Niemiecki turbiny wiatrowe

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Przelicz waluty

Nasze społeczności

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Reklama

Niemiecki turbiny wiatrowe
Posted by

Niemiecki turbiny wiatrowe

Polski nietoperz kontra niemiecka turbina

 

Duża część nietoperzy, jakie giną w Niemczech po spotkaniu z turbinami wiatrowymi, to zwierzęta migrujące z Polski i innych krajów naszego regionu – informują niemieccy naukowcy w “PLOS ONE”.
W kraju naszych zachodnich sąsiadów turbiny wiatrowe stanowią ważny element polityki rozwoju systemu energii odnawialnej. Technologia pozwalająca korzystać z energii wiatru jest już dość zaawansowana, a zasoby wiatru – praktycznie niewyczerpane. W niektórych częściach Austrii oraz na północy Niemiec wiatraki to stały element krajobrazu.

Przeciwnicy farm wiatrowych krytykują ich estetykę i problem związany z przekazywaniem energii do mniej wietrznych części kraju. Zwracają też uwagę na zagrożenie, jakie łopatki rotorów stanowią dla ptaków i nietoperzy.

Szacuje się, że co roku w samych Niemczech ryzyko śmierci w kolizji z turbinami dotyczy ok. 300 tys. nietoperzy. Zdaniem ekologów zagrożenie to byłoby mniejsze, gdyby systemy wyłączać w nocy, w godzinach największej aktywności nietoperzy.

Naukowcy z Leibniz – Institut fur Zoo – und Wildtierforschung (IZW) ustalali ostatnio, skąd pochodzą borowce wielkie – migrujące nietoperze, padające często ofiarą turbin we wschodnich landach. Jak się okazało, niemal jedna trzecia badanych nietoperzy to nie zwierzęta lokalne, tylko osobniki migrujące z północnego wschodu: Polski, Państw Bałtyckich, Rosji i Białorusi.

Niemcy leżą dokładnie pośrodku trasy migracji nietoperzy, przelatujących na jesieni z Europy północno wschodniej w jej cieplejsze części, np. na południe Niemiec, do Szwajcarii czy Francji.

Straty po kolizji z turbinami są dla tych populacji tym bardziej dramatyczne, że nie każdy sezon rozrodczy na wschodzie, z powodu surowego klimatu, kończy się sukcesem. Jeśli nietoperze giną masowo również wskutek zderzeń z wiatrakami, może to osłabić populacje z Europy północno wschodniej, stanowiące rezerwuar całego gatunku. Tym bardziej, że w wiatrakach ginie zaskakująco dużo samic i nietoperzy młodych – zaznaczają autorzy badania.

“Niemcy są odpowiedzialni nie tylko za ochronę nietoperzy miejscowych, ale też ich migrujących krewnych z innych krajów – dlatego, że znajdują się pośrodku tej trasy” – podkreśla zajmujący się nietoperzami Christian Voigt z IZW w Berlinie.

Metody, jakimi naukowcy określali pochodzenie nietoperzy, zaczerpnięto z kryminalistyki. Kiedy śledczy mają do czynienia z niezidentyfikowanym ciałem, badają włosy pod kątem proporcji różnych izotopów wodoru, obecnych w keratynie (białku włosów). To pozwala ustalić, skąd pochodzi nieboszczyk, gdyż proporcja izotopów koreluje ze skalą opadów i średnimi temperaturami w danej okolicy.

Deszczówka dostaje się do organizmów ludzi i zwierząt – jest wypijana lub zjadana w tkankach roślin, które tę wodę wcześniej pobrały z gleby. Wtedy izotopy pierwiastków (oczywiście w proporcjach charakterystycznych dla danej okolicy) zostają związane w tkankach. Keratyna jest białkiem nieaktywnym biologicznie (proporcja izotopów pozostaje niezmieniona przez wiele miesięcy), stanowi więc geograficzną wizytówkę badanego osobnika. Wskazuje miejsce, z którego człowiek lub zwierzę pochodzi.

Dzięki takiej metodzie naukowcy określali pochodzenie nietoperzy bez potrzeby ich wcześniejszego obrączkowania (najczęstszej metody stosowanej w badaniach zwierzęcych migracji).

Niemieccy badacze przypominają też sugestie, że turbiny wiatrowe mogą przyciągać nietoperze. W sezonie godowym, który przypada na jesień, nietoperze gromadzą się licznie w różnych charakterystycznych punktach krajobrazu, np. przy wysokich skałach, wieżach kościelnych, czy właśnie turbinach, gdzie ryzykują zderzenie z łopatkami.

Voigt zauważa, że potrzeba ochrony nietoperzy i potrzeba produkcji energii ze źródeł odnawialnych pozostają w konflikcie. Jednocześnie zwraca uwagę, że na swoje szczęście nietoperze nie przepadają za silnym wiatrem. Praktycznie nie latają, gdy prędkość wiatru przekracza 6-8 m/s. Przy takiej prędkości turbiny dopiero zaczynają wydajną pracę. Gdyby włączać je tylko przy tak silnym wietrze, można by było uniknąć większości kolizji, z korzyścią dla nietoperzy i bez strat dla producentów zielonej energii – sugeruje ekspert.

Szczegóły na stronie internetowej.

 

Źródło: PAP – Nauka w Polsce / www.naukawpolsce.pap.pl

Fot: freeimages.com

2 0 937 01 września, 2014 Ciekawostki, News Wrzesień 1, 2014

Dodaj komentarz

Reklama

Pogoda

My na Twitterze

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w niemieckich realiach. Gdy przybyliśmy do Niemiec napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim są Niemcy. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Niemiec. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Niemczech. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.

Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Niemczech

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualneNiemcy.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.