rzeczy, które posiada. Wyodrębnienie prawa własności…
Akty prawne dotyczące uznawania wykształcenia
Akty prawne dotyczące uznawania wykształcenia – umowy międzynarodowe Dokumenty o wykształceniu mogą zostać uznane w Polsce na podstawie umów międzynarodowych lub – w przypadku ich braku – na podstawie…
Niemiecki anglik u Polaka w garażu
Niemiecki anglik w polskim garażu 15 sierpnia 2015 roku weszło w życie rozporządzenie, które pozwala na rejestrację w Polsce samochodów mających kierownicę po prawej stronie. Czy na skutek zmiany…
Rodzaje szkół w Polsce
Rodzaje szkół w Polsce. Jaki system edukacji obowiązuje w Polsce? Polski system edukacji podzielony jest na następujące etapy: przedszkole (dla dzieci w wieku 3–5/6 lat); szkoła podstawowa (6 klas;…
Przepisy celne w Niemczech
Przepisy celne w Niemczech – co warto wiedzieć przed przyjazdem Przepisy celne w Niemczech jasno określają ilości towarów jakie można wwieźć na teren kraju. W przypadku wyrobów alkoholowych dozwolone…
In vitro nie dla Polek singielek
In vitro nie dla singielek Samotne kobiety, które z myślą o ciąży zamroziły w klinikach zarodki lub komórki jajowe będą musiały je wykorzystać przed końcem października. 1 listopada wejdzie…
Wspólna polityka azylowa Unii Europejskiej
Wspólna polityka azylowa UE Pod patronatem Ambasady Polskiej w Berlinie, Fundacji BMW i Instytutu Francuskiego w Niemczech 7 lipca w Magdeburgu odbył się panel dyskusyjny dotyczący wspólnej polityki azylowej Unii…
Skarga konstytucyjna na ustawę MiLoG
Federalny Sąd Konstytucyjny nie przyjął skargi konstytucyjnej na ustawę MiLoG W dniu 25 czerwca br. oraz ogłoszeniem decyzji 1 lipca br., Federalny Sąd Konstytucyjny nie przyjął do rozpatrzenia skargi konstytucyjnej na…
Świadczenia usług w Unii Europejskiej – aspekty prawne
Świadczenie usług w innym państwie członkowskim UE. Podstawowe aspekty prawne Transgraniczne świadczenie usług ma miejsce, gdy: • usługodawca przemieszcza się do innego państwa, aby wykonać usługę (np. polskie przedsiębiorstwo…
Prawo gospodarcze w Niemczech – zmiany od 1.01.2015r.
Informacja o zmianach w zakresie prawa gospodarczego obowiązujących w Niemczech od 1.01.2015r. – ważne dla eksporterów, firm usługowych oraz prowadzących samodzielną działalność gospodarczą 1. Dostawy towarów i działalność usługowa:…
Dokumenty po zakończeniu pracy w Niemczech
Jeśli zakończyłeś pracę w Niemczech i planujesz powrót do Polski, skompletuj wszystkie dokumenty, m.in. świadectwa pracy, które poświadczą okresy zatrudnienia i ubezpieczenia, oraz przetłumacz je na język polski. Jeśli byłeś…